Յագլանդը ադրբեջանցի պատվիրակին. Եվրոպայի խորհուրդը չի զբաղվում փախստականների հարցերով
Եվրոպայի խորհրդի պետքարտուղարը չի զբաղվում փախստականների խնդիրներով, եւ այդ խնդիրը լուծելու որեւէ հնարավորություն չունի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է պետքարտուղար Թորբյորն Յագլանդը` պատասխանելով ադրբեջանական պատվիրակի հերթական  հարցին, հայտնում է News.am-ը:
Նշենք, որ ադրբեջանցի պատվիրակը պնդում էր, որ 10 տարի շարունակ Յագլանդն այդպես էլ  չի զբաղվել «ադրբեջանցի փախստականների հարցով»:
«Եթե ես դիմեի ԵԱՀԿ-ին կամ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին, ես կարծում եմ, որ նրանք կհամաձայնվեին ինձ հետ, որ ես չունեմ դա անելու միջոցներ կամ մանդատ: Մենք ունենք մեկ այլ մանդատ, որ մենք փորձում ենք իրականացնել: Ես չեմ տեսնում միջոց, որով Եվրոպայի խորհուրդը կարող է լուծել փախստականների խնդիրը, ինչը շատ լուրջ խնդիր է», - հայտարարել է նա:

Jagland: I do not have any means of solving problem of Azerbaijani refugees
I do not have any means of solving the problem of the Azerbaijani refugees, said Secretary of State Thorbjørn Jagland.
STEPANAKERT,  JANUARY 23, ARTSAKHPRESS: His remark came in response to the questions of the Azerbaijani delegate who noted that Jagland never took up the "issue of Azerbaijani refugees” for 10 years.
"I do not have any means of solving the problem of the Azerbaijani refugees. If I went to the OSCE or the United Nations High Commissioner for Refugees, I think they would agree that I do not have the means or the mandate to do that. We have a different mandate, which we are trying to exercise. I do not see any way that the Council of Europe can deal with that refugee problem, which is very severe. I will not say anything else. It is a terrible situation for those affected,”  as News.am informs, Asembly's press service reported quoting Jagland.