Ազգային կառույցների վերականգնումը Սիրիայի հայ համայնքի առաջնահերթ խնդիրներից է. Նորա Արիսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սիրիայի խորհրդարանական պատվիրակության կազմում օրերս Հայաստանում էր այդ երկրի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Նորա Արիսյանը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ Սիրիայում կյանքն ավելի ապահով է դարձել, սակայն մի շարք խնդիրներ շարունակում են օրակարգային մնալ:
- Տիկին Արիսյան, ասացեք, խնդրեմ այցելությունն ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում և ի՞նչ կարևոր շեշտադրումներ կառանձնացնեք այցից:
-Սիրիայի պատվիրակությունը մասնակցում էր ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստին, քանի որ Սիրիան ներկայացնում էր Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովը, որտեղ այլ հարցերի կողքին, շեշտադրվեց խորհրդարանների դերը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացման գործում:
Կարելի է նաև հպարտությամբ արձանագրել, թե այդ շրջանակում, պատվիրակությունները, այդ թվում նաև Սիրիայի պատվիրակության անդամները, այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարանը և Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ ծաղիկներ խոնարհեցին և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ցեղասպանության նահատակների հիշատակը:
Կցանկանայի առանձնացնել նաև ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտ կատարված այցը, որտեղ հանդիպում ունեցանք տնօրենի և գիտաշխատողների հետ, քննարկեցինք համագործակցության հեռանկարները:
-Այսօր Սիրիայի և Հայաստանի խորհրդարանների օրակարգում ի՞նչ հարցեր եք առաջնային համարում: Ո՞ր ուղղություններով պետք է գործընկեր պատգամավորները առաջ շարժվեն:
-ԱԺ նախագահի հետ մեր հանդիպման ժամանակ քննարկել ենք երկու խորհրդարանների հարաբերությունները, հեռանկարները: Կարևոր է հավելյալ ջանքեր գործադրել խորհրդարանական բարեկամական հանձնաժողովների հարաբերությունները զարգացնելու առումով, որպեսզի դրանով շարունակենք դարավոր բարեկամական հարաբերությունները:
-Անցնող տարվա ընթացքում Հայաստանում բուռն ներքաղաքական զարգացումներ տեղի ունեցան՝ հեղափոխություն, նոր կառավարություն, ժողովրդավարության հաստատում: Սիրիայի գործընկերների շրջանում ինչպե՞ս են ընկալվում հայաստանյան զարգացումները:
-Սիրիայում հետևում են Հայաստանում տիրող զարգացումներին և քաղաքական փոփոխություններին՝ հույս ունենալով, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից և կառավարության նոր կազմը ձևավորելու հետո հնարավոր կլինի կյանքի կոչել ստորագրված բազմաթիվ պայմանագրերը:
-Այս համատեքստում Հայաստան-Սիրիա կապի ամրապնդման գործում ի՞նչ դեր ունեն Սիրիայի խորհրդարանում հայազգի պատգամավորները, ընդհանրապես հայ համայնքը:
-Մենք ձգտում ենք կամուրջ հանդիսանալ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև, և մեր բոլոր ջանքերը գործադրում ենք ի նպաստ Սիրիայի և Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման:
-Տիկին Արիսյան, ասացեք խնդրեմ, ներկայում անվտանգության տեսանկյունից ի՞նչ իրավիճակ է Սիրիայի հայաշատ վայրերում:
-Պետք է արձանագրել, որ քաղաքներն արդեն ազատված են ահաբեկչական խմբավորումներից, սակայն սա չի նշանակում, որ պատերազմն ավարտվել է: Այո, կյանքն ավելի ապահով է՝ հակառակ կենցաղային որոշ խնդիրներին, ինչպես սղաճը, հոսանքի և ջրի մատակարարման խնդիրները:
-Որպես հայազգի պատգամավոր, հայ համայնքի ներկայացուցիչ՝ ըստ ձեզ, որո՞նք են ներկայում Սիրիայի հայ համայնքի համար օրակարգային խնդիրները:
-Կարծում եմ, բոլոր սիրիացիների նման մեր օրակարգային խնդիրը վերականգնումն է, մանավանդ մեր դպրոցների և հայկական կառույցների վերաշինության պարագան (ինչպես, ասենք, Դամասկոսի արվարձանի մեջ գտնվող հայկական վարժարանը), և այս աշխատանքներն իրականում ենթադրում են գումարներ, բավական ծավալուն աշխատանք, և այստեղ են մեր հիմնական խնդիրները:
Բացի դրանից, կարծում եմ, անպայման պետք է աշխատել գաղութի վերակառուցման խնդիրները լուծելու ուղղությամբ՝ տիրող նոր պայմանների լույսի ներքո:
Ինչ վերաբերում է հայերի վերադարձին, ապա ասեմ, որ, ճիշտ է, հանգիստ իրավիճակը խրախուսում է շատերի վերադարձը, սակայն թերևս, պետք է հաշվի առնել նաև տիրող տնտեսական և կենցաղային իրավիճակը:

Restoration of national structures among priorities of Syrian-Armenian community – lawmaker
STEPANAKERT,  DECEMBER 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  Recently ethnic Armenian MP of the Syrian Parliament Nora Arisian was in Armenia together with the Syrian parliamentary delegation.
She gave an interview to ARMENPRESS, talking about the life in Syria and outlining several problems which still are not solved.
-Mrs. Arisian, what was the purpose of your visit and what key emphasis will you mention from the visit?
-The delegation of Syria was taking part in the 52nd plenary session of the General Assembly of BSEC Parliamentary Assembly as Syria was representing the Mediterranean Parliamentary Assembly, where, in addition to other issues, the role of parliaments was emphasized in the development of regional economic cooperation.
It’s worth mentioning that on the sidelines of this event the delegations, as well as the members of the Syrian delegation visited the Armenian Genocide Museum and Memorial where they laid flowers and paid tribute to the memory of the victims with a moment of silence.
I would like also to highlight the visit to the Institute of Oriental Studies at the National Academy of Sciences of Armenia where we had a meeting with the director and researchers and discussed the cooperation prospects.
-What are the priority issues in the agenda of Syrian and Armenian Parliaments? In what directions the partner MPs must move on?
-During our meeting with the Speaker of the Parliament we have discussed the relations and prospects of the two Parliaments. It is necessary to make additional efforts to develop the relations of the parliamentary friendship committees in order to continue the centuries-old friendly ties.
-Major domestic political developments, such as revolution, establishment of new government, democracy, have taken place in Armenia recently. How do the Syrian partners perceive the Armenian events?
-Syria follows the ongoing developments and political changes in Armenia, with the hope that it would be possible to implement the numerous signed agreements after the snap parliamentary elections and the formation of the new Cabinet.
-And in this context what role ethnic Armenian lawmakers of the Syrian Parliament, the Armenian community in general can play in strengthening the Armenia-Syria ties?
-We strive to serve a bridge between the two countries and peoples, and we make all our efforts for the benefit of the development of relations between Syria and Armenia.
-Mrs. Arisian, what is the current situation in Armenian-populated areas in Syria from security perspective?
-It is necessary to note that the cities are already liberated from terrorist groups, but this doesn’t mean that the war is over. Yes, the life is more secure, although some problems exist, such as the water and electricity supply and etc.
-As an ethnic Armenian MP, representative of the Armenian community, what are the current agenda issues for the Armenian community in your opinion?
-I think like for all Syrians, for us as well the restoration is the main agenda issue, especially the fact of the restoration of our schools and Armenian facilities, and these works actually require money, large-scale activities, and our main problems are here. Moreover, I think it is also necessary to take action to solve the problems of reconstruction of the community under the light of new conditions.
And as for the return of Armenians, I would like to state that the calm situation promotes the return of many, however, one should also consider the existing economic and social situation.