Աղձքի պեղումներով Հայաստանը կարող է միջազգային մշակութային ասպարեզ դուրս գալ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգություն գիտահետազոտական կենտրոնի» փոխտնօրեն, ծրագրի կատարող և արշավախմբի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանը` անդրադառնալով Արագածոտնի մարզում Աղձքի հայոց արքանների դամբարանի պեղման ծրագրին: Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հանձնարարությամբ: Նա նշեց, որ Աղձքի դամբարանը միշտ եղել է պետության ուշադրության կենտրոնում և նկատեց, որ բոլոր քաղաքական ուժերը`իշխանական, թե ընդդիմադիր համակարծիք են, որ այս ծրագիրն իրականանա: «Փաստորեն այս ծրագիրը ազգահավաք նշանակություն ունի»,-ասաց նա և նշեց, որ Կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում դրան:
«Այս ծրագիրը կարող է դառնալ միջազգային ծրագիր, որովհետև ամբողջ տարածաշրջանում վաղ միջնադարյան միակ արքայական դամբարանն է,  և կարող է մեծ հետաքրքրություն առաջացնել Իրանում, Թուրքմենիայում: Այսինքն, այս ծրագրով Հայաստանը կարող է մշակութային տեսանկյունից միջազգային  ասպարեզ դուրս գալ»,- ասաց  արշավախմբի ղեկավարը:
Նա ներկայացրեց դամբարանի պատմությունը և նշեց, որ վաղ միջնադարյան մեր կառույցներից Աղձքը միակն է, որն ունի հստակ թվական և նրան անդրադարձել են մեր պատմիչները:
«Այստեղ կլինի թանգարան, կբարեկարգվի տարածքը և կդառնա զբոսաշրջության համար կարևոր վայրերից մեկը»,- ասաց նա և նշեց, որ երկրորդ փուլը կներկայացվի ավելի ուշ: Նա ասաց, որ ծրագրի համար երեք տարվա կտրվածքով 50 միլիոն դրամ է նախատեսված:
Հակոբ Սիմոնյանն ասաց, որ իրենց ցանկանում են շուտ սկսել պեղումները, որպեսզի  ապրիլի 24-ին Հայաստան ժամանած պատվիրակությունները հնարավորություն ունենան ծանոթանալու վաղնջական հայկական հուշարձանին:

Акоп Симонян: Раскопками в селе Ахцк Армения может выйти на международную арену в сфере культуры
СТЕПАНАКЕРТ 10 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом в ходе сегодняшней встречи с журналистами сказал директор научно-исследовательского центра культурно-исторического наследия Акоп Симонян, касаясь программы раскопок раскопок усыпальницы царей в селе Ахцк Арагацотнской области Армении. Программа реализуется по поручению премьер-министра РА. Он отметил, что усыпальница царей в селе Ахцке всегда находилась в центре внимания государства, и добавил, что все политические силы – как властные, так и оппозиционные, сходятся во мнении по поводу реализации этой программы. «Фактически, эта программа направлена на консолидацию нации», - сказал он и отметил, что правительство уделяет большое внимание этому.
Данная программа может стать международного уровня, поскольку это единственная усыпальница царей раннего средневековья во всем регионе, и может вызвать большой интерес в Иране и Туркменистане. То есть, благодаря этой программе Армения может выйти на международную арену в сфере культуры», - сказал он. Он представил вниманию историю усыпальницы и отметил, что Ахцк – единственная из наших сооружений раннего средневековья, которое имеет определенную дату.
«Здесь будет открыт музей, благоустроена территория, село станет одним из важных мест с точки зрения туризма», - сказал он и отметил, что второй этап будет представлен позже. Акоп Симонян заметил, что для реализации программы на ближайшие 3 года предусмотрено 50 млн драмов.
Археолог заметил, что они хотят как можно скорее начать раскопки, чтобы прибывшие 24 апреля в Армению делегации имели возможность ознакомиться с древним армянским памятником культуры.