Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «1915» ֆիլմը գարնանը կբարձրանա մեծ էկրաններ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 1915themovie.com-ի փոխանցմամբ՝ հոգեբանական թրիլերի ռեժիսորներն ու սցենարի հեղինակներն են Կարին Հովհաննիսյանը և Ալեք Մուհիբյանը, իսկ ամերիկահայ ռոք երգիչ, երգահան, հայտնի «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը երաժշտություն է գրել կինոնկարի համար:
Ֆիլմը հետևում է մի մարդու վիճելի առաքելությանը, ով ցանկություն ունի կյանք վերադարձնել մոռացված ցեղասպանության ուրվականներին:
«Մեկ դար անց՝ 2015 թվականի ապրիլին, միլիոնավոր հայեր կհիշեն այն, ինչ կոչվում է Հայոց ցեղասպանություն՝ ժամանակակից պատմության առաջին ցեղասպանությունը և հաջորդ ՝ Հոլոքոստի, Ռուանդայի, Կամբոջիայի, Սուդանի ցեղասպանությունների ծրագիրը: Այս ֆիլմը հիշողության մասին է՝ ինչ է պատահում, երբ անցյալը մերժվում է, ինչ է պատահում, երբ դրան ընդդիմանում են: Քանի որ մենք մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, «1915» ֆիլմը կոչ է անում մեզնից յուրաքանչյուրին դադարեցնել ժխտողականությունը և խիզախությամբ հանդիպել անցյալի ուրվականներին»,-նշված է ֆիլմի կայքում:
Imdb.com կայքն էլ տեղեկացնում է, որ ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելես քաղաքում՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին: Ֆիլմի գլխավոր դերերում հանդես են գալիս դերասաններ Սիմոն Աբգարյանը (կերպարը՝ Սիմոն), Սեմ Փեյջը (Ջեյմս) և Անժելա Սարաֆյանը (Անժելա): Հայազգի դերասանուհի Անժելա Սարաֆյանը հայտնի է հատկապես «Մթնշաղ. Սագա. Լուսաբաց», «Պարանոյա», «Ներգաղթյալ» ֆիլմերից: Դերասան Սիմոն Աբգարյանն էլ ճանաչված է «Արարատ», «Կազինո Ռոյալ», «Սպին» կինոնկարներից:
Այլ դերերում հանդես են գալիս Ջիվ Փիդոքը (Ջեֆրի), Քորթնի Հալվերսոնը (Լաքի), Դեբրա Քրիսթոֆերսոնը (Լիլիան), Նիկոլայ Կինսկին (Թոնի), Մայլս Քրանդորդը (Ռեյ) և այլք:
«Գրեմմի» մրցանակի դափնեկիր Սերժ Թանկյանը վերջերս Rolling Stone-ին ասել է, որ ֆիլմը շատ հետաքրքիր դրամա է: «Այն նկարահանվել է Լոս Անջելեսում՝ Լոս Անջելես թատրոնում, որը շատ հին և ականավոր թատրոն է: Այն իսկապես շատ, շատ հետաքրքիր թրիլեր է, ժամանակակից պատմություն: Ֆիլմն առնչվում է ժխտողականոության և ցեղասպանության հոգեբանական հետևանքների հետ»,- ասել է Թանկյանը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: 1915թ. ապրիլի 24-ին սկիզբ առած ձերբակալություններով (հիմնականում` Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում) եւ դրան հետեւած հարյուրավոր հայ մտավորականների ոչնչացումով սկսվեց հայ բնակչության բնաջնջման առաջին փուլը: Հետագայում աշխարհասփյուռ հայերը ապրիլի 24-ը սկսեցին նշել որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

Фильм «1915» о Геноциде армян выйдет на экраны этой весной
Новый фильм под названием «1915», посвященный 100-й годовщине Геноцида армян, будет представлен на суд общественности этой весной.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС- Режиссером и автором сценария этого психологического триллера являются Карин Ованнисян и Алек Мухибян, а американский рок певец, композитор, солист известной группы «System of a Down» Серж Танкян написал музыку к фильму. Официальный сайт фильма 1915themovie.com сообщает, что психологический триллер «1915» представляет самые трагичные события современной истории. Фильм выслеживает сомнительную миссию одного человека, который пытается вернуть жизнь забытым призракам геноцида. «Спустя один век – в апреле 2015г. миллионы армян вспомнят то, что называется Геноцидом армян – первый геноцид в истории современности и программу последовавших Холокоста, геноцидов Руанды, Камбоджи, Судана. Это фильм о памяти, о том, что происходит, когда прошлое отрицается, когда противостоят ему. Поскольку близится 100-я годовщина Геноцида армян, фильм «1915» призывает всех нас прекратить отрицание и мужественно встретиться с призраками прошлого», - отмечено на сайте фильма. Сайт Imdb.com сообщает, что премьера фильма состоится 24 апреля 2015г. в городе Лос-Анджелес штата Калифорния США. Главные роли в фильме исполнили актеры Симон Абгарян (Симон), Сэм Пейдж (Джеймс) и Анжела Сарафян (Анжела). Американская актриса армянского происхождения Анжела Сарафян известна по фильмам «Сумерки. Сага: Рассвет», «Паранойя», «Невероятные приключения американца в Армении» и др. Актер Симон Абгарян известен по фильмам «Арарат», «Казино Рояль», «Шрам» и др. В фильме также задействованы Джив Пидок (Джеффри), Кортни Халверсон (Лаки), Дебра Кристоферсон (Лилиан), Николай Кинский (Тони), Майлс Крандорд (Рэй) и пр. Лауреат премии «Грэмми» Серж Танкян недавно в интервью Rolling Stone заявил, что фильм представляет собой очень интересную драму. «Он снят в театре Лос-Анджелеса, который имеет богатую историю. Это, действительно, очень интересный триллер, современная история. Фильм касается психологических последствий отрицания Геноцида армян», - сказал Танкян.