Ինչո ՞ւ են բողոքարկել դիվերսանտները. ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանում այսօր կայացել է դատական առաջին նիստը
Այսօր՝ Ստեփանակերտում, ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանում տեղի է ունեցել անցած տարվա հուլիսին Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Դիլհամ Ասքերովի եւ Շահբազ Գուլիեւի գործով վերաքննիչ դատական նիստը, որը վարում էին դատավորներ Հրայր Աբրահամյանը և Կարեն Սաղյանը՝ Նորայր Գրիգորյանի նախագահությամբ:
Ինչո ՞ւ են բողոքարկել դիվերսանտները. ԼՂՀ Վերաքննիչ  դատարանում  այսօր կայացել է դատական առաջին նիստը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Դատավոր Ն. Գրիգորյանի կողմից նախ ընթերցվել են այն հոդվածներն, ըստ որոնց, մեղադրվում են Դ. Ասկերովն ու Շ. Գուլիեւն, այնուհետև ամբաստանյալների փաստաբաններ՝ Էրիկ  Բեգլարյանը և Արկադի Իսրայելյանը ներկայացրել են բողոքարկման հետ կապված այն հիմնավորումն, ըստ որի, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշումը չի բավարարում իրենց պաշտպանյալներին։ Է. Բեգլարյանը նշել է, որ առաջին ատյանի դատարանի վճիռը իր պաշտպանյալ Ասկերովի մասով ենթակա է մասնակի բեկանման, իսկ Ա. Իսրայելյանը պնդեց, որ իր պաշտպանյալի մասով վճիռը պետք է ամբողջությամբ բեկանվի։
Իր հերթին պետական մեղադրող Կարեն Գաբրիելյանը ներկայացրել է դատավարությանը վերաբերող փաստարկները և փորձաքննությունների արդյունքները, այդ թվում՝ լրտեսության, սպանության, կատարած նկարահանումների, երեխայի առևանգման և զենք - զինամթերքի մասով։ Իսկ սպանված Սմբատ Ցականյանի իրավահաջորդ Մեխակ Ցականյանը իր ելույթում նշեց, որ համաձայն չէ ամբաստանյալների բողոքարկմանը, քանի որ, իր կարծիքով, առաջին ատյանի դատարանը արդարացի որոշում է կայացրել։
Նիստի ընթացքում ամբաստանյալներ Դ. Ասկերովը եւ Շ. Գուլիեւը, ներկայացնելով իրենց բողոքները, մասնավորապես նշել են, որ համաձայն չեն ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշման հետ, քանի որ նրանք ղարաբաղաադրբեջանական սահմանը հատելիս չեն գիտակցել, որ այն անում են ապօրինաբար, լրտեսություն չեն կատարել և սպանության մեջ իրենց մեղավոր չեն ճանաչում։
«Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ ես կապ չեմ ունեցել և չգիտեմ Հասան Հասանովը (հանցախմբի մյուս սպանված անդամը) արդյո՞ք եղել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակից, թե ոչ»,-դատական նիստի ժամանակ ասաց Դ. Ասկերովը՝ հավելելով, որ ինքը չի սպանել երեխային, այլ սպանել է Հ. Հասանովը: Իսկ իր կատարած տեսանկարահանումների՝ համացանցում հայտնվելու վերաբերյալ Ասկերովը դժվարացավ պատասխանել, թե ով կարող է արած լինել դա:
Իր հերթին ամբաստանյալ Գուլիևը շարունակեց պնդել, որ իրեն ոչ մի հոդվածով մեղավոր չի ճանաչում։
Դատարանը լսելով կողմերին հաջորդ դատական նիստը նշանակեց մարտի 10-ին՝ ժամը 11։00-ին։
Հիշեցնենք, որ Դիլհամ Ասկերովին մեղադրանք էր առաջադրվել Լեռնային Ղարաբաղի քրեական օրենսգրքի 7, իսկ նույն երկրի քաղաքացի Շահբազ Գուլիեւին ՝ 5 հոդվածների հատկանիշներով։ Նրանք մեղադրվում են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առեւանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, Ղարաբաղի պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, հրազեն եւ ռազմամթերք կրելու մեջ։ Դիլհամ Ասկերովին նաեւ կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեղադրանք էր առաջադրվել։
Նշենք, որ ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարտել է ցմահ, իսկ Գուլիեւն էլ 22 տարվա ազատազրկման:

Почему азербайджанские диверсанты решили обжаловать приговор? В Апелляционном суде НКР состоялось первое судебное заседание
Сегодня в Апелляционном суде Нагорно-Карабахской Республики состоялось заседание в рамках уголовного дела в отношении членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группировки, незаконно пересекшей государственную границу НКР, Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, которое вели судьи Грайр Абрамян и Карен Сагиян под председательством Норайра Григоряна.
СТЕПАНАКЕРТ 26 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Судья Н. Григорян зачитал те статьи, по которым обвиняются Д. Аскеров и Ш.Гулиев, а затем адвокаты подсудимых –Эрик Бегларян и Аркадий Исраелян – представили связанное с обжалованием обоснование, согласно которому принятое судом первой инстанции общей юрисдикции решение не удовлетворяет их подзащитных.
Эрик Бегларян отметил, что решение суда первой инстанции в отношении его подзащитного Аскерова подлежит частичному обжалованию, а Аркадий Исраелян заверил, что решение в отношении его подзащитного будет обжаловано полностью.
В свою очередь государственный обвинитель Карен Габриелян представил аргументы касательно судебного процесса и результаты экспертиз, в том числе и по части шпионажа, убийства, съемок, похищения человека и оружия. А правопреемник убитого Смбата Цаканяна –Мехак Цаканян – в своей речи отметил, что не согласен с обжалованием приговора подсудимым, поскольку, на его взгляд, суд первой инстанции принял справедливое решение.
В ходе заседания подсудимые Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев, представив свои жалобы, в частности отметили, что не согласны с принятым судом первой инстанции общей юрисдикции НКР решением, так как при пересечении границы между НКР и Азербайджаном не осознавали, что это незаконно. Подсудимые заверили, что не совершали шпионажа и не признают себя виновными в убийстве.
«Я не имел отношения к спецслужбам Азербайджана и не знаю, был ли Гасан Гасанов (другой, убитый член преступной группировки) сотрудником спецслужб Азербайджана или нет», – отметил на заседании Дильгам Аскеров, добавив, что Смбата Цаканяна убил не он, а Гасан Гасанов.
Что касается сделанных им видеосъемок и их размещении в Сети, то Аскеров затруднился ответить на вопрос о том, кто мог сделать это.
В свою очередь подсудимый Гулиев продолжил утверждать, что не признает себя виновным ни по одной из статей обвинения.
Выслушав сторон, суд назначил следующее заседание на 10 марта 11:00.
Напомним, Дильгаму Аскерову предъявлено обвинение по признакам преступлений, предусмотренных семью статьями УК НКР, а Шахбазу Гулиеву – 5 статьями.
Подсудимым предъявлено обвинение в шпионаже, пересечении охраняемой государственной границы НКР без установленных документов или без надлежащего разрешения, совершенном организованной группой, незаконном ношении огнестрельного оружия и вооружения, совершенном организованной группой, похищении человека с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, с применением оружия в отношении несовершеннолетнего, совершенное организованной группой, убийстве, сопряженном с похищением человека, совершенное организованной группой по мотиву национальной ненависти. Дильгаму Аскерову также предъявлено обвинение в попытке убийства двух лиц, совершенной организованной группой, по мотиву национальной ненависти.
На заседании 29 декабря 2014 г. Дильгам Аскеров был приговорен к пожизненному лишению свободы. Шахбаз Гулиев приговорен к 22 годам лишения свободы.
«Арцахпресс» следит за ходом судебного процесса и вскоре представит другие подробности уголовного дела.