Չավուշօղլուն վերահաստատել է Հայաստանի հետ հարաբերվելու Թուրքիայի նախապայմանը
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն լրագրողների հետ զրուցում անդրադարձել է Անկարայի արտաքին քաղաքականության առանցքային հարցերին և խոսել հայ-թուրքական հարաբերություններից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Էրմենիհաբեր»-ը գրում է, որ անդրադառնալով Հայաստանի նոր իշխանությունների այն հայտարարությանը, թե Երևանն առանց նախապայմանների պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, Չավուշօղլուն ասել է.
«Հայաստանի նոր իշխանությունները հայտարարում են, թե «պատրաստ են Թուրքիայի հետ առանց նախապայամանների բանակցել», սակայն մեր նախապայմանը հստակ է: Ադրբեջանի զգայունությունն առանց հաշվի առնելու մի՞թե որևէ քայլ կանենք: Պետք է ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները միաժամանակ կարգավորելով քայլեր ձեռնարկել, խնդիրները լուծել: Սա Հայաստանի համար ավելի ողջամիտ կլինի: Ղարաբաղի հարցը, բռնագրաված հողերի խնդիրը պիտի լուծել»:
Չավուշօղլուն նշել է, որ եթե Հայաստանը չի ուզում մեկուսացված ապրել, ապա պետք է առկա խնդիրները լուծվեն: Նա շարունակել է՝ ասելով. «Թուրքիայի համար զգայուն հարցերը հայտնի են: Մենք կսատարենք այն լուծումը, որը կընդունի Ադրբեջանը»:

Turkey FM again insists on precondition for normalizing relations with Armenia
The new Armenian authorities state that they are ready for talks with Turkey without preconditions; but our precondition is clear, Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu said.
STEPANAKERT,  DECEMBER 26, ARTSAKHPRESS: During his press conference, a reporter asked whether or not Turkey’s relations with Armenia will be normalized, as News.am informs, Haber Türk reported.
“Would we  make a move without taking Azerbaijan’s respective sensitivity into account?” Çavuşoğlu added in his response. “Simultaneous steps should be taken to normalize relations and resolve issues with both Azerbaijan and Turkey. The Karabakh issue, the issue of occupied lands needs to be resolved.”
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan had announced that Armenia was ready to establish relations with Turkey without preconditions.