Համոզված եմ, որ 2021թ.-ին պետական բյուջեի ծախսային միջոցները կհասնեն իմ երազած չափին. Արայիկ Հարությունյան
2021թ.-ին պետական բյուջեի ծախսային միջոցները թույլ կտան լուծել մեզ համար առանցքային մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Արցախում նվազագույնի հասցնել աղքատությունը, զգալի ֆինանսական միջոցներ ուղղել փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը և կապիտալ շինարարության ծավալների ավելացմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱՀ նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը:
«Այսօր հրավիրել ենք «Հայրենիք» խմբակցության նիստ, որի ընթացքում ամփոփել ենք 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ խորհրդարանական քննարկումները, ինչպես նաև հստակեցրել ենք խմբակցության տեսակետը՝ պաշտոնական դիրքորոշման առումով: Որոշում է կայացվել միաձայն կողմ քվեարկել գալիք տարվա՝ հանրապետության գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթին (ծախսային մասը մոտ 230 մլն դոլար), քանի որ այն ամբողջությամբ արտացոլում է Նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020թթ. ծրագրի պահանջները և, ըստ էության, պահպանում է հանրապետությունում իրականացվող սոցիալական բոլոր ծրագրերը, ինչպես նաև համապատասխանում է միջնաժամկետ ծախսային ծրագրին:
Ուզում եմ վստահեցնել, որ տնտեսական աճի առկա տեմպերը թույլ են տալու տարեցտարի ավելացնել բյուջետային ծախսերը, և համոզված եմ, որ 2021թ.-ին պետական բյուջեի ծախսային միջոցները կհասնեն իմ երազած չափին՝ կազմելով ավելի քան 300 մլն դոլար, որը թույլ կտա լուծել մեզ համար առանցքային մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Արցախում նվազագույնի հասցնել աղքատությունը, զգալի ֆինանսական միջոցներ ուղղել փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը և կապիտալ շինարարության ծավալների ավելացմանը:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ չնայած աշխատավարձերի և թոշակների համակարգային բարձրացում նախատեսված չէ, քանի որ ՀՀ-ում նման գործընթաց չի իրականացվել, բայց ստեղծվում են բոլոր նախադրյալները հետագայում աշխատավարձերի միասնական բարձրացման համար»,- ասված է գրառման մեջ:

I am confident that in 2021 the state budget expenditures will reach the level I have dreamt of for many years. Arayik Haroutyunyan
In 2021 the state budget expenditures will give us an opportunity to solve a number of pivotal issues, such as minimizing poverty in Artsakh, directing considerable financial means to develop small and medium-sized businesses and to increase the volume of capital construction.
STEPANAKERT,  DECEMBER 18, ARTSAKHPRESS: Arayik Haroutyunyan, leader of the“Free Motherland” Party and advisor to the President of Artsakh wrote on his Facebook page.
"Today we held a meeting with "Motherland" faction, during which we summed up the parliamentary discussions on the 2019 draft budget, as well as clarified the viewpoint of the faction in terms of its official position. A decision was made to vote unanimously for the main financial document of the Republic of Artsakh(expenditure part -about $ 230 million), as it fully reflects President Bako Sahakyan's 2017-2020 program requirements and, in essence, retains all the social programs implemented in the republic, as well as meets the mid-term expenditure plan.
I want to assure that the current rates of economic growth will allow increasing the budgetary expenses year after year, and I am confident that in 2021 the state budget expenditures will reach the level I have dreamt of, amounting to more than $ 300 million, which will enable us to solve a number of pivotal issues, including minimizing poverty in Artsakh, directing considerable financial means to develop small and medium-sized businesses and to increase the volume of capital construction.
During the meeting it was mentioned that although systemic increase of salaries and pensions is not envisaged, as such procedure has not been carried out in Armenia, but all prerequisites are created for the increase of salaries in the future, " Arayik Haroutyunyan wrote.