Հարցուպատասխան Արտակ Բեգլարյանի հետ. Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարարը քննարկում է իր հայրենի տարածքում տեղի ունեցած մարդու իրավունքների ճգնաժամը. National Journal
ԱՄՆ Կոնգրեսում ամենաշատ ցիտվող թերթերից National Journal թերթը ծավալուն հարցազրույց է հրապարակել Արտակ Բեգլարյանի հետ՝ նրա ու ԱՀ Մարդու իրավունքների գործող պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի՝ ԱՄՆ վերջին այցի շրջանակներում:
«Արտակ Բեգլարյանը նախկինում եղել է կովկասյան տարածաշրջանի վիճելի տարածք հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի պետական նախարարը և Մարդու իրավունքների պաշտպանը։ Միջազգային հանրությունը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, սակայն պատմության ընթացքում տարածաշրջանի բնակչությունը մշտապես եղել է էթնիկ հայեր: Անցյալ տարվա սեպտեմբերին ադրբեջանական ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի մոտ 150,000 էթնիկ հայերի դուրս քշեցին տարածաշրջանից՝ դարձնելով նրանց փախստական: 2022 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի տեղահանումը Ադրբեջանն արգելափակել էր բոլոր ապրանքների և մարդկանց մուտքն ու ելքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ առաջացնելով հումանիտար ճգնաժամ, որը ահազանգեր հնչեցրեց Կոնգրեսում։
Բեգլարյանը, ով մանուկ հասակում կորցրել է տեսողությունը ականի պայթյունի հետևանքով, Քրիստինա Մազայի հետ խոսել է Կոնգրես կատարած իր վերջին այցի և այն մասին, թե ինչպես են Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պաշտպանում իրենց տուն վերադառնալու իրավունքը: Այս հարցազրույցը խմբագրվել է ծավալի և պարզության համար:
Հարց. Դուք ասում եք, որ ԱՄՆ-ը մեղսակից է ձեր տարածաշրջանում տեղի ունեցածին։ Ինչո՞ւ։
Պատասխան. Նախ՝ ԱՄՆ-ը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ է։ Երկրորդ՝ այն գերտերություն է, որը հանդես է գալիս որպես մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, ցեղասպանությունների կանխարգելման առաջամարտիկ: Երրորդ՝ ԱՄՆ-ը վավերացրել է Ցեղասպանության կոնվենցիան և պարտավորություններ ունի նաև  այդ հարցում։ Եվ չորրորդը՝ ԱՄՆ-ը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկն է, որը միջնորդության միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում։
Ադրբեջանն օգտագործեց այսպես կոչված «խաղաղության բանակցությունները» ցեղասպանություն իրականացնելու համար: ԱՄՆ-ը ոչինչ չարեց այս ցեղասպանությունը կանխելու համար: Շրջափակման, սեպտեմբերյան ագրեսիայի և տեղահանության ժամանակ Ադրբեջանին ճնշելու համար ոչինչ չարվեց, և այդպես է նույնիսկ հիմա: Ադրբեջանը ցանկանում է շրջել Լեռնային Ղարաբաղի, մեր վերադարձի և մեր հավաքական իրավունքների էջը:
Դրա համար մենք նաև ԱՄՆ-ին ենք համարում մեղսակից: Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման ժամանակ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երեք արտակարգ նիստ է տեղի ունեցել, սակայն ոչ մի բանաձեւ չի ներկայացվել և ընդունվել։ Նաև ԱՄՆ-ն նույնիսկ արգելափակեց բանաձեւերի որոշ ջանքեր՝ դրանք համարելով ոչ կառուցողական, քանի որ ակնկալում էին, որ Ադրբեջանը կառուցողական բանակցություններ կունենա։
Հարց. Ինչո՞ւ եք ասում, որ Ադրբեջանը ցեղասպանություն է իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ:
Պատասխան. Շատ միջազգային փորձագետներ են պնդում, որ դա ցեղասպանություն էր, այդ թվում՝ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ խորհրդական Խուան Մենդեզը և Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն:
Ցեղասպանության մասին կոնվենցիան ասում է, որ եթե որևէ մեկը ցանկանում է մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ ոչնչացնել որևէ էթնիկ կամ կրոնական խումբ, դա ցեղասպանություն է: Պարզ է, որ Ադրբեջանը ցանկանում էր մեզ ոչնչացնել: Սակայն միջազգային հանրությունում կա ժխտողականություն, քանի որ նրանք չեն ցանկանում պատասխանատվություն ստանձնել այս ցեղասպանության համար: Բացի դրանից, կարծում են, որ դա կխոչընդոտի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին։
Հարց. Ի՞նչ են ասում ձեզ ԱՄՆ օրենսդիրները և Կոնգրեսի գրասենյակների ներկայացուցիչները, երբ հանդիպում եք նրանց:Ի՞նչ խոսակցություններ եք ունենում:
Պատասխան. Բոլորն ասում են, որ իրավունք ունենք վերադառնալու։ Խոսում ենք նաև պատժամիջոցների մասին։ Նրանք ընդունում են, որ պետք է դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին։ Սա ԱՄՆ-ի մեղսակից լինելու ևս մեկ ձև է, քանի որ նույնիսկ 2020-ի ագրեսիայից հետո ԱՄՆ-ը շարունակել է Ադրբեջանին ռազմական օգնություն տրամադրել: ԱՄՆ Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ կետն արգելում է ԱՄՆ-ի ուղղակի օգնությունն Ադրբեջանի կառավարությանը, սակայն ԱՄՆ վարչակազմերն օգտագործել են իրենց լիազորությունները՝ շրջանցելու Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա և այլ օգնություն տրամադրելու սահմանափակումը:
Մենք հուսով ենք, որ ռազմական օգնությունը կդադարեցվի Սենատի S. 3000 [2023 թվականի Հայաստանի պաշտպանության ակտ] բանաձևով և Ներկայացուցիչների պալատի համարժեք բանաձևով: Մենք նաև հուսով ենք, որ ԱՄՆ-ը տնտեսական պատժամիջոցներ կկիրառի, այդ թվում՝ Ադրբեջանից կոնկրետ անձանց նկատմամբ։ Այդ տեսանկյունից կուզեինք տեսնել նաև Մագնիտսկու ակտը կիրառվելիս Ադրբեջանի դեմ։
Վերջերս Պետքարտուղարությունն Ադրբեջանն ընդգրկել է կրոնական ազատության իր հատուկ դիտարկման ցանկում, քանի որ մեր եկեղեցիներն ու գերեզմանները ավերվում են: Մենք չենք կարող իրացնել մեր կրոնական ազատությունը: Մենք բոլորին ասում ենք, որ հնարավոր չէ կայուն խաղաղություն ունենալ, եթե դուք չեք անդրադառնում մեր հավաքական իրավունքներին, և մենք չենք վերադառնում մեր հայրենիք։ Ադրբեջանը խաղաղության չի պատրաստվում, այլ՝ Հայաստանի հետ պատերազմի:
Հարց. Ինչպիսի՞ն է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կյանքը սեպտեմբերից սկսած: Մենք տեսանք, թե ինչպես են հայերի շարասյուները հեռանում իրենց տներից քշվելուց հետո, բայց շատերը չգիտեն, թե ինչ եղավ հետո։
Պատասխան. Ես ապրում էի Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում ընտանիքիս հետ՝ ներառյալ 2 և 5 տարեկան երեխաներիս։ Շրջափակման ժամանակ մենք այնտեղ էինք։ Ի վերջո, ես հեռացա՝ գիշերն անցնելով անցակետը։ Բարեբախտաբար, նրանք ինձ չնկատեցին: Այժմ ընտանիքիս հետ ապրում եմ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում։
Ինչպես բոլոր փախստականները, մենք էլ բնակարանային ու կայուն եկամուտի խնդիրներ ունենք։ Մեծ աղջիկս որոշ վախեր ուներ. երբեմն նա հիշում է կատարվածը՝ ագրեսիան, ռմբակոծությունները, գնդակոծությունները: Քանի որ նա 5 տարեկան է, հասկանում է եղելությունը: Նա այցելել է հոգեբանի՝ այս վախերը հաղթահարելու համար: Բոլոր երեխաները բախվել են նմանատիպ խնդիրների։
Նրանք գիտեին, որ ադրբեջանցիները մեզ սպանելու կամ տանջելու են։ Սեպտեմբերի 19-ից մինչև տեղահանման ավարտը եղել են բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ։ Դրա համար էլ մեր ժողովուրդը որոշեց փախչել, որ մեզ չսպանեն, չձերբակալեն, չտանջեն։
Հարց. Ո՞վ է աջակցում Լեռնային Ղարաբաղից եկած բոլոր փախստականներին։
Պատասխան. Մեզ հիմնականում աջակցում են Հայաստանի կառավարությունն ու հայկական սփյուռքի կազմակերպությունները։ Հայաստանի կառավարությունը մեզ որոշակի գումար է հատկացնում վեց ամսով բնակարան վարձելու համար, բայց այդ ֆինանսավորումը շուտով կսպառվի։
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը որոշակի սահմանափակ ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել, սակայն դա բավարար չէ: ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարը հայտարարել է 97 միլիոն դոլար որպես արագ արձագանք արտակարգ իրավիճակին: ԱՄՆ ՄԶԳ-ն խոստացել է 11 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում: Նշված գումարները շատ քիչ են 150 հազար փախստականների կարիքների համար, սակայն նույնիսկ հայտարարված գումարները մասամբ են հատկացվել։ Ահա թե ինչու մենք հուսով ենք, որ ԱՄՆ կառավարությունը, ՄԱԿ-ը և մյուսները կավելացնեն միջազգային աջակցությունը մեր ժողովրդին:
Մյուս կողմից, ցանկանում ենք տուն վերադառնալ։ Մենք ուզում ենք այնտեղ ապրել, քանի որ դա մեր իրավունքն է։ Մենք ցանկանում ենք այնտեղ ունենալ անվտանգության միջազգային երաշխիքներ և առժանապատիվ կյանք։
Հարց. Արդյո՞ք Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունն այժմ Հայաստանում գործում է վտարանդիության պայմաններում։
Պատասխան. Իշխանությունը գործում է Հայաստանում, բայց ֆինանսական ռեսուրսներ չկան նրա գործունեության համար։ Հայաստանը նույնպես գտնվում է Ադրբեջանի կողմից մեծ ճնշման տակ՝ քանդելու մեր իշխանությունը և փակելու այս էջը։ Բայց խորհրդարանն ու կառավարությունը մեր ժողովրդի օրինական և լեգիտիմ ներկայացուցիչներն են, և մենք ձգտում ենք պահպանել մեր կառավարման համակարգը՝ մեր շահերն ու իրավունքները ներկայացնելու համար:
Հարց. Որքանո՞վ է Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունը ներգրավված Հայաստանի կառավարության և Ադրբեջանի միջև քննարկումներում։
Պատասխան. Առանցքային խնդիրներից մեկն այն է, որ մեր կառավարությունն ու մեր քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները ներգրավված չեն մեր ժողովրդի համար որոշումների կայացման գործընթացներում՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ միջազգային մակարդակով։ Ներառականություն չկա. մեր կարծիքը ոչ ոք չի հարցնում:
Միջազգային կազմակերպությունները և օտարերկրյա կառավարությունները, այդ թվում՝ Պետքարտուղարությունը, հրապարակայնորեն հայտարարում են, որ մենք վերադարձի իրավունք ունենք։ Բայց մեզ հետ ոչ ոք չի քննարկում այդ վերադարձի պայմանները։ Վերջնական նպատակը պետք է լինի մեր վերադարձը և անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքը Լեռնային Ղարաբաղում, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության երաշխիքներով:
Հարց. Ո՞րն է ձեր Վաշինգտոն կատարած այցի առաջնային նպատակը:
Պատասխան. Ընդհանուր նպատակն է ներկայացնել ցեղասպանությունը, պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ և ապահովել մեր ժողովրդի և մեր մշակութային ժառանգության ու սեփականության երկարաժամկետ պաշտպանությունը:
Մենք նաև ցանկանում ենք ազատ արձակել բոլոր պատանդներին ու ռազմագերիներին, ովքեր գտնվում են ադրբեջանական բանտերում։ Ադրբեջանը հաստատել է, որ կա 23 բանտարկված անձ, սակայն մենք ապացույցներ ունենք 2020 թվականից ի վեր շուրջ 100 մարդու գերության մասին։ Այդ մարդկանցից ութը մեր քաղաքական առաջնորդներից են։
Այդ իսկ պատճառով մենք ցանկանում ենք նաև, որ Պետքարտուղարությունը պատժամիջոցներ կիրառի և ճնշում գործադրի Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ ազատելու մեր պատանդներին»։

Artak Beglaryan to National Journal: Azerbaijan not preparing for peace but for war with Armenia
The National Journal, one of the most cited newspapers in the US Congress, published an extensive interview with former Artsakh official Artak Beglaryan, within the framework of his and Artsakh Human Rights Acting Defender Gegham Stepanyan's recent visit to the US.
FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS:  The interview is presented below:
You say that the U.S. is complicit in what happened in your region. Why?
Firstly, the U.S. is a United Nations Security Council member. Secondly, it’s a great power. It’s a pioneer for human rights, democracy, genocide prevention, et cetera. Thirdly, the U.S. [ratified] the genocide convention and also has a duty in that regard. And fourthly, the U.S. is one of the co-chair countries of the OSCE Minsk Group, which was the internationally recognized format of mediators for Nagorno-Karabakh’s conflict settlement.
Azerbaijan used the so-called peace talks to commit genocide. The U.S. did nothing to prevent this genocide. During the blockade, nothing was done to pressure Azerbaijan. That was also true during the September aggression and displacement, and it’s true even now. Azerbaijan wants to turn the page on Nagorno-Karabakh, our return, and our collective rights.
That’s why we consider the U.S. complicit. There were three U.N. Security Council emergency meetings during the blockade of Nagorno-Karabakh, but no resolution was introduced or adopted. The U.S. even blocked some of the resolutions because they considered them unconstructive because they expected Azerbaijan to have constructive talks.
Why do you say Azerbaijan committed genocide against Nagorno-Karabakh’s Armenians?
A lot of international experts said that it was a genocide, including former United Nations expert on genocide Juan Mendez and Luis Moreno Ocampo, the former International Criminal Court prosecutor. The Genocide Convention says that if a country wants to destroy partially or fully an ethnic group or religious group, it’s genocide. It’s clear that Azerbaijan wanted to destroy us. However, there is a denial in the international community because they don’t want to take responsibility for this genocide, and they also think it will hinder peace talks between Armenia and Azerbaijan.
What do U.S. lawmakers and congressional offices tell you when you meet them? What conversations are you having?
They all say we have the right to return. We also talk about sanctions. They say U.S. military aid to Azerbaijan should be stopped. That’s another way that the U.S. is complicit, because even after the 2020 aggression, the U.S. continued to provide Azerbaijan with military aid.
[Section 907 of the U.S. Freedom Support Act bans direct U.S. aid to the Azerbaijani government, but successive administrations have used their authority to waive the restriction to sell military equipment and other assistance to Azerbaijan.]
We hope military aid will be stopped by Senate Resolution S. 3000 [the Armenian Protection Act of 2023] and by an accompanying House resolution. We also hope the U.S. will implement economic sanctions, including against individuals from Azerbaijan. We also hope the Magnitsky Act will be used against Azerbaijan.
Recently, the State Department designated Azerbaijan to its Special Watch List for religious freedom because our churches and cemeteries are being destroyed. We cannot practice our religious freedom. We say to all of them that it’s not possible to have a sustainable peace if you are not addressing our collective rights and we are not returning to our homeland. Azerbaijan is not preparing for peace. It is preparing for war with Armenia.
What has life been like for Nagorno-Karabakh’s Armenians since September? We saw caravans of Armenians leaving after being driven from their homes, but many people don’t know what happened next.
I lived in Nagorno-Karabakh’s capital, Stepanakert, with my family, including my two kids, who are 2 and 5 years old. We were there during the blockade. Eventually, I escaped by crossing a checkpoint at night. Fortunately, they didn’t notice me. Now, I live with my family in Armenia’s capital, Yerevan.
Like all refugees, we have problems with income and housing. My older daughter had some fears. Sometimes, she remembers what happened. She remembers the aggression, the bombing, the shelling because she is 5 years old. She understands what happened. She is going to a psychologist to face these fears, but all children face similar problems.
They knew the Azerbaijanis were going to kill or torture us. There were a lot of war crimes between September 19 and the end of the displacement. That’s why our people decided to flee, so that we wouldn’t be killed or arrested or tortured.
Who supports all the refugees from Nagorno-Karabakh?
The Armenian government and Armenian diaspora organizations are mostly supporting us. The Armenian government gave us money to rent an apartment for six months, but that funding will run out soon. The United Nations has given some limited financial support. But it’s not enough.
UNHCR [The U.N. High Commissioner for Refugees] said it would give $97 million in emergency funds. USAID promised $11 million in emergency funds. But even $11 million is a very small amount in terms of the needs of 150,000 refugees. That’s why we hope the U.S. government, the United Nations, and others will increase international support for our people.
On the other hand, we want to return home. We want to live there because it’s our right. We want to have safety there. We want to have international security guarantees and our dignity protected there. Is the government of Nagorno-Karabakh operating now in exile in Armenia?
The government still operates in Armenia, but we don’t have financial resources. Armenia is also under a lot of pressure from Azerbaijan to dismantle our government and close this chapter. But it’s the legitimate and legal representatives of our people, our parliament, our executive body, and we seek to keep our government system in order to represent our interests and our rights.
How involved is the Nagorno-Karabakh government in discussions between the Armenian government and Azerbaijan?
Almost not at all. One of the key problems is that our government and our civil-society representatives are not engaged in decision-making processes for our people, both in Armenia and internationally. There is no engagement. Nobody asks our opinion.
International organizations and foreign governments, including the State Department, publicly state that we have a right of return. But nobody discusses with us the conditions of that return. The ultimate goal should be our return and a safe, dignified life in Nagorno-Karabakh, including U.N. security guarantees, such as U.N. peacekeepers.
What is the primary goal of your trip to Washington?
The overall goal is to present what happened and to communicate that it was a genocide, to get sanctions on Azerbaijan, and to ensure the long-term protection of our people and our cultural heritage and property.
We also want the release of all hostages or prisoners who are in Azerbaijani captivity and jail, including a lot of our military leaders who are hostages in Azerbaijan now. Azerbaijan has confirmed that there are 23 prisoners, but we have evidence of over 100 people captured since 2020. Eight of those people are political leaders.
That’s why we want the State Department to implement sanctions and pressure the Azerbaijani authorities to release our hostages.