Պետքարտուղարությունը հավանություն է տվել Թուրքիային Patriot ՀՀՊ-ի վաճառքին
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հավանություն է տվել Թուրքիային Patriot ՀՀՊ-ի վաճառքի 3,5 մլրդ դոլարի հնարավոր գործարքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել են Պենտագոնի պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցերով գործակալությունից, news.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Անկարան ԱՄՆ-ից թույլտվություն էր խնդրել գնելու Patriot-ի 4 լրակազմ՝ 20 արձակման կայանքներով եւ 80 որսող հրթիռներով:
Պենտագոնից պարզաբանել են, որ Թուրքիան մտադիր է համալիրն օգտագործել իր ՀՀՊ ներուժն ամրապնդելու, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու եւ տարածաշրջանային սպառնալիքները զսպելու համար:
Գերատեսչությունից հավելել են, որ վաճառքը նախատեսված է Թուրքիայի պաշտպանական հնարավորությունների մեծացման համար՝ «թշնամական ագրեսիայից պաշտպանվելու եւ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին պաշտպանելու նպատակով»:
Թույլտվություն տրամադրելու մասին տեղեկությունը հրապարակվել է մի շարք հարցերով 2 երկրների հարաբերություններում լարվածության ֆոնին:
Վաշինգթոնի դժգոհությունն էր հարուցել, մասնավորապես, ռուսական Ս-400 ՀՀՊ համալիրներ գնելու Թուրքիայի ծրագիրը: ԱՄՆ-ն ակտիվորեն հանդես էր գալիս դրա դեմ՝ սպառնալով պատժամիջոցների սահմանմամբ:

Госдеп одобрил продажу Турции систем ПРО Patriot
Госдепартамент США одобрил возможную сделку по продаже Турции систем ПРО Patriot с оборудованием на 3,5 миллиарда долларов. Об этом сообщили в Агентстве по сотрудничеству в сфере обороны и безопасности Пентагона, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 декабря, АРЦАХПРЕСС - Анкара запрашивала разрешение закупить в США четыре комплекта Patriot c двадцатью пусковыми установками и восьмьюдесятью ракетами-перехватчиками.
В Пентагоне пояснили, что Турция намерена использовать комплексы с целью укрепления своего потенциала ПРО, защиты территориальной целостности и сдерживания региональных угроз.
В ведомстве добавили, что продажа призвана увеличить оборонительные возможности военных Турции «для защиты от враждебной агрессии и защиты союзников по НАТО».
Информация о выдаче разрешения опубликована на фоне напряженности в отношениях между двумя странами по ряду вопросов.
Недовольство Вашингтона вызывало, в частности, планы Турции закупить российские комплексы ПРО С-400. США активно выступают против этого, угрожая применить санкции.