Ոռոգման կաթիլային համակարգի տեղադրման շնորհիվ ընթացիկ տարում հավաքվել է ավելի քան 2540 տոննա նռան բերք
Արցախում առկա է 1360 հա նռան այգի, որից 560 հա-ը՝ նորատունկ, 800 հա-ը՝ բերքատու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը՝ մանրամասնելով, որ 2018 թվականին հավաքվել է 2540 տոննա բերք:
«Միայն 2018 թվականին բավարարվել է 280 հա-ի հայտ՝ 468 միլիոն դրամի չափով:  Ընթացքի մեջ են 80 հա-ի մասով աշխատանքներ: Այսօր ժամանակակից այգեգործության զարգացումը և անցումը ինտենսիվ աշխատանքների անհնար է պատկերացնել առանց ժամանակակից համակարգերի ներդրման: Կաթիլային համակարգի արդյունավետությունը կայանում է նրանում, որ այն հնարավորություն է տալիս փոխել տնկման սխեման նույնիսկ գոյություն ունեցող դաշտերում, երկու անգամ ավելացնել ծառերի քանակը, կրճատել աշխատանքի վարձատրության վրա ծախսվող գումարները: Ընդամենը 3 տարի է, ինչ մեր կողմից ներդրվել է կաթիլային համակարգը: Առայժմ դժվար է խոսել Արցախում ցուցանիշների մասին: Սակայն Հայաստանում կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ  Կոտայքի, Արարատի, Վայոց Ձորի, Արմավիրի մարզերի խնձորի և դեղձի այգիներում 2.2 անգամ աճել է միջին բերքատվությունը»,- մանրամասնել է Ժ. Միրզոյանը:

Due to the installation of drip irrigation system, over 2540 tons of pomegranate been gathered this year
There are 1360 hectares of pomegranate orchards in Artsakh, of which 560 hectares are newly-planted and 800 hectares are fruitful.
STEPANAKERT, NOVEMBER 27, ARTSAKHPRESSAs “Artsakhpress”reports, Zhirayr Mirzoyan, Minister of Agriculture of Artsakh Republic, informed, noting that 2540 tons of harvest has been gathered in 2018.
''The development of horticulture and transition to intensive work can not be imagined without the introduction of modern systems.
The drip irrigation system has been introduced in Artsakh 3 years ago. It is still difficult to speak about the indices. However, studies in Armenia have shown that the average yield increased by 2.2 times in apple and peach orchards of Kotayk, Ararat, Vayots Dzor and Armavir regions , " said Mirzoyan.