Արցախում հարգանքի տուրք են մատուցել Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի առթիվ (լուսանկարներ)
1988 թվականի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր են այցելել բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու անմեղ զոհերի հիշատակին:
Արցախում  հարգանքի տուրք են մատուցել Սպիտակի  երկրաշարժի   30-րդ  տարելիցի  առթիվ  (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝    հուշահամալիր են այցելել ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը,  Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը,   պետական  նախարար  Գրիգորի  Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, տարբեր գերատեսչությունների, կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների անդամներ, ովքեր ծաղիկներ ու ծաղկեպսակներ են խոնարհել  երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող  հուշակոթողին:
Աղետալի երկրաշարժի զոհերին նվիրված Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հանդիսապետությամբ  տեղի է ունեցել  հոգեհանգստյան  արարողություն:
Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանն  իր   խոսքում  ասել է, որ    ուղիղ  30   տարի  առաջ   տեղի  ունեցածը   մեծ    ողբերգություն  էր     հայ  ժողովրդի համար:
«Այսօր  մեր  հարգանքի  տուրքն  ենք  մատուցում   նրանց  հիշատակին:  Մենք  Արցախից  հոգով  միանում ենք  այդ  աղետալի   երկրաշարժի  հետևանքով    զոհվածների   մերձավորներին՝  սփոփելով  նրանց   ծանր   վշտերը»,-մասնավորապես  ասել  է   Արցախի թեմի առաջնորդը:
Տեղեկացնենք, որ Սպիտակի երկրաշարժի   30-րդ տարելիցին  նվիրված հիշատակի միջոցառումներ են անցկացվել նաև ԱՀ  բոլոր  շրջաններում:
Նշենք, որ  1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղի  ունեցած Սպիտակի երկրաշարժն ընդգրկել էր Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մոտ 40 %-ըՊաշտոնական տվյալներով՝ աղետալի երկրաշարժից զոհվել է ավելի քան 25 հազար մարդավերվել` 20 մեծ ու փոքր քաղաքներայդ թվում՝ ՍպիտակըԳյումրինՎանաձորն ու ՍտեփանավանըՏուժել է մոտ 350 գյուղ, որից 58-ը՝ ամբողջությամբ:

Artsakh people pay tribute to the victims of Spitak earthquake
On 7 December, the Artsakh people visited Stepanakert memorial complex in connection with 30th anniversary of the Spitak earthquake and paid tribute to the victims of the devastating earthquake.
STEPANAKERT,  DECEMBER 7, ARTSAKHPRESSArtsakh Republic President Bako Sahakyan, National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, State Minister Grigory Martirosyan, other officials of the country, as well as representatives of educational institutions and others laid flowers to the monument of innocent victims of the natural disaster on December 7.
A memorial service dedicated to the victims of the Spitak earthquake was held by the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan.
The Spitak earthquake shattered the peace of Armenia 29 years ago. A 10 magnitude near the epicenter devastating earthquake took place in 40% of the territory of Armenia at 11:41 (local time), December 7, 1988.
More than 25 thousand people died, 500 remained homeless. 17 of the housing resources broke down (over 8 million square meters of living area). 230 industrial objects with 82 thousand workplaces were ruined due to the quake.