Տիմոշենկոն հորդորել Է դեմոկրատական ուժերին՝ միավորվել Զելենսկու կուսակցության հետ
Ուկրաինայի «Բատկիվշչինա» կուսակցության առաջնորդ Յուլյա Տիմոշենկոն միավորվելու կոչ Է արել դեմոկրատական բոլոր քաղաքական ուժերին, որոնց թվում նա նշել Է «Ժողովրդի ծառա» նախագահամետ կուսակցությունը եւ ուկրաինացի երաժիշտ Սվյատոսլավ Վակարչուկի «Գոլոս» կուսակցությունը, որպեսզի թույլ չտրվի հին իշխանության մուտքը խորհրդարան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսկական դեմոկրատական ուժերը, որոնք կարող են խորհրդարան գալ՝ «Բատկիվշչինա»-ն, «Ժողովրդի ծառան», Սվյատոսլավ Վակարչուկի «Գոլոս»-ը, պետք Է միավորվեն»,- հունիսի 10-ին ասել Է նա «Բատկիվշչինա» կուսակցության համագումարում, որը նվիրված Էր մասնակցությանը Գերագույն ռադայի ընտրություններին: Տիմոշենկոյի կարծիքով, միայն «միավորվելը կարող Է անհնարին դարձնել այն ուժերի խորհրդարան գալը, որոնք կուլիսների հետեւում, փողեր եւ արտոնություններ տրամադրելով, անցկացնում Էին իրենց լոբբիստական որոշումները»: «Մենք պետք Է ուս-ուսի տանք նոր նախագահի, նրա թիմի հետ, Գերագույն ռադայի նոր դեմոկրատական ուժերի հետ եւ բարձր կարգի աշխատանք կատարենք»,-ընդգծել Է Տիմոշենկոն:
«Բատկիվշչինա»-ի առաջնորդը նաեւ հայտարարել Է, որ պատրաստ Է Ռադայում նոր կոալիցիային առաջարկել «Նոր ուղեգիծ» հզոր ծրագիրը եւ հստակ պլան 100 օրվա համար, որի իրագործումը կօգնի երկիրը դուրս բերել ճգնաժամից: Գերագույն ռադայի արտահերթ ընտրությունները պլանավորված են հուլիսի 21-ին: «Ռեյտինգ» սոցիոլոգիական խմբի հարցման տվյալների համաձայն, «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությանը պատրաստ Է աջակցել այն քաղաքացիների 48,2 տոկոսը, որոնք մտադիր են քվեարկել եւ արդեն որոշել են՝ ում օգտին: Անցումային շեմը հաղթահարելու շանսերը պահպանում են Յուրի Բոյկոյի «Ընդդիմադիր հարթակ. հանուն կյանքի» (10,7 տոկոս), Պյոտր Պորոշենկոյի «Եվրոպական համերաշխություն» (7,8 տոկոս), «Բատկիվշչինա» (6,9 տոկոս) եւ Գոլոս» (5,6 տոկոս) կուսակցությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тимошенко призвала демократические силы объединиться с партией Зеленского
Лидер украинской партии "Батькивщина" Юлия Тимошенко призвала объединиться все демократические политические силы, среди которых она назвала пропрезидентскую партию "Слуга народа" и "Голос" украинского музыканта Святослава Вакарчука, чтобы не допустить прихода в парламент старой власти.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС: "Настоящие демократические силы, которые могут прийти в парламент - "Батькивщина", "Слуга народа", партия "Голос" Святослава Вакарчука - должны объединиться", - сказала она в понедельник на съезде партии "Батькивщина", посвященном участию в выборах в Верховную раду, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По мнению Тимошенко, только "совместное объединение может сделать невозможным приход в парламент тех сил, которые за кулисами, раздавая деньги и преференции, проводили свои лоббистские решения".
"Мы должны стать плечом к плечу с новым президентом, с его командой, с новыми демократическими политическими силами в Верховной раде и показать высокий класс работы", - подчеркнула Тимошенко.
Лидер "Батькивщины" также заявила, что готова предложить новой коалиции в Раде мощную программу "Новый курс" и четкий план на 100 дней, реализация которого поможет вывести страну из кризиса.
Внеочередные выборы в Верховную раду запланированы на 21 июля.
По данным опроса социологической группы "Рейтинг", президентскую партию "Слуга народа" готовы поддержать 48,2% от тех, кто намерен голосовать и уже определился с симпатиями. Сохраняют шансы преодолеть проходной барьер "Оппозиционная платформа - За жизнь" Юрия Бойко (10,7%), "Европейская солидарность" Петра Порошенко (7,8%), "Батькивщина" (6,9%) и партия "Голос" (5,6%).