«Ապրելու Արցախ». Գևորգ Մուրադյան
«Ապրելու Արցախ» նախագծի հյուրն այսօր Արցախի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Արցախի ժողովրդական արտիստ Գևորգ Մուրադյանն է:
«Ապրելու Արցախ».  Գևորգ Մուրադյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մենք՝ որպես հայ, մեր մեջ պետք է կրենք փիլիսոփայական կատեգորիաներ, գոնե երեքը՝ պատճառի և հետևանքի կապը, «ուժեղի մոտ միշտ թույլն է մեղավոր» և «մեր ուժը մեր միասնականության մեջ է» սկզբունքները: Ցավոք սրտի, մենք դրանք մեր մեջ գրեթե չենք կրում», - ասաց Գևորգ Մուրադյանը: Նա համարում է, որ մեր մտավոր կարողությունները պետք է ի սպաս դնենք մեր հասարակությանը: Մաեստրոն դեռ 2004 թվականին բազմաթիվ հրավերներ է ունեցել արտասահմանից, սակայն երբ հրավերը եղավ Արցախից, նա նախընտրեց լինել Արցախում և համարում է, որ ճիշտ ուղի է ընտրել:
«Ովքեր որ լքել են Արցախը, պետք է վերադառնան։ Փառք Աստծո, այսօր խաղաղապահ ուժերը այստեղ են, և պետությունն իր գործունեությունն է ծավալում: Մենք պետք է զարգանանք, վերականգնենք մեր ինտելիգենցիան, առանց որի հնարավոր չէ որ հասարակությունը գոյատևի: Եթե ամեն մեկն իր ոլորտում ստեղծագործի, բարիք ստեղծի, նվիրյալ աշխատանք կատարի, մենք միմիայն հաջողությունների կհասնենք ազգովի: Չպետք է լինի պաշտոնասիրություն, պաշտոնը միշտ պետք է ուղեկցի մարդուն բարիքներ ստեղծելու նպատակով, պաշտոնը պիտի նպաստի վեհ նպատակի։ Եթե դու ամեն ինչ ճիշտ ես անում, փառքը քո հետևից ստվերի պես գալիս է: Մենք սերունդ կորցրեցինք, արու զավակներ, ինչը բավականին ճյուղավորված խնդիրներ կստեղծի, սակայն մենք պետք է հերոսաբար հաղթահարենք այդ խնդիրները և շուտափույթ կարողանանք հասնել հաջողության», - նշեց Գ.Մուրադյանը:

«Арцах жизни»: Геворг Мурадян
Гость проекта «Арцах жизни» сегодня - художественный руководитель Государственного камерного оркестра Арцаха, главный дирижер, народный артист Арцаха Геворг Мурадян.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июля, АРЦАХПРЕСС- «Мы, как армяне, должны нести философские категории, по крайней мере три из которых связаны между причиной и следствием, "слабые всегда виноваты перед сильными", и "наша сила заключается в нашем единстве". К сожалению, мы почти не носим их в себе», - сказал Геворг Мурадян. Он считает, что мы должны поставить свои умственные способности на службу обществу. В 2004 году маэстро было много приглашений из-за границы, но когда приглашение пришло из Арцаха, он предпочел быть в Арцахе, считает, что выбрал правильный путь.
«Те, кто покинул Арцах, должны вернуться. Слава Богу, миротворческие силы сегодня здесь, государство осуществляет свою деятельность. Мы должны развивать, восстанавливать нашу интеллигенцию, без которой общество не может выжить. Если каждый будет творить в своей области, творить добро, займется самоотверженной работой, то мы все добьемся успехов на национальном уровне. Не должно быть официальности, должность всегда должна сопровождать человека, чтобы творить добро, должность должна способствовать благородной цели. Если вы все сделаете правильно, слава придет к вам, как тень. Мы потеряли поколение, сыновей, которое создаст весьма разветвленные проблемы, но мы должны героически преодолеть эти проблемы и суметь как можно скорее добиться успеха», - отметил Г. Мурадян.