Ստեփանակերտի երաժշտական քոլեջի ուսանողները ելույթներ կունենան զորամասերում
Ընթացիկ տարվա ապրիլին արցախցի 6-7 երգիչ հանդես կգան Գյումրիում, որտեղ կկայանան մշակութային միջացառումներ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին «Արցախպրեսի» հետ զրույցում ասաց Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի տնօրեն Կարինե Դադամյանը՝ ընդգծելով, որ քոլեջի ուսանողները պատրաստվում են համերգների, որոնք կուղեկցվեն պոեզիայի ընթերցումներով։
Անդրադառնալով 2014 թվականին իրականացված ծրագրերին՝ Կարինե Դադամյանը նշեց, որ անցած տարվանից հատուկ ուշադրություն է դարձվում «Բեմական խոսքի հիմունքներ» առարկային։ Այդ նպատակով հրավիրվել է Ասկերանի շրջանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Էմանուել քահանա Վարդանյանը։ Նա գրում է սցենարներ ղարաբաղյան բարբառով։ Տարվա ընթացքում տեր Էմանուել քահանա Վարդանյանը նախատեսում է իր խմբի հետ հանդես գալ զորամասերում։
Ինչ վերաբերում է երաժշտական քոլեջի խնդիրներին, ապա Կարինե Դադամյանի խոսքով՝ այսօր ամենագլխավոր խնդիրը երկրորդ մասնաշենքի կառուցումն է։ «Մեր վերակառուցված շենքում դասարանները չեն հերիքում և մենք ստիպված էինք երկու վարչական սենյակները վերածել դասարանների։ Բայց նոր մասնաշենքը հարմարավետ է և լուսավոր։ Դա մեծ քայլ է դեպի առաջ», – ընդգծել է նա։
Տնօրենի խոսքով՝ երկրորդ ոչ պակաս կարևոր խնդիր է մնում «իրենց դարն ապրած» երաժշտական գործիքները, որոնք ծառայում են շուրջ 50 տարի։
Կարինե Դադամյանը գոհունակությամբ նշեց, որ քոլեջի բացման կապակցությամբ ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը ճապոնական արտադրության ռոյալ է նվիրել։
«Մենք ունենք քանոնահարների համույթ, որը կատարում է ոչ միայն հայկական դասական երաժշտություն, այլև ժամանակակից ստեղծագործություններ, հիմնականում ջազ երաժշտություն», - նշել է Կարինե Դադամյանը՝ ավելացնելով, որ 2014 թվականին քոլեջի ուսանողները համերգային ծրագրով հանդես են եկել Հադրութում, Մարտունիում և Մարտակերտում։

Студенты Степанакертского музыкального училища им. Саят-Новы будут выступать в воинских частях
В апреле текущего года 6-7 вокалистов из Арцаха готовятся к поездке в Гюмри, где будут проходить культурные мероприятия, приуроченные к 100-летней годовщине Геноцида армян.
Студенты Степанакертского  музыкального училища им. Саят-Новы будут выступать в воинских частях
СТЕПАНАКЕРТ 11 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила директор Степанакертского музыкального училища им. Саят-Новы Карина Дадамян, добавив, что студенты училища также готовятся к концертам в сопровождении поэтических чтений.
Говоря о программах, реализованных в 2014 году, К. Дадамян отметила, что с прошедшего года особое внимание уделяется предмету «Основы сценического мастерства», для чего и был специально приглашен настоятель церкви Аскерана , священник Тер Эмануил Вартанян. Он пишет сценарии на карабахском диалекте. В течение года Тер Эмануил планирует со своей группой выступить в воинских частях.
Говоря о проблемах музыкального училища, Карина Дадамян отметила, что на сегодня самой главной проблемой остается строительство второго здания. «В нашем реконструированном здании классов не хватает – нам пришлось две административные комнаты превратить в классы. Но в новом здании уютно, светло, тепло – это огромный шаг вперед».
Второй, не менее важной проблемой, по словам директора, являются «отслужившие свой век» музыкальные инструменты, которые служат около 50-ти лет.
К. Дадамян с удовольствием отметила, что к открытию капитально отремонтированного здания музыкального училища, первая леди РА Рита Саргсян подарила рояль японского производства.
«У нас есть ансамбль канонистов, который исполняет не только армянскую классическую музыку, но и современные композиции, в основном джаз», - сказала директор музыкального училища, добавив, что их студенты в прошлом году с концертной программой выступали в Гадруте, Мартуни и Мартакерте.