Առաջիկա տասնամյակների ընթացքում Արցախը լիովին կհրաժարվի այլ էներգակիրներից. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի առաջատար քաղաքական ուժի՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը իր ֆեսյբուքյան էջում գրառում է կատարել, որտեղ հայտնել է Արցախում նոր ՀԷԿ-ի շահագործման և էներգետիկ ոլորտում պետական քաղաքականության հեռանկարների մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Գրառման մեջ ասվում է.
«Օրեր առաջ Թարթառ գետի վրա շահագործման է հանձնվել հերթական փոքր ՀԷԿ-ը, որտեղ մշտական աշխատանքի ընդունվեցին 23 երիտասարդներ՝ Մարտակերտի շրջանի Հաթերք և Գետավան համայնքներից: Ասել է թե՝ կայուն եկամտով ապահովվեցին ևս 23 երիտասարդ ընտանիքներ, ովքեր շարունակելու են շենացնել մեր երկիրը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ դառնալ նրա հուսալի պաշտպանները…
Հայրենակիցնե ՛ր, գրառումս պարզապես լավ նորության փոխանցում չէ, այլ բովանդակում է իմ տեսլականը Արցախի զարգացման վերաբերյալ: Իմ աշխատանքի ընթացքում միշտ առաջնորդվել եմ այն համոզմունքով, որ գեղեցիկ ու շռայլ խոսքերով և խոստումներով երբեք հնարավոր չէ բարձրացնել ժողովրդի կենսամակարդակը կամ հայրենիքը դարձնել ուժեղ և պաշտպանված: Եվ հազար փառք մեր բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր երկիրը փոխելու համար գերադասում են «ճամփա շինել… »:
Բայց քանի որ կրկին անդրադարձա հեդրոէներգետիկային, ուզում եմ ձեզ հետ կիսվել նաև այս ուղղությամբ իրականացվող մեր պետական քաղաքականությամբ և, ընդհանրապես, կանաչ էներգիայի վերաբերյալ աշխարհում գոյություն ունեցող միտումներով: Առիթ եմ ունեցել նշելու, որ եվրոպական երկրները ներկայում հստակ քաղաքականություն են իրականացնում առաջիկա մեկ տասնամյակի ընթացքում աստիճանաբար ածխաջրածնային շարժիչային վառելիքներից (բենզին, դիզելային վառելիք, սեղմված բնական գազ) հրաժարվելու նպատակով և որպես այլընտրանք՝ տարեցտարի մեծացնում են կանաչ էներգիայի արտադրության ծավալները: Գնահատելով այս առումով մեր երկրի ունեցած էներգետիկ ներուժը՝ շաբաթներ առաջ հայտարարել եմ, որ առաջիկա տարիների ընթացքում մինչև 1 միլիարդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա արտադրելու հնարավորություն կունենանք: Եվ դա պետք է անենք ոչ միայն էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը արտահանելու, այլև ածխաջրածնային շարժիչային վառելիքներից ամբողջությամբ հրաժարվելու նպատակով: Եվ այսօր ուզում եմ հայտարարել, որ առաջիկա մոտ երեք տասնամյակների ընթացքում մեր երկիրը ևս լիովին կհրաժարվի այլ էներգակիրներից (բենզին, դիզելային վառելիք, սեղմված բնական գազ), և տրանսպորտային միջոցները կշահագործվեն միայն էլեկտրաէներգիայով: Ու դրան հասնելու համար պետք է հավատ և վստահություն, ինչպես եղավ Արցախը էներգետիկ առումով ինքնաբավ դարձնելու ծրագիրն իրագործելիս: (Տասը տարի առաջ էլ թերահավատների պակաս չկար…):
Արդյունքում մենք կախված չենք լինի դրսի էներգակիրներից, և միջազգային շուկայում պարբերաբար արձանագրվող նավթի և գազի գների տատանումները բացասաբար չեն ազդի մեր բնակչության և տնտեսության ֆինանսական ռեսուրսների վրա:
Ի դեպ, տեղին եմ համարում խոսել նաև մի մտահոգության մասին, որը կապված է մեր երկրում հիդրոէներգետիկայի զարգացմանը զուգահեռ՝ բնապահպանական հնարավոր խնդրիների հետ: Այստեղ, միանշանակ, անհրաժեշտ է լինել անզիջում և խնդիրները կանխարգելել կամ նվազագույնի հասցնել՝ մեծացնելով վերահսկողական մեխանիզմները: Մարդկային գործոնի ազդեցությունը սեփական բնաշխարհի և բարիքների նկատմամբ պետք է պայմանավորված լինի ոչ միայն քաղվող արդյունքով, այլ նաև այն իրողությամբ, թե ինչպիսի երկիր ենք ժառանգություն թողնելու մեր սերունդներին»:

В ближайшие десятилетия Арцах полностью откажется от других энергоносителей. Араик Арутюнян
Араик Арутюнян, лидер партии «Свободная Родина» (ведущей политической силы Арцаха), написал на своей странице в Facebook о перспективах эксплуатации новой ГЭС в Арцахе и о государственной политике в энергетическом секторе.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 декабря, АРЦАХПРЕСС - В записи говорится:
«Несколько дней назад на реке Тартар была введена в эксплуатацию еще одна небольшая ГЭС, где были взяты на работу 23 молодых человека из общин Атерк и Гетаван Мартакертского района. Еще 23 молодые семьи были обеспечены стабильным доходом, которые продолжат развивать нашу страну и, при необходимости, станут ее надежными защитниками...
Дорогие соотечественники, моя запись сделана не только для того, чтобы поделиться хорошей новостью, но также это мое видение развития Арцаха. Во время своей работы я всегда руководствовался убеждением, что красивыми и щедрыми словами и обещаниями никогда не удастся повысить уровень жизни людей или сделать родину сильной и защищенной.
Но поскольку я говорю о гидроэнергетике, я хочу поделиться с вами нашей государственной политикой в ​​этом направлении и, в целом, тенденциями зеленой энергии в мире. У меня была возможность заявить, что европейские страны в настоящее время проводят четкую политику по постепенному сокращению углеводородного топлива (бензин, дизельное топливо, сжатый природный газ), в качестве альтернативы, они увеличивают производство зеленой энергии из года в год. Оценивая энергетический потенциал нашей страны в этом направлении, несколько недель назад я объявил о том, что в ближайшие годы мы сможем производить до 1 млрд. КВт/ч. электроэнергии. И это должно быть сделано не только для экспорта излишков энергии, но и для полного отказа от углеводородного топлива.
И сегодня я хочу заявить, что в ближайшие три десятилетия наша страна также полностью откажется от других энергоносителей (бензин, дизельное топливо, сжатый природный газ), и транспортные средства будут работать только от электричества. В результате мы не будем зависеть от колебания цен на нефть и газ на международном рынке, и это не скажется на финансовых ресурсах нашего населения и экономики.
Кстати, считаю уместным сказать о тревоге населения, связанной с возможными экологическими проблемами наряду с развитием гидроэнергетики в нашей стране. Здесь, несомненно, необходимо быть бескомпромиссным и предотвращать или минимизировать проблемы путем усиления механизмов контроля», - отметил А. Арутюнян.