Ֆրանսիան 50 մլն եվրոյի տուգանել է Google-ին
Ֆրանսիայի ՏՏ եւ մարդու իրավունքների հարցով հանձնաժողովը (CNIL) 50 մլն եվրոյի տուգանել է Google ինտերնետային ընկերությանը՝ օգտատերերի անձնական տվյալները մշակելու եւ օգտագործելու նպատակով նրանց համաձայնությունը ստանալիս ոչ բավարար տեղեկատվություն տալու համար՝ գրում է «Վեդոմոստի»-ն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: CNIL-ը Google-ի մոտ երկու տեսակի խախտում է գտել։ Առաջինը՝ անձնական տվյալների օգտագործման մանրամասների ոչ բավարար տեղեկացումը, երկրորդ՝ համաձայնության ոչ ճիշտ ստացումը, որը ստույգ եւ միանշանակ չէ, հայտնում է News.am-ը։
Կարգավորողը նշում է, որ օգտատերը պարտավոր է մինչեւ գովազդի հետ կապված կարգավորումները Google-ին իր անձնական տվյալների մշակման համաձայնություն տալ։ Այսպիսով, ընկերությունը խախտում է GDPR- դրույթները, որոնք յուրաքանչյուր դեպքի համար կոնկրետ համաձայնություն են պահանջում։
Անցյալ տարի Եվրահանձնաժողովը ռեկորդային գումարով՝ 4,34 մլրդ եվրոյով տուգանել էր Alphabet-ին, Google-ի մայր-ընկերությանը՝ գերակշռող դիրքը չարաշահելու համար։ ԵՀ-ն համարել էր, որ Google-ը Android բջջային օպերացիոն համակարգը օգտագործել էր իր որոնողական համակարգը գերակշռող դարձնելու համար։

Google fined €50 million for GDPR violation in France
France’s data protection regulator, CNIL, has issued Google a €50 million fine (around $56.8 million USD) for failing to comply with its GDPR obligations.
STEPANAKERT,  JANUARY 22, ARTSAKHPRESS: This is the biggest GDPR fine yet to be issued by a European regulator and the first time one of the tech giants has been found to fall foul of the tough new regulations that came into force in May last year, The Vergereports.
CNIL said that the fine was issued because Google failed to provide enough information to users about its data consent policies and didn’t give them enough control over how their information is used. According to the regulator, these violations are yet to have been rectified by the search giant. Under GDPR, companies are required to gain the user’s “genuine consent” before collecting their information, which means making consent an explicitly opt-in process that’s easy for people to withdraw.