Շրջանների զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորումը կավելանա
2018 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին իրականացված շինարարության ծավալը կազմել է ավելի քան 43 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 10.5%-ով: Շինարարության շուրջ 45%-ը կատարվել է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին (19.6 մլրդ դրամ):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և ընդգծել, որ 2018 թ․ 190 շինարարական կազմակերպություն մասնակցել են պետական քաղաքաշինական նախագծերի իրականացմանը, ընդ որում, նրանցից մոտ 50-ը՝ 100 մլն դրամից ավելի նախագծային արժեք ունեցող ծրագրերին: Ոլորտում աշխատողների թվաքանակը կազմում է 2660:
Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ 2018 թ.-ից Արցախի շրջաններում մեկնարկած ավտոճանապարհների պահպանման և շահագործման, գյուղամիջյան ճանապարհների սալապատման, համայնքների բնակիչներին շինանյութերի տրամադրման, ինչպես նաև շրջաններում սանմաքրման, կանաչապատման, ջրամատակարարման և բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ծրագիրը կարելի է համարել հաջողված և արդարացված: Այն կլինի շարունակական, որի համար գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվել է 3 մլրդ դրամ (800 մլն դրամ ավել նախորդ ցուցանիշից):
Պետական նախարարն անդրադարձել է նաև շինարարության ոլորտում իրականացված և դեռևս ընթացիկ մի շարք ծրագրերի:
Մասնավորապես՝ անցնող տարվա ընթացքում  շրջաններում շահագործման է հանձնվել երեք մանկապարտեզ, ևս 10՝ վերանորոգվում, իսկ երկուսը կառուցվում են: Շահագործման են հանձնվել 10 դպրոց և 5 համայնքային կենտրոն: Վերանորոգվում է երկու մշակութային կենտրոն:

Financing of regions development programs will increase
The volume of construction in January-November 2018 amounted to more than 43 billion drams, increasing by 10.5 percent as compared to the previous year.
STEPANAKERT,  DECEMBER 27, ARTSAKHPRESS: About 45% of the construction was done at the expense of state budget (19.6 billion drams).
As "Artsakhpress”, reports, the State Minister of the Republic of Artsakh, Grigory Martirosyan stated this at the press conference on December 27 and noted that in 2018, 190 construction companies participated in the implementation of state urban development projects, more than 50 projects of them  worth more than AMD 100 million. The number of employees in the sector is 2660.
According to Grigory Martirosyan, the program of maintenance and exploitation of highways launched in Artsakh regions, tiling of rural roads, as well as sanitary cleaning, landscaping, water supply and improvement works in the regions can be considered successful and justified. It will be continuous, for which the budget of the next year has envisaged 3 billion drams (800 million drams more than the previous index).
The State Minister also touched upon a number of current and ongoing projects in the field of construction.
Particularly, three kindergartens have been put into operation in the regions over the past year, another 10 are being repaired and two are being built. 10 schools and 5 community centers  have been put into operation and two cultural centers are being renovated.