ԵՄ-ն Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ է սահմանում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դանիայի արտաքին գործերի նախարար Անդերս Սամուելսոնը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ տուգանային միջոցներն ուղղված են իրանական հատուկ ծառայությունների դեմ՝ «կապված եվրոպական տարածքում ծրագրվող նրանց հանցավոր մտադրությունների հետ»։ «ԵՄ-ի ուժեղ ազդանշանն այն մասին է, որ մենք Եվրոպայում նման վարքագիծ չենք հանդուրժի»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ գրել է նախարարը:
Նիդերլանդների կառավարությունը իր կայքում հայտնել էր, որ ԵՄ-ն, մասնակիորեն Հաագայի խորհրդատվությամբ, պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի տեղեկատվական նախարարության եւ երկու իրանցիների դեմ։ Դրա համար պատճառ է հանդիսացել ԵՄ տարածքում հարձակումների նախապատրաստմանը մասնակցության մեղադրանքը։ Բրյուսելն ակնկալում է, որ Իրանը կհամագործակցի, որպեսզի պատասխանի իրեն ուղղված հարցերին, եւ անհրաժեշտության դեպքում կօգնի քննչական գործողություններին։
Բրյուսելի դիվանագիտական շրջանակներում dpa գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ տուգանքները հունվարի 8-ին համաձայնեցվել են ԵՄ երկրների համաեվրոպական գործերով նախարարների հետ եւ ուժի մեջ կմտնեն հաջորդ օրը։ Դրանք կներառեն Եվրամիություն մուտք գործելու արգելքներ եւ բաժնետոմսերի սառեցում։

ЕС вводит новые санкции против Ирана
СТЕПАНАКЕРТ, 9 января, АРЦАХПРЕСС - Как сообщил в своем микроблоге в Twitter министр иностранных дел Дании Андерс Самуэльсен, штрафные меры направлены против иранских спецслужб «в связи с их преступными замыслами, которые планируются на европейской территории». «Сильный сигнал ЕС о том, что мы не приемлем такое поведение в Европе», - продолжил министр, передает DW.
Правительство Нидерландов на своем сайте сообщило, что ЕС, отчасти по рекомендации Гааги, ввел санкции против иранского министерства информации, возглавляющего спецслужбы, а также двоих иранцев. Причиной послужило обвинение в причастности к подготовке нападений на территории ЕС, говорится далее в сообщении. Брюссель ожидает, что Иран будет сотрудничать, чтобы ответить на возникшие к нему вопросы, и при необходимости поможет следственным действиям.
У нидерландских спецслужб есть «веские основания» полагать, что Иран причастен к нападению на двух граждан Дании иранского происхождения, критиковавших политику Тегерана. Инциденты произошли в Алмере в 2015 году и в Гааге в 2017 году. Летом 2018 года иранский посол был вызван в МИД Нидерландов в связи с произошедшим, двое сотрудников иранского посольства были высланы из страны.
Источник информагентства dpa в дипломатических кругах в Брюсселе сообщил, что штрафные меры были согласованы министрами по общеевропейским делам стран ЕС 8 января и вступят в силу на следующий день. Они включают в себя запреты на въезд и замораживание активов в странах Евросоюза.