Համոզված եմ, որ 2021թ.-ին պետական բյուջեի ծախսային միջոցները կհասնեն իմ երազած չափին. Արայիկ Հարությունյան
2021թ.-ին պետական բյուջեի ծախսային միջոցները թույլ կտան լուծել մեզ համար առանցքային մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Արցախում նվազագույնի հասցնել աղքատությունը, զգալի ֆինանսական միջոցներ ուղղել փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը և կապիտալ շինարարության ծավալների ավելացմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱՀ նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը:
«Այսօր հրավիրել ենք «Հայրենիք» խմբակցության նիստ, որի ընթացքում ամփոփել ենք 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ խորհրդարանական քննարկումները, ինչպես նաև հստակեցրել ենք խմբակցության տեսակետը՝ պաշտոնական դիրքորոշման առումով: Որոշում է կայացվել միաձայն կողմ քվեարկել գալիք տարվա՝ հանրապետության գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթին (ծախսային մասը մոտ 230 մլն դոլար), քանի որ այն ամբողջությամբ արտացոլում է Նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020թթ. ծրագրի պահանջները և, ըստ էության, պահպանում է հանրապետությունում իրականացվող սոցիալական բոլոր ծրագրերը, ինչպես նաև համապատասխանում է միջնաժամկետ ծախսային ծրագրին:
Ուզում եմ վստահեցնել, որ տնտեսական աճի առկա տեմպերը թույլ են տալու տարեցտարի ավելացնել բյուջետային ծախսերը, և համոզված եմ, որ 2021թ.-ին պետական բյուջեի ծախսային միջոցները կհասնեն իմ երազած չափին՝ կազմելով ավելի քան 300 մլն դոլար, որը թույլ կտա լուծել մեզ համար առանցքային մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Արցախում նվազագույնի հասցնել աղքատությունը, զգալի ֆինանսական միջոցներ ուղղել փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը և կապիտալ շինարարության ծավալների ավելացմանը:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ չնայած աշխատավարձերի և թոշակների համակարգային բարձրացում նախատեսված չէ, քանի որ ՀՀ-ում նման գործընթաց չի իրականացվել, բայց ստեղծվում են բոլոր նախադրյալները հետագայում աշխատավարձերի միասնական բարձրացման համար»,- ասված է գրառման մեջ:

Я убежден, что в 2021 году расходы государственного бюджета достигнут уровня, о котором я мечтал долгие годы. Араик Арутюнян
В 2021 году расходы государственного бюджета позволят нам решить ряд ключевых вопросов, в том числе минимизировать уровень бедности в Арцахе, выделить значительные финансовые ресурсы для развития малого и среднего бизнеса и увеличить объемы капитального строительства.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря, АРЦАХПРЕСС - Об этом на своей странице в Facebook написал советник президента Республики Арцах – представитель президента по особым поручениям Араик Арутюнян.
«Сегодня мы созвали заседание фракции «Родина», в ходе которого подвели итоги парламентских обсуждений проекта бюджета Республики Арцах на 2019 год, а также прояснили точку зрения фракции касательно ее официальной позиции. Было принято решение единогласно проголосовать по основному финансовому документу Республики Арцах (расходная часть составляет около 230 миллионов долларов), поскольку он полностью отражает программные требования Президента Бако Саакяна на 2017-2020 годы, и, по сути, сохраняет все социальные программы, реализуемые в республике, а также соответствует среднесрочному плану расходов.
Я хочу заверить, что нынешние темпы экономического роста позволят увеличивать бюджетные расходы из года в год, и я уверен, что расходы государственного бюджета достигнут ожидаемого в 2021 году уровня, составив более 300 миллионов долларов, что позволит нам решить ряд ключевых вопросов, в том числе минимизацию бедности в Арцахе, направить значительные финансовые ресурсы на развитие малого и среднего бизнеса и увеличить объем капитального строительства.
В ходе встречи было отмечено, что, не смотря на то, что систематического повышения зарплат и пенсий не предусматривается, так как в Армении подобный процесс не проводился, однако созданы все предпосылки для повышения зарплат в будущем», - говорится в сообщении.