Կիևում մեկնարկել է Հայկական մշակույթի շաբաթը
Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում անցկացվող Հայկական մշակույթի շաբաթի շրջանակում մի շարք միջոցառումներ նվիրված են Կոմիտասի 150, Սիլվա Կապուտիկյանի 100 և Սերգեյ Փարաջանովի 95-ամյա հոբելյաններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը:
Գրականության, երաժշտության, կինոյի երկրպագուների շրջանում մեծ հետաքրքրություն առաջացրած շաբաթն իրականացվում է հունվարի 19-25-ը:
Կազմակերպիչների խոսքով`հայ գործիչների ստեղծագործությունները ներկայացված են Օշեր Շվարցմանի անվան, Ժողովուրդների բարեկամության գրադարաններում և Կինոյի տանը: Միջոցառումների ծրագիրը ներառում է համերգներ, ցուցահանդեսներ, վարպետության դասեր, գրական և երաժշտական երեկոներ ու կինոդիտումներ՝ նվիրված հայ մշակույթի ակնառու գործիչներին:
«ԱՕԿՍ-Ուկրաինա» մշակութային կապերի հայկական միության ղեկավար ԵլենաՀովհաննիսյանը  պարբերականին հաղորդել է, որ միջոցառումների կազմակերպիչներն են «ԱՕԿՍ-Ուկրաինա» մշակութային կապերի հայկական միությունը, Parajanov-ART-ը, Պոդոլսկի շրջանի պետական վարչակազմի մշակույթի, զբոսաշրջության և մշակութային ժառանգության պահպանման բաժինը, Կիևի հրեական համայնքի ստեղծագործական նախաձեռնությունների կենտրոնը:
Ավելի վաղ հայտարարվում էր, որ Ուկրաինայի հայերի միությունն ակտիվ աշխատում է ազգային պատմամշակութային արժեքների ճանաչման ուղղությամբ: Կազմակերպության ղեկավար ՎիլենՇատվորյանը նշել է՝ մեր ականավոր հայրենակիցների գործերը շարունակում են ուրախացնել արվեստը գնահատողներին:

В Киеве проходит «Неделя армянской культуры»
Мероприятия, посвященные 95-летию Сергея Параджанова, 100-летию Сильвы Капутикян и 150-летию Комитаса проходят в столице Украины в рамках «Недели армянской культуры».
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает AnalitikaUA.net, с 19 по 25 января в Киеве организованы тематические мероприятия, которые вызвали большой интерес у любителей культуры, живописи, музыки, кино и поэзии.
Согласно организаторам, творчество армянских деятелей представлено в библиотеках имени Ошера Шварцмана и Дружбы Народов, а также в Доме кино. В программе мероприятий — концерты, выставки, мастер-классы, литературно-музыкальные вечера и кинопоказы, посвященные выдающимся представителям армянской культуры.
Глава Армянского общества культурных связей «АОКС-Украина» Елена Оганесян сообщила изданию, что организаторами мероприятий являются — Армянское общество культурных связей «АОКС-Украина», Parajanov-ART, Подольская Районная в городе Киеве Государственная Администрация, Центр творческих инициатив Киевской городской еврейской общины, Отдел культуры, туризма и охраны культурного наследия Подольской районной в г. Киеве государственной администрации.
Как сообщалось ранее, Союз армян Украины проводит активную работу в направлении популяризации национальных исторических ценностей, как отметил глава организации Вилен Шатворян, творчество выдающихся соотечественников продолжает радовать ценителей искусства.