Քեսաբից գերեվարված հայերը Թուրքիայի Վաքըֆից կտեղափոխվեն Բեյրութ
Սիրիայի հայաշատ Քեսաբի վրա հարձակումից հետո բռնությամբ Թուրքիայի Վաքըֆ գյուղ տեղափոխված հայերը մայիսի 15-ին Բեյրութ կտեղափոխվեն:
Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «Մենք աշխատում էինք այս ուղղությամբ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի, Լիբանանի և Սիրիայի մեր հայակական կազմակերպությունների հետ:
Բանն այն է, որ 22 հոգուն ավելացան ևս 5-ը, նրանք ցանկություն են հայտնել վերամիավորվել իրենց ընտանքիներին հետ, ընտանիքները Հայաստանում չեն, այդ պատճառով նրան պետք է հասնեն կամ Բեյրութ կամ Լաթաքիա: Մեր տեղեկություններով` քանի որ նրանք փասաթղթեր չունին, այս օրերին փաստաթղթավորվել են, որ կարողանան տեղաշարժվել, վաղը` մայիսի 15-ին, նրանք պետք է անցնեն Բեյրութ»,-ասաց նախարարը:
Նախարարությունն ավելի վաղ դիմել էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակությանը, նրան հանձնել այն բոլոր քեսաբահայերի ցուցակը, ովքեր գտնվում են Թուրքիայում, և խնդրել օգնել, որպեսզի քեսաբահայերը միավորվեն իրենց ընտանիքների հետ:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումը սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի մի քանի կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքից բնակիչների մեծ մասը տեղափոխվել է առավել ապահով վայրեր, իսկ որոշ ընտանիքներ, այդ թվում` մեծահասակներ, մնացել են իրենց տներում, հետո գերի վերցվել զինյալների կողմից: Նրանց մեծամասնությանը տարել են Թուրքիայի
Վաքըֆ հայաբնակ գյուղ: Հայերի մեծամասնությունը ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի հայկական շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ անհրաժեշտ պարագաներով և սնունդով ապահովել է բնակիչներին:
Տարբեր համահայկական կառույցներ իրականացնում են դրամահավաք կարիքավոր քեսաբահայերին օգնելու համար, աշխարհասփյուռ հայ քաղաքական ու հասարակական կառույցներն էլ փորձում են հարցը բարձրացնել քաղաքական ու դիվանագիտական շրջանակներում`պահանջելով Թուրքիային ստիպել դադարեցնել օգնությունը ծայրահեղական զինյալ ուժերին և ապահովել խաղաղ բնակչության վերադարձն իրենց բնակավայր:

Насильственно перемещенные из Кессаба в Турцию армяне будут переправлены в Бейрут
Армяне Кессаба, после нападения на армянонаселенный пункт Сирии, не по своей воли оказавшиеся в Турции, будут переправлены в Бейрут.
Об этом в беседе с Арменпресс заявила министр диаспоры Армении Грануш Акопян. «Мы работаем в этом направлении  с Международным Комитетом Красного Креста, с армянскими организациями Ливана и Сирии. Дело в том, что к известным нам 22 перемещенным лицам добавились еще 5, которые заявили о желании воссоединиться со своими семьями, их семьи не в Армении, поэтому им нужно в Бейрут или Латакию. По нашим сведениям, у них не было документов, то за эти дни документы были оформлены, чтобы они могли тронуться в путь: завтра, 15 мая, они должны перебраться в Бейрут», - сказала министр.
Ранее Министерство диаспоры обратилось в армянскую делегацию МККК, передало им список тех кессабских армян, которые находятся в Турции и обратились с просьбой помочь им воссоединиться со своими семьями.
Армянонаселенный Кессаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы, подвергся нападению 21 марта сразу с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кессабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.
Большинство армян нашли пристанище в национальных структурах, находящихся в окрестностях церкви Сурб Аствацацин в Латакии. Местный орган Армянской скорой помощи вместе с сирийской организацией Красного полумесяца обеспечивает жителей питанием и другими предметами первой необходимости. Различные общеармянские структуры организуют сбор пожертвований для оказания помощи армянам Кессаба, а армянские организации диаспоры через дипломатические каналы поднимают вопрос Кессаба, чтобы привлечь внимание международного сообщества к событиям в Кессабе, требуя заставить Турцию прекратить поддержку боевиков, обеспечить безопасность армян Кессаба и возращение их в родные места.