Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Ֆրանսիային խորհուրդ է տվել իր գործերին չմիջամտել
Մեհման Հուսեյնովի հարցը մեկնաբանելու փոխարեն թող պաշտոնական Փարիզը Ֆրանսիայում ցուցարարների դեմ բռնությունները գնահատի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Trend-ին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան՝ մեկնաբանելով բլոգեր Մեհման Հուսեյնովի հարցով Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարությունը եւ այդ առիթով ԵԱՀԿ-ի լրատվամիջոցների ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրի կողմից Ադրբեջանի ԱԳ նախարարին ուղղված նամակը, գրում է news.am-ն:
Աբդուլաեւան նշել է, որ Մեհման Հուսեյնովի հետ կապված հարցը մեկնաբանելը, այն ժամանակ, երբ Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնների» ակցիաները ընդգրկել են ողջ երկիրը, ծիծաղելի է:
«Այս երկրում ցուցարարների դեմ օգտագործվում են ջրցաններ, մականներ եւ բռնության այլ միջոցներ, ձերբակալվել է ավելի քան 4,500 ցուցարար: Ադրբեջանը հուսով է, որ Ֆրանսիայում ձերբակալված ցուցարարների դեմ մեղադրանքները կհանվեն եւ շուտով նրանք ազատ կարձակվեն», - նշել է  նա:
Նրա խոսքով Ֆրանսիան արդեն վաղուց հայամետ դիրքորոշում ունի, եւ դա կարող է որպես Ադրբեջանի վրա ճնշում ընկալվել:
«Հենց Ֆրանսիայի քաղաքացի Արլեմ Դեզիրը՝ զբաղեցնելով Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի պետքարտուղարի պաշտոնը եւ վերահսկելով հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, Ադրբեջանում հայտնի էր որպես հայամետ դիրքորոշում ունեցող մարդ: Հավաբանար Դեզիրը մոռնալով անաչառության սկզբունքի մասին, նախընտրել է իր երկրի դիրքերից հանդես գալ: Ուստի կարելի է նրան խորհուրդ տալ գնահատել իր երկրում ցուցարարների դեմ կիրառվող բռնությունը: Աշխարհում կատարվածը բոլոր տեսնում են: Այս ամենը երկակի ստանդարտների դրսեւորում է, որը կիրառվում է Ադրբեջանի դեմ», - ասել է նա:

Paris would better comment on the violence against demonstrators, instead of commenting on the issue of Mehman Huseynov, the spokesperson for the Azerbaijani MFA, Leyla Abdullayeva, told Trend, news.am reports.
Azerbaijan MFA to France: Mind your own business
STEPANAKERT,  JANUARY 11, ARTSAKHPRESS: Her remarks came in response to comment on the French Foreign Ministry’s statement on the issue of blogger Mehman Huseynov.
According to her, it is ridiculous to comment in this regard amid yellow vests protests taking place in France.
“Water cannons, batons and other means of violence are used against the protesters in this country, and more than 4,500 protestors have been detained,” she said. “Azerbaijan hopes that the charges against the demonstrators detained in France will be dropped and they will soon be released.”
She noted that France has held a pro-Armenian position, and this can be perceived as exerting pressure on Azerbaijan.
“Harlem Desir, who served as French Foreign Ministry’s Secretary of State and oversaw the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, was known in Azerbaijan as a person with a pro-Armenian position,” said Abdullayeva adding: “Apparently, Desir, having forgotten the principle of impartiality, preferred to speak representing his country’s stance. We can therefore recommend him to assess the violence faced by protesters in his country. Everyone sees what is happening in the world. All this is manifestation of double standards against Azerbaijan.”