Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի երեխաները ցուցադրել են իրենց ձեռքի աշխատանքները
Հաշմանդամների միջազգային օրվան նվիրված՝ Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնը մայրաքաղաքի պատկերասրահում կազմակերպել է ցուցահանդես:
Քերոլայն Քոքսի անվան  վերականգնողական  կենտրոնի  երեխաները  ցուցադրել  են  իրենց    ձեռքի աշխատանքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ցուցահանդեսին  ներկայացվել  են    կենտրոն  հաճախող    երեխաների   ձեռքի  աշխատանքները:
Միջոցառմանը     Անդրեյ  Սախարովի    անվան  N8 ավագ  դպրոցի     աշակերտները  կենտրոն   հաճախող  երեխաների  համար   կազմակերպել  են   պարային   ֆլեշ-մոբ:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի     հետ   զրույցում    ԱՀ  առողջապահության  նախարար   Արայիկ  Բաղրյանն ասել է,  որ   իրենց  առաքելությունն  է հաշմանդամություն  ունեցող   անձանց առողջությանը  վերաբերող  բոլոր  հարցերին   տրվի       լիարժեք լուծում:
Խոսելով  ցուցահանդեսի  մասին՝    Ա.  Բաղրյանը  նաև ասել է,  որ    ինքն  առաջին  անգամ  չէ  ականատես  լինում  նման   միջոցառման:
«Ողջունելի  է   այս  նախաձեռնությունը, քանի  որ  այս  կերպ  ևս    հաշմանդամներն  ինտեգրվում  են   հասարակությանը: Առավել    շատ  ոգևորվում  ես, երբ  կենտրոնում    տեսնում  ես, թե  ինչ  սիրով  ու  հաճույքով  են  երեխաները   զբաղվում  կավագործությամբ  կամ  նկարչությամբ:
Քերոլայն  Քոքսի  անվան  վերականգնողական  կենտրոնի    տնօերն  Վարդան  Թադևոսյանն էլ  ասել է, որ    ողջ  աշխարհում  չկա  մի  պետություն, որոնց   չմտահոգի      հաշմանդամություն  ունեցող   մարդկանց  հիմնախնդիրները:
«Կայանալու  համար անցած   20  տարիների  ընթացքում  մեր  կառույցը մեծ  աշխատանքներ  է   իրականացրել: Կենտրոնը   մեր   շահառուների  համար  դարձել   է սիրելի վայր, ուր   նրանք  կարողանում  են  լիարժեք կազմակերպել իրենց  առօրյան: Մեր  գիտելիքներով և    ունեցած  հնարավորություններով   պետք  է   ապահովենք   որակյալ  աշխատանք: Մեր   շահառուներն ունեն   իրենց  նախասիրությունները: Վերականգնողական   կենտրոնը  բաց  է  բոլորի    համար, ովքեր  ունեն առողջական   խնդիրներ:  Ի  հօգուտ  մեր  քաղաքացիների    առողջության՝ մենք   պատրաստ  ենք  համագործակցել  բոլոր  կառույցների   հետ: Հուսով  ենք, որ   ապագայում մենք  կունենանք    գերժամանակակից  վերականգնողական  կենտրոն»,-նշել  է  Վ.  Թադևոսյանը:
Նա  տեղեկացրել  է, որ   2000-ից  մինչև   2018  թվականի  հունիս  ամիսը  կենտրոնում  67  հազար  426  բուժվողների ամբուլատոր  և  3530    ստացիոնար  բուժում  է  կազմակերպվել, կատարվել  է 40  հազար  471  տնային   այցելություն: Լոգոպեդն     իրականացրել է     25  հազար  93 ծառայություն, իսկ  հոգեբանն  ընդունել  է   33  հազար  934  այցելու:  2006  թվականից  առ  այսօր   ջրաբուժության  ծառայություններից  օգտվել  է  16  հազար  670  մարդ:
«Վերականգնողական  կենտրոնում   գործում  է  կրթական  բաժանմունք, որտեղ  պատրաստում  են  համապատասխան  մասնագետներ, ինչպես  կենտրոնի  անձնակազմի  շարքերը  լրացնելու, այնպես  էլ  ԱՀ   տարբեր  շրջանների  հիվանդանոցների  համար: 2017  թվականի  մայիսի  2-ից  վերականգնողական   կենտրոնին  կից   սկսել է   գործել  ցերեկային  խնամքի  և  բուժման  կենտրոն, որի  նպատակն  է բարելավել  աուտիզմով  և  մանկական ուղեղային կաթված (ՄՈՒԿ)  ախտորոշում  ունեցող  երեխաների  կյանքի  որակը: Կենտրոնում   տարեկան  բուժում   են  ստանում  ավելի  քան  50  երեխա:Վերականգնողական  կենտրոնը  ստեղծման  օրվանից    ունի  տնային  այցելության բաժանմունք, որը  սպասարկում  է   խիստ   սահմանափակում  ունեցող   120-ից  ավելի  մարդկանց»,-ավելացրել  է  կենտրոնի  տնօրենը:
Միջոցառմանը ներկա  էին  նաև   Ստեփանակերտի  քաղաքապետ  Սուրեն  Գրիգորյանը, մշակութասեր  հասարակություն, սահմանափակ  կարողություններ ունեցող  անձինք  և  այլք:

Caroline Cox Rehabilitation Center of Stepanakert organized an exhibition dedicated to the International Day of Disabled Persons
On 3 December, Stepanakert Rehabilitation Centre named after Caroline Cox, organized an exhibition in the gallery of the capital dedicated to the International Day of Disabled Persons.
STEPANAKERT,  DECEMBER 3, ARTSAKHPRESSThe hand-made works of children attending the center were presented at the exhibition.
In an interview with "Artsakhpress", the Minister of Health of the Republic of Artsakh, Arayik Baghryan said that their mission is to find solutions to all the problems concerning the health condition of disabled persons.
The minister mentioned that thanks to such events disabled persons integrate into society.
Vardan Tadevosyan, the director of the Caroline Cox Rehabilitation Center, said that there is no country in the world that does not care about the problems of people with disabilities.
"Over the past 20 years, our center has done a lot of work. It has become a favorite place for our beneficiaries where they can fully organize their daily lives.
We must provide quality work with our knowledge and opportunities. In favor of our citizens' health, we are ready to cooperate with all the structures,” said. Tadevosyan.
He informed that from 2000 to 2018, June, 67 thousand 426 outpatient and 3530 inpatient treatment was organized in the center.
40 thousand 471 home visits were made. The logopedist has performed 25 thousand 93 services, and the psychologist has received 33 thousand 934 visitors. Since 2006, 16,670 people have been using Hydrotherapy service.
"Department of Education is available in the rehabilitation Center where appropriate specialists are trained for not only to fill the ranks of the center but also for the hospitals of various regions of Artsakh
In 2007 Rehabilitation Center opened “Day Care centre” which is attended by two to seven years old children with mental and physical problems.
More than 50 children are receiving treatment each year in the center, the Rehabilitation Center has a home visiting service , which serves more than 120 people with severe restrictions, "said the director of the center.