Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը`Ալիեւին. այլեւս չասեք կվերցնենք Ղարաբաղը
Ադրբեջանի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին հանդես է եկել ղարաբաղյան ճակատում վերջին օրերին ադրբեջանական բանակի ձախողված ռազմական գործողությունների հետ կապված երկրի քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարությանն ուղղված քննադատական հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Ինչպես հաղորդում է  azadliq.info լրատվական կայքը, Քերիմլին Facebook-ի իր էջում հիշեցրել է Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղը «վերագրավելու» մասին ամեն օր հորջորջվող «Պետք լինի, Ղարաբաղը կվերցնենք» արտահայտությունը, եւ հարց տվել նրանց. «Բա ինչու՞ չկարողացաք վերցնել»:
«Եթե խոսում եք բանակի բարձր պատրաստվածության, անկախ կրոնական, էթնիկ տարբերություններից հասարակության միասնականության, աշխարհի, հարեւանների, հատկապես` Թուրքիայի բարձր մակարդակի աջակցության, հակառակորդի դժվար վիճակում եւ խուճապի մեջ լինելու մասին, ապա ինչու՞ չկարողացաք կատարել ձեր «պետք լինին»: Խնդրում եմ, այլեւս «Պետք լինի…» տեսակի արտահայտություններ մի արեք, դա լուրջ չի ընդունվելու», -Ադրբեջանի քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարությանն ուղղված ուղերձում նշել է Ալի Քերիմլին:
Ապրիլի 1-5-ին ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 3 հետեւակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 7 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: Մարտական գործողութունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:

Азербайджанский политический деятель – Алиеву: не говорите больше, что возьмете Карабах
Лидер главной оппозиционной партии Азербайджана «Народный фронт» Али Керимли выступил с заявлением в котором раскритиковал военно-политическое руководство Азербайджана в связи с провалом военной операции в зоне карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 6 АРЦАХПРЕСС - Как передает  сайт azadliq.info, на своей странице Facebook Керимли напомнил властям о ежедневных заявлениях о «захвате» НКР, о словах «Надо будет, возьмем Карабах» и спросил: «А почему не смогли взять?».
«Если вы говорите о высокой подготовке армии, о единстве общества, независимо от религиозных, этнических различий, о поддержке со стороны всего мира, соседей, Турции – особенно, о том, что противник находится в тяжелом положении и в панике, то почему вы не смогли осуществить свои «если надо будет»? так что, пожалуйста, больше не говорите этого, так как это не будет воспринято всерьез»,- сказал Али Керимли.
В результате своей провокации 1-5-го апреля Азербайджан потерял 24 танкa, 3 БМП, 1 инженерная техника, 2 вертолета, 7 БПЛА, 1 боевая машина реактивной артиллерии ММ 21.Потери в живой силе превзошли 300 человек, раненых – более 2000.