Արցախի խնդրի հանգուցալուծման գլխավոր շահառուն մարդիկ են. Մնացականյանը՝ Մալթայի ԱԳ նախարարին
Դեկտեմբերի 6-ին Միլանում ԵԱՀԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների 25-րդ խորհրդի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Մալթայի արտաքին գործերի եւ առեւտրի զարգացման հարցերով նախարար Կարմելո Աբելային:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ից  հայտնում են, որ Հայաստանի եւ Մալթայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ համագործակցության օրակարգի ընդլայնման հեռանկարների շուրջ՝ այդ առումով կարեւորելով իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ խորհրդակցությունների կազմակերպումը, միջխորհրդարնական կապերի աշխուժացումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը եւ Կարմելո Աբելան  կարեւորեցին տարածաշրջանային եւ միջազգային կազմակերպություններում փոխշահավետ համագործակցությունը՝ որպես արժեքավոր հարթակ առանձնացնելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ձեւաչափը: Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրեց կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության միջեւ գործընկերությանը: Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդհանուր գործընկերության համաձայնագիրը կարեւոր գործիք է Եվրամիության եւ ԵՄ անդամ երկրների հետ զարգացնելու ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցություն, ինչպես նաեւ խթանելու Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները:
Նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը Կարմելո Աբելային ներկայացրեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը եւ մոտեցումները՝ ընդգծելով, որ հանգուցալուծման գլխավոր շահառուն մարդիկ են, իսկ հիմնախնդրի առանցքում ընկած է նրանց կենսական անվտանգության ապահովումը:

Armenia MFA: People are main beneficiaries of Karabakh conflict resolution
Armenia’s Acting Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Thursday met with Carmelo Abela, the Minister for Foreign Affairs and Trade Promotion of Malta. The talk was held in the margins of the 25th OSCE Ministerial Council in Milan, Italy.
STEPANAKERT,  DECEMBER 7, ARTSAKHPRESS: They exchanged views on the prospects for expanding bilateral cooperation, as News.am reports, the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia informed. Also, Mnatsakanyan and Abela underscored mutually beneficial cooperation within international organizations.
In addition, the interlocutors reflected on the partnership between Armenia and the European Union (EU).
In this connection, Mnatsakanyan noted that the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement was an important tool toward the development of Armenia’s cooperation with the EU member countries as well as toward the promotion of the reforms being implemented in Armenia.
Furthermore, acting FM Zohrab Mnatsakanyan presented to Carmelo Abela Armenia’s position and outlook on the avenues to resolve the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict. He stressed that the main beneficiaries of a resolution were the people, and that ensuring their vital security was at the heart of this matter.