Իրականացնում ենք ծրագրեր Արցախը միջազգային տարբեր գործընթացներում ներգրավելու համար. ԱԳ նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հունվարի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ մանրամասնելով, որ անցած տարում Արցախի և օտարերկրյա պետությունների վեց քաղաքների միջև ստորագրվել են համագործակցության հուշագրեր:
«Այդ քաղաքներից չորսը ֆրանսիական են, երկուսը՝ Մերձավոր Արևելքից: Շնորհիվ կնքվող հուշագրերի՝ 2018 թվականի ընթացքում Արցախի տարբեր համայնքներում իրականացվել են ծրագրեր կրթության, ենթակառուցվածքների ստեղծման, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության ոլորտներից: Կազմակերպվել է նաև հինգ օտարերկրյա քաղաքապետերի այց Արցախ, և այդ ընթացքում եղել են քննարկումներ, նախանշվել են համագործակցության հեռանկարներն ու անելիքները: Կան նաև այլ պայմանավորվածություններ»,- նշել է Մ. Մայիլյանը:
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ գերատեսչությունը կարևորում է միջազգային համագործակցությունը և իրականացնում ծրագրեր, որպեսզի Արցախը ներգրավված լինի միջազգային տարբեր գործընթացներում:
«Մեր աջակցությամբ կազմակերպվել են Արցախի տարբեր պատվիրակությունների այցեր` թե՛ գործադիր և թե՛ օրենսդիր իշխանությունների մակարդակով: Անցնող տարում ԱՀ Նախագահի գլխավորությամբ պատվիրակություն է մեկնել Վաշինգտոն. այցը շատ արդյունավետ էր: Հանդիպումներ կային պաշտոնական մակարդակով, Սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ: Տարբեր գերատեսչության ղեկավարներ այցելել են Եվրոպա և Մերձավոր Արևելք` ձեռք բերելով գործնական պայմանավորվածություններ: Ընդունել ենք պատվիրակություններ Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի Հանրապետություններից, ինչպես նաև Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունից՝ փոխվարչապետի գլխավորությամբ և այստեղ առաջին անգամ ստորագրել է պայմանագիր առևտրային ներկայացուցչություններ հիմնելու վերաբերյալ, որը ներկայումս հաստատման փուլում է: Գերատեսչությունը աջակցում է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը: Մասնավորապես՝ անցած տարում Ֆրանսիա է այցելել Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, մի շարք պատգամավորներ՝ ԱՄՆ, Եվրոպա և այլ երկրներ: Մենք ևս ընդունել ենք տարբեր պատգամավորների` Եվրոպական խորհրդարանից, Կիպրոսից, Ֆրանսիայից, Բելգիայից և Կալիֆոռնիայից»,- ավելացրել է Մ. Մայիլյանը:

The geography of decentralized cooperation expanded. Artsakh FM Masis Mayilian
STEPANAKERT,  JANUARY 14, ARTSAKHPRESS: Generally, in 2018, friendly relations were established between 6 cities of Artsakh and foreign countries. The Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian noted at the press conference held on January 14. At the same time, consistent steps were taken to give a practical character to the relations established within the decentralized cooperation.
In particular, work has been done on the implementation of practical programs in the spheres of education, agriculture, tourism and creation infrastructures in different communities of Artsakh. Visits of delegations headed by mayors of 5 foreign cities to Artsakh were also organized, within the framework of which the prospects of implementing joint programs in different spheres were discussed. Masis Mayilian also touched upon the MFA activities carried out to develop and deepen the international relations of the Republic of Artsakh.
He underlined the importance of expanding the international cooperation of Artsakh and its involvement in international processes for confronting the isolation policy carried out by Azerbaijan against Artsakh. In this context, the Foreign Minister noted that in 2018, the Ministry contributed to the organization of visits of official delegations from the Republic of Artsakh to some foreign countries, as well as visits of delegations from different foreign countries and international structures to Artsakh.
In this context, the Foreign Minister highlighted the first political visit of the Artsakh Republic’s delegation, led by President Bako Sahakyan, to the USA taken place in March 2018, noting its importance in terms of presenting Artsakh's position on the realities, political processes and regional problems existing in the Republic to the official and analytical circles of the USA as an OSCE Minsk Group co-chairing state. Foreign visits of leaders of ministries and agencies of the Republic of Artsakh to some foreign countries also took place. The Foreign Ministry contributed to the development of cooperation with different countries in the format of parliamentary diplomacy.
In this context, Mr. Mayilian noted the importance of the visit of Chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghulyan to France, as well as the visits of MPs to the United States, Europe and the Middle East. Also, visits of parliamentary delegations from the European Parliament, Cyprus, Belgium, France, as well as from the US state of California to Artsakh were organized.