Արցախում լեռնային զբոսաշրջության զարգացման համար աշխատանքներ են տարվում. ԱՀ զբոսաշրջության վարչության պետ
Արցախն իսկապես ունի արկածային տուրիզմի զարգացման համար մեծ հնարավորություններ։
Արցախում լեռնային զբոսաշրջության զարգացման համար   աշխատանքներ  են  տարվում. ԱՀ  զբոսաշրջության վարչության  պետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Խոսելով  Արցախում լեռնային զբոսաշրջության զարգացման  մասին՝   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել է    ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության  պետ Արտակ Գրիգորյանը:
Նրա  խոսքով՝ այդ առումով Արցախի լանդշաֆտը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ երկիրը կարող է իր ուրույն տեղը զբաղեցնել՝ որպես արկածային զբոսաշրջության ուղղություն։
«Բացի այդ, լեռնամագլցման գրեթե բոլոր հիմնական ուղղությունները կապված են տվյալ տարածաշրջային պատմամշակութային առանձնահատկությունների հետ, ասել է թե՝ վանքեր, բերդեր, դրանց  մասին պատմվող տարբեր լեգենդներ, որոնք ավելի հետաքրքիր կարող են դարձնել լեռնամագլցումը կամ քայլարշավները, որոնք կարող են գրավել տարբեր նախասիրություններ ունեցող զբոսաշրջիկների։ Արցախում կան նախաձեռնություններ, օրինակ՝ Սպորտային տուրիզմի ֆեդերացիան, որը կազմակերպում է ամառային ճամբարներ, արշավներ։ Նմանատիպ այլ կազմակերպությունների մասին տեղեկություններ չունենք: Քանի որ դրանք հիմնականում հասարակությունից են բխում, մենք պատրաստակամ ենք համապատասխան աջակցություն ցուցաբերել, թե արդեն կայացած կազմակերպություններին  և թե նման մտահղացում հայտնող անհատներին։ Բացի այդ, մենք համագործակցում ենք տարբեր կազմակերպությունների հետ, այդ թվում՝ արտասահմանյան, Արցախում լեռնային զբոսաշրջության զարգացման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու նպատակով»,-մանրամասնել   է  Ա.  Գրիգորյանը։
Ըստ  մեր  զրուցակցի՝  2015 թվականից Արցախում գործում է զբոսավարների և ուղեկցորդների լիցենզավորման կարգ, որը չի նախատեսում գործունեության հստակեցում, լինի դա լեռնամագլցում, թե մշակութային տուրիզմ։ Այս  ուղղությամբ   դեռ կան  անելիքներ, քանի որ լեռնամագլցումը բավականին մասնագիտացված և անվտանգության հետ կապված գործունեություն է, և այն պետք է համապատասխան ուշադրության կենտրոնում լինի նաև լիազոր մարմինների կողմից։
Թե  ինչքանով են Արցախի լեռները գրավում զբոսաշրջիկներին և հիմնականում  որ լեռներն են իրենք  ավելի շատ  նախընտրում,  Ա.  Գրիգորյանն  ասել է. «Քանի որ լեռնամագլցումը ոչ միայն համապատասխան բնական լանդշաֆտի առկայության հարց է, ինչը պակաս կարևոր չէ, համապատասխան երթուղիների, քայլուղիների, ուղղորդիչ ցուցանակների և այլ տեսակի ենթակառուցվածքների, մենք հարցը պետք է դիտարկենք նաև այդ տեսանկյունից։ Այդ առումով առանձնանում են Քիրսի լեռնագագաթը․ Դիզափայտը, Կաչաղակաբերդը (որպես քայլարշավային ուղղություն), որոնք արդեն իսկ համարվում են որպես քայլարշավների  հիմնական ուղղություններ»։
Նշենք, որ  2003 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 57-րդ նստաշրջանի որոշմամբ դեկտեմբերի 11-ը սահմանվել է Լեռների միջազգային օր: Օրվա կապակցությամբ Վեհաժողովը կոչ էր անում ամբողջ աշխարհում անցկացնել միջոցառումների շարք, որոնք նպատակաուղղված կլինեին խթանելու լեռնային գոտիների զարգացումը՝ երևան հանելով դրանց բացառիկությունն ու կարևորությունը:

Artsakh has great opportunities for adventure tourism development. Head of the Tourism Department of Artsakh Republic
Artsakh has great opportunities for developing adventure tourism.
STEPANAKERT,  DECEMBER 11, ARTSAKHPRESS: Artak Grigoryan, Head of theTourism Department of the Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism of the Republic of Artsakh , told Artsakhpress.
According to him, in this respect, the landscape of Artsakh allows to come to a conclusion that the country can occupy a special place as an adventure tourism direction.
"Besides, almost all the main mountain climbing directions are linked to the region's historic-cultural peculiarities, such as monasteries, fortresses, and various legends about them, which can make the mountaineering or hiking more exciting. It will attract tourists with different preferences.
There are initiatives in Artsakh, such as the Sports Tourism Federation, which organizes summer camps andcampaigns. We are ready to provide appropriate support to already established organizations and individuals who have such an idea. Besides, for creating favorable conditions for the development of mountain tourism in Artsakh we cooperate with different organizations, including foreign ones, "said A. Grigoryan.
“There is still a lot to be done in this direction, as the mountain climbing is a highly specialized and safety-related activity and must be in the focus of attention of the competent authorities.
International Mountain Day is celebrated annually on December 11.
International Mountain Day is an opportunity to create awareness about the importance of mountains to life, to highlight the opportunities and constraints in mountain development and to build partnerships that will bring positive change to the world’s mountains and highlands.
International Mountain Day was designated by the United Nations General Assembly in 2003 and has been celebrated annually since then.