Ստեփանակերտում մեկնարկել են ՀՅԴ 33-րդ Ընդհանուր ժողովի աշխատանքները. Արցախում այն առաջին անգամ է անցկացվում
Այսօր՝ հունվարի 16-ին, Ստեփանակերտում մեկնարկել է Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության 33-րդ Ընդհանուր ժողովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ժողովին մասնակցում են աշխարհի շուրջ 30 երկրներից կուսակցության ավելի քան 100 ներկայացուցիչներ և հրավիրյալներ, ովքեր հունվարի 16-24-ը կքննարկեն ՀՅԴ նախորդ չորս տարիների գործունեությունը, կորոշեն կուսակցության առաջիկա տարիների ռազմավարությունն ու անելիքները։ Իսկ ժողովի ավարտին կընտրվի կուսակցության բարձրագույն գործադիր մարմնի՝ ՀՅԴ Բյուրոյի նոր կազմը:
Բացելով պաշտոնական նիստը՝ ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, ԱՀ ԱԺ «Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը ողջունել է ներկաներին և նշել, որ ժողովը գումարվում է խիստ պատասխանատու ժամանակահատվածում, և «Դաշնակցության» 128 տարվա պատմության ընթացքում այն առաջին անգամ է տեղի ունենում Արցախում:
«Ոչ միայն ժողովի ընթացքը, այլ նաև արդյունքը, որդեգրած քաղաքական ուղեգիրն ու ռազմավարությունը լինելու են պարտավորեցնող և ուղենշող: Հուսով եմ, որ հերթական Ընդհանուր ժողովը իր ավարտին կարձանագրի ամրության և վճռականության նոր նիշ, կունենա որոշումների ու բանաձևերի այնպիսի փաթեթ, որն ուղեցույց կդառնա առաջիկա տարիների համար, կորդեգրի այնպիսի քաղաքական օրակարգ, որով կերաշխավորվի մեր զույգ պետությունների ներքին ամրությունը և արտաքին մարտահրավերներին դիմագրավելու ունակությունը: 2019 թ.-ի ապրիլին լրանում է «Դաշնակցության» Արցախ վերադառնալու 30-ամյակը: Կանգնած լինելով Արցախի ազատագրման և արցախահայ պետականության վերականգնման ակունքներում՝ անցած 30 տարիների ընթացքում «Դաշնակցության» աշխարհասփյուռ ընտանիքն իր ներուժի զգալի մասը ներդրել է Արցախում: Կյանքում իրողություն է դարձել ««Դաշնակցությունն» ու Արցախը բնական դաշնակիցներ են» կարգախոսը: Մենք լիարժեք գիտակցում ենք, որ Արցախի հաղթանակը մեր հաջողությունների միայն մի փոքր մասնիկն է»,- ասել է Դ. Իշխանյանը:
Ժողովի մասնակիցներին ուղերձ է հղել ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը: Այն ներկայացրել է Խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը:
Ընդհանուր ժողովին իր օրհնանքի խոսքն է ասել Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել կուսակցությանը, որ 130 տարի մեր ազգային գործը միշտ առաջ է տարել, նահատակներ է տվել, կորուստներ ունեցել, բայց համառորեն մեր ազգային դրոշը փորձել է բարձր պահել:
«Հայ Դատի հարցերը միշտ ջանացել եք առաջ տանել: Ունեք ձեր յուրահատուկ մասնակցությունը հայրենիքի պաշտպանության գործում՝ պետականաշինության և քաղաքական ասպարեզներում, ներդրումների ոլորտում»,- ավելացրել է Արցախի թեմի առաջնորդը:
ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանն էլ նշել է, որ արդեն սովորույթի ուժ է ստացել յուրաքանչյուր Ընդհանուր ժողովի առիթով ասելը, որ այն բացառիկ ազգային-քաղաքական իրավիճակում է տեղի ունենում։
«Այսուհանդերձ, ընդունենք, որ նախորդ ժողովին հաջորդած տարիներից յուրաքանչյուրը, իսկապես, բացառիկ կարևոր ու լարված է եղել մեր ժողովրդի և կուսակցության համար: Մեր երկրի անվտանգության ապահովման ու Արցախի հարցի արդարացի լուծման խնդիրների համադրումը Հայաստանի հետագա զարգացման ռազմավարության հետ որևէ այլընտրանք չունի»,- ասել է Հ. Մարգարյանը:
Բացման հանդիսավոր նիստից հետո ժողովի մասնակիցներն այցելել են Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ու ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հուշաքարին:
Ընդհանուր ժողովի հանդիսավոր բացմանը ներկա էին ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:

В Степанакерте стартовало 33-е Общее собрание АРФ Дашнакцутюн
Сегодня, 16 января, в Степанакерте стартовало 33-е Общее собрание Армянской Революционной Федерации "Дашнакцутюн".
СТЕПАНАКЕРТ, 16 января, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента "Арцахпресс", в собрании принимает участие более 100 представителей партии и приглашенные гости из 30 стран, которые с 16 по 24 января будут обсуждать деятельность АРФД за предыдущие четыре года и определят стратегию и планы партии на ближайшие годы. В конце собрания будет избран новый состав высшего исполнительного органа партии - Бюро АРФД.
Открывая официальную сессию, представитель ЦК АРФ, депутат НС Республики Арцах от фракции АРФ "Дашнакцутюн" Давид Ишханян поприветствовал собравшихся и отметил, что встреча проходит в очень ответственный период и впервые за 128-летнюю историю АРФД собрание проходит в Арцахе.
«Для нас обязательным и направляющим является не только процесс самого собрания, но и его результат, а также политическая ориентация и стратегия, которые будут приняты в ходе встречи. Я надеюсь, что в конце очередного Общего собрания будет выработан пакет резолюций и решений, которые станут руководством на ближайшие годы для координации политической повестки дня, которая обеспечит внутреннюю силу наших двух армянских государств и способность противостоять внешним вызовам. В апреле 2019 года АРФ "Дашнакцутюн" празднует 30-летие возвращения в Арцах. Находясь у истоков освобождения Арцаха и восстановления арцахской государственности, армянская семья "Дашнакцутюн" за последние 30 лет вложила значительную часть своего потенциала в Арцах. Лозунг «Дашнакцутюн и Арцах - естественные союзники» стал реальностью в жизни. Мы в полной мере осознаем, что победа Арцаха – это лишь малая часть нашего успеха», - сказал Д. Ишханян.
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил послание участникам встречи. Его представил спикер парламента Ашот Гулян.
На Общем собрании с благословением выступил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян. Он поблагодарил партию, которая на протяжении 130 лет выдвигала наши национальные интересы на передний план, несла потери, но несмотря ни на что всегда с честью несла знамя нашего флага.
«Вы всегда пытались продвигать вопросы Ай Дата. Каждый из вас внес уникальный вклад в защиту родины – в сфере политики и государственного строительства, а также в сфере инвестиций», - добавил предводитель Арцахской епархии.
После торжественной церемонии открытия участники собрания посетили Степанакертский мемориальный комплекс, где возложили цветы в память о невинных жертвах и почтили память первого председателя Верховного совета НКР Артура Мкртчяна.
На торжественной церемонии открытия собрания присутствовали государственный министр Григорий Мартиросян и другие официальные лица.