Թրամփը չեղարկեց ԱՄՆ-ի պատվիրակության ուղեւորությունը Դավոս
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը շարունակվող բյուջետային ճգնաժամի պատճառով չեղարկել Է ամերիկյան պատվիրակության ուղեւորությունը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողով (ՀՏՀ):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ասված Է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսի՝ հունվարի 17-ի հայտարարության մեջ:
«Քանի որ 800 հազար հիանալի ամերիկացի աշխատողներ աշխատավարձ չեն ստանում, ինչպես նաեւ իր թիմի աշխատանքը պատշաճ մակարդակով ապահովելու համար, Թրամփը չեղարկեց իր պատվիրակության ուղեւորությունը Շվեյցարիա՝ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողով»,- ասել Է նա: Սկզբնապես ենթադրվում Էր, որ ՀՏՀ-ում ԱՄՆ-ի պատվիրակությունը կգլխավորի Թրամփն ինքը: Սակայն հունվարի 10-ին նա Twitter-ում գրել Է, որ կշեղարկի այդ այցը ամերիկա-մեքսիկական սահմանի նկատմամբ հսկողության խստացման շուրջ Սպիտակ տան եւ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի վեճերի պատճառով: Ավելի ուշ ամերիկայն վարչակազմի երկու ներկայացուցիչներ հայտարարեցին, որ պատվիրակությունը կգլխավորեն ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը եւ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն: Դրա կազմում պետք Է ընդգրկվեին նաեւ առեւտրի նախարար Ուիլբուր Ռոսը, առեւտրական բանակցություններում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը եւ Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Քրիս Լիդելը: Անցած տարվա դեկտեմբերի 22-ից դաշնային կառավարության աշխատանքը մասնակիորեն դադարեցվել Էր բյուջետային միջոցների բացակայության պատճառով: Դա տեղի Է ունեցել այն պատճառով, որ Կոնգրեսում հանրապետականներին ու դեմոկրատներին չի հաջողվել համաձայնեցնել բյուջեի պարամետրերը, որում Թրամփը եւ նրա կուսակիցները վերջնագրի ձեւով ցանկանում են միջոցներ ներառել Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատ կառուցելու համար: Դեմոկրատները հայտարարում են, որ հավանություն չեն տա դրա համար դաշնային գանձարանից փող հատկացնելուն: Հանրապետական Թրամփի վարչակազմը պահանջում Է այդ նպատակով հատկացնել 5,7 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп отменил поездку всей делегации США на форум в Давос
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января, АРЦАХПРЕСС - Как передает Голос Америки, президент Дональд Трамп отменил поездку делегации США на Всемирный экономический форум в швейцарском Давосе, который должен пройти на следующей неделе. Как говорится в заявлении пресс-секретаря Белого дома Сары Сандерс, поездка отменена из-за частичного закрытия правительства США.
Трамп, участвовавший в прошлогоднем мероприятии в Давосе, намеревался снова поехать в Швейцарию в этом году, однако на минувшей неделе он отменил свою поездку из-за битвы с демократами в Конгрессе вокруг финансирования стены на границе с Мексикой, что и привело к частичному закрытию правительства.
Министр финансов США Стивен Мнучин и госсекретарь Майк Помпео должны были возглавить делегацию в Давосе в свете отказа от поездки туда Трампа. Однако сегодня стало известно, что Трамп решил отменить поездку всех американских чиновников в Швейцарию.
«Из уважения к 800 000 замечательных американских рабочих, которые не получают заработную плату и чтобы его сотрудники могли оказывать ему необходимую помощь, президент Трамп отменил поездку всей делегации на Всемирный экономический форум в Давосе, Швейцария», - говорится в заявлении Сандерса.
Мнучин и Помпео планировали выступить совместно на первом заседании форума 22 января. Предполагалось также, что они совместно устроят ужин для министров иностранных дел и финансов «Большой двадцатки», в ходе которого должны обсуждаться ряд вопросов из сфер национальной безопасности и экономики.