Թոմաս դե Վաալ. Տնտեսական խառնաշփոթ Հարավային Կովկասում
Ադրբեջանը հետխորհրդային երկրներից վերջինն է, որը բախվեց Ռուսաստանի տնտեսական խնդիրներին այն բանից հետո, երբ մանաթը գրեթե մեկ երրորդով արժեզրկվեց դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին իր հոդվածում գրում է Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալը:
Ըստ նրա, չնայած Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տարբերություններին, Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրները կբախվեն տնտեսական դժվարությունների քաղաքական հետեւանքների հետ, որոնք տարբեր կերպ կարտահայտվեն:
Ադրբեջանում տնտեսական անկումը, դե Վաալի խոսքով, անսպասելի էր: «Ամիսներ շարունակ կառավարությունը հայտարարում էր տնտեսական խնդիրների հանդեպ իմունիտետի մասին: Այնուհետեւ երկրի Կենտրոնական բանկն անսպասելիորեն հայտարարեց դոլարի նկատմամբ 33%-ով եւ եվրոյի նկատմամբ՝ 30%-ով մանաթի անկման մասին»,- գրում է վերլուծաբանը:
«Սեւ շաբաթը» երկրի բանկերում եւ սուպերմարկետներում քաոսի հանգեցրեց, որոնք, հաղորդագրությունների համաձայն, փակվում էին ներկրված ապրանքների գների կտրուկ անկման պատճառով: Դե Վաալի դիտարկմամբ, Ադրբեջանի նախագահը փորձեց սփոփել հանրությանը՝ մանաթի արժեզրկումն անվանելով «տարածաշրջանային գործընթացների արդյունք»:
Վերլուծաբանը հիշեցնում է, որ նավթի գներն ընկնում են, մինչդեռ հենց նավթն ու գազն են կազմում արտահանումից Ադրբեջանի եկամուտների 95%-ը: Երկրի 2015 թվականի բյուջեում նավթի գինը սահմանվել է 1 բարելը 90 դոլար: «Տասը տարվա ընթացքում ադրբեջանցիները նավթային բում եւ աճող բարեկեցության զգացում ապրեցին: Եվրոգոտում ճգնաժամից առաջ եվրոպական բազմաթիվ երկրների նման, շատերը մեծ պարտքեր կուտակեցին բանկերում եւ վարկեր՝ անշարժ գույք եւ երկարատեւ օգտագործման սպառողական ապրանքներ գնելու համար: Ոսկեդարը, սակայն, մոտենում է ավարտին: Նավթի արտահանումը նվազում է: Արեւմտյան խոշորագույն BP նավթային ընկերությունը կրճատել է աշխատատեղերը: Հիմա արժեզրկվում է նաեւ ազգային արժույթը»,- գրում է Թոմաս դե Վաալը:
Նրա կարծիքով, Եվրոպական օլիմպիական խաղերի հեղինակավոր նախագիծն ավելի շատ նմանվում է չափազանցված ինքնագնահատականի արտահայտության: Ավտորիտար Ադրբեջանում բողոքի մասին եզակի հաղորդագրություններ են հայտնվում, սակայն հասարակությունը բողոքում է, եւ արդեն հարկավոր է քաղաքական վերնախավի շրջանում «նվազող տնտեսական կարկանդակի մի կտորի համար» բուռն պայքար սպասել:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, որտեղ լարին շուրջ 30%-ով արժեզրկվեց. դե Վաալի խոսքով, այստեղ չկան ընդդիմադիր ուժեր, որոնք պատրաստ են մարտահրավեր նետել «Վրացական երազանք» կուսակցության կառավարությանը:
Իսկ Հայաստանում, որի տնտեսությունը միահյուսված է Ռուսաստանի հետ, դրամը նույնպես արժեզրկվեց, սակայն փաստը, որ դրամը ռուսական ռուբլուց ավելի պակաս արժեզրկվեց, ճակատագրի հեգնանքով, հանգեցրեց երկրի համար բացասական մեծ հետեւանքների. հայկական ապրանքների արտահանումըkրճատվեց, իսկ հազարավոր աշխատանքային միգրանտներ ստիպված եղան Ռուսաստանից տուն վերադառնալ: Եվ այս ամենը՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության հետ միասին:
«Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում Հայաստանում քաղաքական դրամա տեղի ունեցավ: Օլիգարխ եւ երկրի գլխավոր այլընտրանքային կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը մարտահրավեր նետեց նախագահ Սարգսյանին, բայց հետո հանձնվեց: Ենթադրվում է, որ Ծառուկյանի կապիտուլյացիայի գինը նրա մենաշնորհների դեմ հետաքննություն սկսելու սպառնալիքի չեղարկումն է»,- գրում է վերլուծաբանը:
Նրա խոսքով, Ծառուկյանի նման անձիք գերիշխող դիրք են զբաղեցնում տնտեսությունում եւ շահարկում են հիմնական ապրանքների գները, ընդ որում՝ իրենց ապահովագրելով դրամի արժեզրկումից եւ բնակչությանն ավելի խորը աղքատության վտանգի ենթարկելով:
«Հայաստանի իշխանությունները, ի տարբերություն Ադրբեջանի հակառակորդներից, կարող են այլեւս չվախենալ օլիգարխների խռովությունից: Սակայն Հայաստանի բնակչությունը վրդովված է եւ ավելի պակաս վախեցած: Քաղաքականության հանդեպ վստահությունը հասել է ռեկորդային ցածր մակարդակի: Հանրության շրջանում զայրույթի ձայն կարող է բարձրանալ արդեն այս տարվա գարնանը»,- ամփոփում է հեղինակը:

«Золотой век подходит к концу». Статья Томаса де Ваала об экономической ситуации на Южном Кавказе
Азербайджан стал последним в ряду бывших постсоветских стран, столкнувшихся с болезненными экономическими проблемами России, после того, как манат почти на треть упал в цене по отношению к доллару и евро.
Об этом в своей статье пишет аналитик Фонда Карнеги за международный мир Томас де Ваал.
По его словам, несмотря на различия между Арменией, Грузией и Азербайджаном, все три страны Южного Кавказа столкнутся с политическими последствиями экономических трудностей, которые проявятся по-разному. Экономический спад в Азербайджане, по словам де Ваала, был внезапным. «На протяжении нескольких месяцев, правительство заявляло об иммунитете к экономическим проблемам, с которыми столкнулись соседи. Затем Центробанк внезапно заявил о падении маната на 33% по отношению к доллару и на 30 % - к евро», - пишет аналитик. «Черная суббота» привела к хаосу в банках и супермаркетах, которые, согласно сообщениям, закрывались из-за резкого подъёма цен на импортированные продукты. Как отмечает Де Ваал, президент Азербайджана попытался утешить общество, назвав девальвацию «результатом региональных процессов».
Аналитик напоминает о том, что цены на нефть падают, в то время как именно нефть и газ составляют 95 % доходов от экспорта в Азербайджане. В бюджете страны на 2015 год цена на нефть заложена в 90 долларов за баррель. «В течение десяти лет азербайджанцы пережили нефтяной бум и возрастающее чувство благополучия. Как и во многих европейских странах до начала кризиса в еврозоне, многие накопили большие долги в банках и кредиты для покупки недвижимости и потребительских товаров длительного пользования. Золотой век подходит к концу. Экспорт нефти падает. Крупнейшая западная нефтяная компания ВР сократила рабочие места. Теперь девальвируется и валюта», - пишет Де Ваал
. По его мнению, престижный проект Европейских олимпийских игр все больше походит на проявление завышенной самооценки. В авторитарном Азербайджане появляются лишь единичные сообщения о протестах, но общество жалуется, и уже стоит ждать борьбы среди представителей политической элиты «за кусок уменьшающегося экономического пирога». Что касается Грузии, где лари потерял в цене около 30%, по словам де Ваала, нет оппозиционной силы, готовой бросить вызов правительству партии «Грузинская мечта». В Армении же, где экономика сплетена с Россией, драм также обесценился, однако тот факт, что девальвация драма была меньше девальвации рубля, по иронии судьбы привел к большим негативным последствиям для страны: экспорт армянских товаров сократился, а тысячи рабочих мигрантов из России были вынуждены вернуться домой. И это все вместе с вступлением в Евразийский Экономический Союз, пишет автор. «Политическая драма развернулась в Армении в течение двух последних недель. Ведущий олигарх и лидер главной альтернативной партии страны — Гагик Царукян бросил вызов президенту Саргсяну, но затем капитулировал.
Предполагается, что цена капитуляции Царукяна — отмена угрозы расследования в отношении его монополий», - пишет аналитик. По его словам, фигуры подобные Царукяну, доминируют в экономике и манипулируют ценами на основные товары, при этом страхуя себя от девальвации драма и подвергая население еще большей нищете. «Власти в Армении, в отличие от противников в Азербайджане, могут больше не бояться бунта олигархов. Однако, население Армении возмущено и менее запугано. Доверие к политике достигло рекордно низкого уровня. Мы можем ждать гневные голоса в обществе весной этого года»,- резюмирует автор.