Պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցությունը միտված է զբոսաշրջության խթանմանն Արցախում
Այսօր՝ հունվարի 11-ին, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության ու «Զբոսաշրջության զարգացման գործակալություն» հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ կարևորելով կայուն զբոսաշրջության դերն ու նշանակությունը Արցախում, կայուն և համաչափ տարածքային զարգացման, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման, զարգացման ու խթանման, մշակութային բազմազանության ու միջմշակութային երկխոսության ամրապնդման ու զարգացման անհրաժեշտությունը, միջազգային համագործակցության ամրապնդման ու առավել ակտիվացման դերը Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացում՝ կողմերը պարտավորվում են անել ամեն հնարավորը՝ կարճ ժամկետում տեսանելի արդյունքներ գրանցելու համար:
Իր խոսքում ԱՀ ՄԵՀԶ նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանն ասել է, որ  2017-2018 թվականներին գործակալությունը մեծ աշխատանք է կատարել մասնավոր միջոցների ներգրավմամբ, հատկապես՝ արտասահմանյան:
«Համագործակցության շրջանակում կյանքի են կոչվելու «Զբոսաշրջության զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի կողմից նախագծված և եվրոպական դոնոր կազմակերպության կողմից ֆինանսավորվող մի շարք ծրագրեր: Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմամբ մեր համագործակցությանը տրվում է իրավական ձևակերպում: Գործակալության հետ աշխատելու փորձ արդեն իսկ ունենք՝ մասնավորապես միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսների մասնակցության ձևաչափով: Ծրագրերը բազմաթիվ են: Բավականին հետաքրքիր է հասարակական հատվածի հետ համագործակցությունը, քանի որ միջազգային համագործակցության շրջանակներում շատ հաճախ մեր չճանաչված լինելը խանգարում է, և միջազգային որոշ մշակութային հիմնադրամներ չեն ցանկանում աշխատել Արցախի համապատասխան պետական լիազոր մարմնի հետ: 2019 թվականին կիրականացնենք զբոսաշրջային և մշակութային ծրագրեր: Սա կհանգեցնի նրան, որ զբոսաշրջային և նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ու հանրահռչակման ոլորտը մեկ աստիճանով կբարձրանա, քանի որ բացի պետական միջոցներից, ներգրավվելու են նաև մասնավոր միջոցներ և դրամաշնորհներ»,- մանրամասնել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Իր հերթին «Զբոսաշրջության զարգացման գործակալություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Սերգեյ Շահվերդյանն ասել է, որ իրենք արդեն 10 տարի է՝ սերտ համագործակցում են զբոսաշրջության և մշակույթի բնագավառում գործունեություն ծավալող պետական լիազորված մարմինների հետ:
«Այս համագործակցությունը կշարունակվի հետագայում ևս: Վստահ եմ՝ պետական և հասարակական հատվածի համատեղ աշխատանքը շատ ավելի արդյունավետ կլինի, ինչի շնոհիվ էլ անցած տարիներին զբոսաշրջության բնագավառում հասել ենք հաջողությունների: Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիյլանին, ում շնորհիվ եվրոպական դոնոր կազմակերպության հետ արդյունավետ համագործակցություն ունենք: Հուշագրի ստորագրմամբ պետական ծրագրերը կհամալրվեն՝  այդ թվում մասնավոր միջոցներով, որի արդյունքները տեսանելի կլինեն մինչև տարեվերջ. կունենանք լրիվությամբ կահավորված հյուսիսային զբոսաշրջային երթուղի, կիրականացնենք նաև ուսումնական ծրագրեր»,- ավելացրել է Ս. Շահվերդյանը:

Сотрудничество между государственным и частным секторами направлено на развитие туризма в Арцахе
Сегодня, 11 января, был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах и НПО «Агентство по развитию туризма».
СТЕПАНАКЕРТ, 11 января, АРЦАХПРЕСС – Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», подчеркивая важность и роль устойчивого туризма в Арцахе, необходимость устойчивого и сбалансированного территориального развития, сохранения, развития и популяризации армянского культурного наследия, укрепления и развития культурного разнообразия и межкультурного диалога, роли укрепления и интенсификации международного сотрудничества и международного признания Арцаха стороны обязуются сделать все возможное, чтобы добиться видимых результатов в течение короткого периода времени.В своем выступлении министр культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Лерник Ованнисян сказал, что в 2017-2018 годах Агентство проделало большую работу по привлечению частных средств, особенно из зарубежных стран.«В рамках сотрудничества «Агентством по развитию туризма» будет реализован ряд проектов, финансируемых организацией и одним из европейским фондом развития. У нас уже есть опыт работы с Агентством, в частности, в формате участия в международных туристических выставках. У нас имеется много программ. Сотрудничество с государственным сектором довольно актуально, так как очень часто нам мешает то, что некоторые международные культурные фонды не хотят работать с соответствующим государственным уполномоченным органом Арцаха из-за не признанности нашей Республики. В 2019 году мы реализуем туристические и культурные проекты. Это приведет к тому, что сфера сохранения и популяризации туризма и материального культурного наследия возрастет, так как помимо государственных средств будут привлечены также частные средства и гранты», - сказал Л. Ованнисян.
В свою очередь основатель "Агентства по развитию туризма" Сергей Шахвердян сказал, что они сотрудничают с государственными органами в сфере туризма и культуры уже десять лет, и это сотрудничество будет продолжаться в дальнейшем.