Շրջանների զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորումը կավելանա
2018 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին իրականացված շինարարության ծավալը կազմել է ավելի քան 43 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 10.5%-ով: Շինարարության շուրջ 45%-ը կատարվել է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին (19.6 մլրդ դրամ):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և ընդգծել, որ 2018 թ․ 190 շինարարական կազմակերպություն մասնակցել են պետական քաղաքաշինական նախագծերի իրականացմանը, ընդ որում, նրանցից մոտ 50-ը՝ 100 մլն դրամից ավելի նախագծային արժեք ունեցող ծրագրերին: Ոլորտում աշխատողների թվաքանակը կազմում է 2660:
Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ 2018 թ.-ից Արցախի շրջաններում մեկնարկած ավտոճանապարհների պահպանման և շահագործման, գյուղամիջյան ճանապարհների սալապատման, համայնքների բնակիչներին շինանյութերի տրամադրման, ինչպես նաև շրջաններում սանմաքրման, կանաչապատման, ջրամատակարարման և բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ծրագիրը կարելի է համարել հաջողված և արդարացված: Այն կլինի շարունակական, որի համար գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվել է 3 մլրդ դրամ (800 մլն դրամ ավել նախորդ ցուցանիշից):
Պետական նախարարն անդրադարձել է նաև շինարարության ոլորտում իրականացված և դեռևս ընթացիկ մի շարք ծրագրերի:
Մասնավորապես՝ անցնող տարվա ընթացքում  շրջաններում շահագործման է հանձնվել երեք մանկապարտեզ, ևս 10՝ վերանորոգվում, իսկ երկուսը կառուցվում են: Շահագործման են հանձնվել 10 դպրոց և 5 համայնքային կենտրոն: Վերանորոգվում է երկու մշակութային կենտրոն:

На программы развития регионов Арцаха будет выделено больше средств
Объем строительства в январе-ноябре 2018 года составил более 43 млрд. драм, что на 10.5% больше по сравнению с предыдущим годом. Около 45% строительства было выполнено за счет государственного бюджета (19,6 млрд. драм).
СТЕПАНАКЕРТ, 27 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом на заключительной годовой пресс-конференции 27 декабря заявил государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян, подчеркнув, что в 2018 году в реализации государственных градостроительных проектов приняли участие 190 строительных компаний, более 50 проектов на сумму более 100 млн. драм. Количество работников в данном секторе составляет 2660 человек.
По словам Г. Мартиросяна, программа технического обслуживания и эксплуатации автомобильных дорог, запущенная в регионах Арцаха, ремонт сельских дорог, обеспечение строительными материалами жителей общин, а также работы по санитарной очистке, благоустройству и водоснабжению в регионах можно считать успешными и оправданными. Данная инициатива будет носить продолжительный характер, и для этого на следующий год бюджет предусматривает выделить 3 млрд. драм (на 800 млн. драм больше, чем в предыдущем году).
Госминистр также затронул ряд завершенных и текущих проектов в сфере строительства.
В частности, в течение этого года в регионах было сдано в эксплуатацию три детских сада, еще 10 ремонтируются, и два строятся. Введено в эксплуатацию 10 школ и 5 общинных центров. Ведутся ремонтные работы еще двух культурных центров.