Արցախ ներմուծված ապրանքների ծավալը նոյեմբեր ամսվա ընթացքում աճել է 22.8 %-ով
Ընթացիկ տարվա նոյեմբեր ամսվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության տարածք են ներմուծվել 12.3 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ, որը 2.3 մլրդ դրամով կամ 22.8 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ նույն ժամանակահատվածում արտահանվել են 9.9 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 8.4 մլրդ դրամի դիմաց կամ ավել 17.5 տոկոսով:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Վարդենիս-Մարտակերտ և Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհահատվածներին տեղակայված հսկիչ կետերում արձանագրված տվյալների համաձայն, 2018 թվականի նոյեմբեր ամսվա ընթացքում Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհահատվածով ներմուծվել և արտահանվել են համապատասխանաբար 8.1 մլրդ դրամ և 9.4 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ, իսկ Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհահատվածով` համապատասխանաբար 4 մլրդ դրամ և 0.5 մլրդ դրամ գումարի չափով:

В ноябре импорт товаров в Арцах вырос на 22,8%
В ноябре текущего года в Республику Арцах было импортировано товаров на сумму 12,3 млрд. драм, что на 2,3 млрд. драм или на 22,8% больше аналогичного показателя прошлого года.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 декабря, АРЦАХПРЕСС – Об этом "Арцахпресс" сообщили в Министерстве финансов Республики Арцах, отметив, что за этот же период экспортировали товаров на сумму 9,9 млрд. драм, по сравнению с 8,4 млрд. драм за аналогичный период в прошлом году или на 17,5% больше.
Согласно источнику, по данным, зарегистрированным на контрольно-пропускных пунктах автомагистралей Варденис-Мартакерт и Горис-Степанакерт в ноябре 2018 года через трассу Варденис-Мартакерт было импортировано и экспортировано товаров, на сумму 8,1 млрд. драм и 9,4 млрд. драм соответственно, а в направлении Горис-Степанакерт – 4 млрд. драм и 0,5 млрд. драм соответственно.