Նախորդ տարվա համեմատ՝ նռան բերքի ցուցանիշներն աճել են 80%-ով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և մանրամասնել, որ տարին կեզրափակվի 75 մլրդ դրամ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ցուցանիշով:
«Կարևորելով ճյուղի ինտենսիվ զարգացման հայեցակարգային մոտեցումները՝ գյուղատնտեսության բնագավառում  շարունակվելու են տնտեսվարող սուբյեկտներին պետական աջակցության ծրագրերը, ինչպես նաև ջրախնայողական և ոռոգման տեխնոլոգիաների ներդրումը։ 2018 թ․ ընթացքում 622.48 հա տարածքի վրա կառուցվել է կաթիլային ոռոգման համակարգ (դրանից 500 հա այգի, 122.5 հա՝ ծխախոտ, բանջարանոցներ), որի համար պետական միջոցներից ծախսվել է 996.5 մլն դրամ։ Ներկայումս կաթիլային համակարգով ոռոգվում են, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 1000 հա այգիներ: Գալիք տարի նախատեսվում է դրանց թիվը ավելացնել ևս 400-450 հա-ով: 2018 թ․ կարկտահարության հետևանքով 16000 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի մասնակի կամ ամբողջական վնասումը որոշակի չափով բացասական է ազդել ոլորտի ցուցանիշների վրա։
2018 թ․-ին, 2017 թ․-ի համեմատ, 11.1%-ով աճել են նռենու մշակատարածքները՝ կազմելով 1360 հա։ Նռան բերքը այս տարի կազմել է ավելի քան 2600 տոննա՝ ապահովելով 80% աճ նախորդ տարվա նկատմամբ:
2018 թ․-ին աճել է նաև կերային խոտաբույսերի համախառն բերքը՝ 2017 թ. համեմատ կազմելով 171.3% »,- մանրամասնել է Գ. Մարտիրոսյանը:

По сравнению с прошлым годом урожай граната вырос на 80%
СТЕПАНАКЕРТ, 27 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом заявил государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян в ходе итоговой годовой пресс-конференции 27 декабря, отметив, что в этом году валовая продукция сельского хозяйства составит 75 млрд. драм.
"Подчеркивая концептуальные подходы интенсивного развития отрасли, в сфере сельского хозяйства будут продолжены программы государственной поддержки субъектов хозяйствования, а также внедрения водосберегающих и ирригационных технологий. В 2018 году на площади в 622.48 га была установлена система капельного орошения (из которых 500 га – фруктовые сады, 122,5 га – табак и овощные культуры), на что из государственных средств было потрачено 996,5 млн. драм. В настоящее время системой капельного орошения орошается около 1000 га садов. В следующем году планируется увеличить площадь орошения на 400-450 га.
В 2018 году площадь гранатовых садов выросла на 11,1% по сравнению с 2017 годом, достигнув 1360 га. В этом году урожай граната составил более 2600 тонн, обеспечив 80% роста по сравнению с предыдущим годом", - отметил Г. Мартиросян.