Խորհրդարանը «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենք է ընդունել
Նախօրեին Խորհրդարանում 23 կողմ ձայնով առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի նախագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այն Խորհրդարանին է ներկայացրել ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ մանրամասնելով, որ օրենքի ընդունումը Սահմանադրության պահանջ է, և այն կկանոնակարգի դիվանագիտական ծառայության մարմինների գործունեությունը:
«Գործող օրենքը ընդունվել է 2005 թվականին և կանոնակարգել է աշխատանքները դիվանագիտական ծառայության մեջ: Վերջին 13 տարիներին եղել են որոշակի զարգացումներ և, հաշվի առնելով սահմանադրական բարեփոխումները, նպատակահարմար ենք գտել ներկայացնելու նոր օրենքի նախագիծ: Օրենքում կատարված փոփոխությունները միտված են ԱՀ մշտական ներկայացուցիչների նշանակման և ազատման, պաշտոնավարման ժամկետների կանոնակարգման, դիվանագիտական ծառայողների ատեստավորման կարգի, ինչպես նաև արտամրցութային կարգով դիվանագիտական ծառայության թափուր պաշտոնները համալրման մեխանիզմների պարզեցմանը: Բացի դրանից, նոր օրենքում լրացումներ են կատարվել դիվանագետների վերապատրաստման ու դիվանագիտական պաշտոնից ազատման հիմքերի վերաբերյալ»,- ավելացրել է Մ. Մաիլյանը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Արզիկ Մխիթարյանը:

Parliament adopts law on "Diplomatic Service"
On November 30, the draft law “On Diplomatic Service” was adopted in the Parliament in the first reading (23 votes in favor).
Parliament adopts law on
STEPANAKERT, NOVEMBER 30, ARTSAKHPRESSAs “Artsakhpress” reports, the draft law was submitted to the Parliament by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Masis Mayilian. He noted that the adoption of the law is a requirement of the Constitution and it will regulate the activities of diplomatic service bodies.
“The current law was adopted in 2005 and regulated the activities in diplomatic service. During the last 13 years there have been some developments and, taking account the constitutional amendments, we have found it expedient to present a new draft law,” Masis Mayilian noted.
Amendments to the law are aimed at the appointment and dismissal of the Permanent Representatives of the Republic of Artsakh, regulation of term of office, attestation procedure, as well as to simplify the mechanisms of filling vacancies of diplomatic service in an out-of-competition order.
The Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations of Artsakh Republic Arzik Mkhitaryan, presented the endorsement of the head committee.