Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում Հայաստանին վերաբերող ցուցահանդես է բացվելու
Աշխարհի ամենահեղինակավոր մշակութային օջախներից մեկում՝ Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում 2017 թվականին հնարավոր է Հայաստանին վերաբերող ցուցահանդես կազմակերպվի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս օրերին մեր երկրում են թանգարանի միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության ներկայացուցիչները, ովքեր քննարկում են հնարավոր ցուցահանդեսի կազմակերպման մանրամասները:
Մարտի 1-ին «Մետրոպոլիտեն» թանգարանի միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության պետ Գրիֆիտ Մանը և նույն վարչության բյուզանդական արվեստի համակարգող Հելեն Էվանսն այցելեցին Հայաստանի պատմության թանգարան, շրջեցին մշակութային օջախի տարածքով, դիտեցին առկա ցուցանմուշները:
Շրջայցից հետո «Մետրոպոլիտեն» թանգարանի միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության բյուզանդական արվեստի համակարգող Հելեն Էվանսը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ամեն ինչ շատ հոյակապ էր, սակայն իրենք հատկապես հետաքրքրված են միջնադարյան Հայաստանով:«Մեր թանգարանում ընդունված է, որ ցուցահանդեսները 3-5  տարի առաջ են քննարկվում, և դառնում որոշակի: Պետք է ասել, որ վերջին տարիներին հայկական արվեստը ներկայացվել է մի շարք ցուցահանդեսներում: Հայկական նմուշները երեք տարբեր ցուցադրությունների մաս են կազմել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Հելեն Էվանսը: Նա հույս հայտնեց, որ 2017-ին «Մետրոպոլիտեն»-ում կանցկացվի Հայաստանին վերաբերող ցուցահանդես:
Թանգարանի միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության պետ Գրիֆիտ Մանը խոստովանեց, որ իր վրա հատկապես մեծ տպավորություն է թողել այն պատմությունը, որը ներկայացվում է առարկաների միջոցով: «Ուզում եմ շնորհավորել իմ գործընկերներին: Ցուցահանդեսները շատ լավ են կազմակերպված և ցուցադրված առարկաները հոյակապ են ու շատ եզակի ինքնություն ունեն»,-նշեց նա:
Ի դեպ, նախորդ տարվանից մինչև 2015 թվականի հունվարը Հայաստանի պատմության թանգարանը մասնակցում էր Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում բացված «Ասորեստանից մինչև Իբերիա. մայրցամաքների քառուղիներով դասական դարաշրջանի արշալույսին» միջազգային ցուցահանդեսին։ Ցուցահանդեսում ներկայացված էին 300 նմուշ: Իրադարձությանը մասնակցում էին 14 երկրի թանգարաններ: Հայաստանի պատմության թանգարանը ցուցահանդեսին ներկայացրել էր ուրարտական արվեստի ինը բացառիկ նմուշ, որոնք առանձնահատուկ կարևորություն ունեին ցուցադրության համար որպես արժեքավոր վկայություն` հավաստելով հայկական մշակույթի մշտական դերը և նրա ունեցած ազդեցությունը տարածաշրջանի` Ասորեստանի, Արևմտյան Իրանի և խեթական պետությունների արվեստի և մշակույթի համատեքստում:
«Մետրոպոլիտեն» թանգարանի ներկայացուցիչները նշեցին, որ ցուցահանդեսին մեծ թվով այցելուներ են մասնակցել:
Միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության պետ Գրիֆիտ Մանը վստահեցրեց, որ հայկական ցուցանմուշներն առաջնակարգ տեղ են ունեցել և ցուցադրության հիմնական կետերից՝ խարիսխներից են եղել:
Հելեն Էվանսն էլ հավելեց, որ հայկական առարկաները հատկապես մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել: «Իսկ «Էրմիտաժի» ղեկավար Միխայիլ Պյատրովսկին մեծ հետաքրքրությամբ է դիտել հայկական ցուցանմուշները»,-հավելեց նա:
Շրջայցից հետո «Մետրոպոլիտեն»-ի ներկայացուցիչները խորհրդակցություն անցկացրին Հայաստանի պատմության թանգարանում, որպեսզի քննարկեն կազմակերպվելիք ցուցահանդեսի կոնցեպտը և այն, թե ինչ առարկաներ են ներկայացվելու:

В нью-йоркском музее «Метрополитен» организуют выставку, посвященную истории Армении
Выставку, посвященную истории Армении, планируется организовать в одном из самых престижных музеев мира, нью-йоркском музее «Метрополитен» в 2017 году.
СТЕПАНАКЕРТ 2 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Об этом, как передает «Новости-Армения», заявила координатор по византийскому искусству управления средневекового искусства и монастырей музея «Метрополитен» Элен Эванс.
«В нашем музее выставки планируются за 3-5 лет. За последние десять лет армянское искусство было представлено уже в трех экспозициях Метрополитен-музея. Мы надеемся, что выставка, ради которой мы находимся сейчас в Армении, пройдет в 2017 году», - сказала Эванс. При этом она сообщила, что на выставке «От Ассирии до Иберии», также организованной в Метрополитен-музее, армянские экспонаты стали одной из самых интересных составляющих экспозиции.
«Сотни тысяч людей посетили выставку, экспонаты из Армении произвели очень большое впечатление и вызвали восторг. Особенно был впечатлен армянскими экспонатами директор «Эрмитажа» Михаил Пиотровский», - отметила Эванс, добавив, что выставка закрылась в январе.
В одном из самых престижных музеев мира - Нью-йоркском «Метрополитен» с сентября 2014 года по январь 2015 проходила международная выставка «От Ассирии до Иберии: по тропам континентов на заре классицизма». На выставке были представлены 300 экспонатов из известных музеев Западной Европы, Кавказа, Среднего Востока, Северной Африки и США. Музей истории Армении на выставке представил девять уникальных предметов урартского искусства, представляющих особую важность для всей экспозиции - как исключительное и ценное свидетельство непреходящей роли армянской культуры и оказанного ею воздействия на регион в контексте культуры и искусства Ассирии, Западного Ирана и хеттских государств.
Эванс отметила, что все экспонаты Музея истории Армении замечательные и производят большое впечатление.
В свою очередь, глава управления средневекового искусства и монастырей, координатор Метрополитен-музея Гриффит Манн, делясь впечатлениями от экспозиции Музея истории Армении, отметил, что на него особое впечатление произвело то, что экспозиция Музея истории организована таким образом, чтобы история «рассказывалась» посредством выставленных предметов.
«Логика и продуманность экспозиции очень впечатляют. История цивилизации должна изучаться в целостности. То, что я увидел сегодня, позволяет определить исключительную уникальность предметов, созданных в Армении, хотя по некоторым признакам они и перекликаются с культурами других народов», - сказал Манн.
Представители Метрополитен-музея осмотрели экспонаты выставки «Армения: от раннего палеолита до бронзового века: культура, искусство, верования», охватывающие период от 2 000 до нашей эры и до 1000 годов нашей эры, а также экспонаты, представляющие историю Армении от средних веков до наших дней, времен независимости Армении. Среди экспонатов – предметы домашнего обихода, украшения, орудия труда и производства, костюмы, печатные издания, оружие и многое другое.
После ознакомления с экспонатами представители Метрополитен-музея провели совещание с руководством Музея истории для обсуждения концепции запланированной выставки и предметов, которые будут на ней представлены.
Метрополитен-музей (The Metropolitan Museum of Art) - один из крупнейших и третий по посещаемости художественный музей мира.