Պատերազմից հետո նվագս փոխվեց. Շուշիի հրթիռակոծված եկեղեցում «Կռունկը» կատարած Սևակ Ավանեսյանը ելույթ կունենա Երևանում
Բելգիայում ապրող և ստեղծագործող հայազգի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը բազմաթիվ միջազգային հեղինակավոր մրցույթների դափնեկիր է, ժյուրիի անդամ, սակայն Հայաստանում երաժիշտը մեծ ճանաչում ձեռք բերեց Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին Շուշիի հրթիռակոծված Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցում Կոմիտասի «Կռունկ» ստեղծագործության կատարումից հետո: Թավջութակահարը նշում է՝ նվագել է ոչ թե ինքը, այլ հայ ժողովուրդը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավանեսյանն այժմ Հայաստանում է և եղբոր՝ Հրաչյա Ավանեսյանի, դաշնակահար Մարիաննա Շիրինյանի հետ Երևանում ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական նվագախմբի նվագակցությամբ:
Մինչ համերգը, որը տեղի կունենա հուլիսի 27-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, լրագրողները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու համերգի փորձին և զրուցելու Սևակ Ավանեսյանի հետ, որն իրեն երևանաբնակ է համարում. մեկնում է արտերկիր հյուրախաղերի, հետո վերադառնում հայրենիք:
Խոսելով Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցում իր կատարման մասին՝ թավջութակահարն ասում է՝ պատերազմի օրերին այդ ելույթն անհրաժեշտ էր ամբողջ աշխարհին ցույց տալու, թե  ինչ է կատարվում Արցախում և Հայաստանում, թե ինչ անարդարություն է տեղի ունենում, և աշխարհն ինչ անտարբեր է: «Այդ նպատակով նվագեցի եկեղեցում, բայց նոյեմբերի 9-ից մինչ օրս չեմ խոսել այդ մասին, քանի որ կատարումը մնաց պատմության մեջ: Պետք է խոստովանեմ՝ նվագելիս չէի սպասում, որ ամեն բան այսպես կավարտվի: Այդ պահին ես չէի. հայ ժողովուրդն էր»,-պատմում է թավջութակահարը:
«Կռունկ» ստեղծագործության ընտրությունը պատահաբար է եղել: Մինչ այդ պահը երաժիշտն այն երբեք չի նվագել: Հենց նստել է աթոռին, հասկացել է, որ «Կռունկը» պետք է նվագի: «Ո՛չ պարապել էի, ո՛չ տոնայնությունը գիտեի: Եթե հիմա պարապեմ,  գուցե չկարողանամ այդ կերպ նվագել»,-ասում է նա:
Թավջութակահարը նաև պրոֆեսիոնալ մարզիկ է, սակայն կարողանում է համատեղել երաժշտությունն ու սպորտը: Վստահեցնում է, որ սպորտը ևս նրբություն է պահանջում: «Մարտարվեստ բառն արդեն խոսում է այն մասին, որ այն ևս արվեստ է: Մի քանի շաբաթ առաջ մասնակցել եմ բրազիլական ջիու-ջիթսուի և կրաֆտինգի Հայաստանի առաջնությանը և պատրաստվում եմ մասնակցել մարտեր առանց կանոնների աշխարհի առաջնությանը, որը տեղի կունենա օգոստոսի վերջին: Ձեռքերս դեռ լուրջ չեն վնասվել: Մարզումների և մրցումների ժամանակ վնասվածքներ ստանում եմ, բայց դա չի խանգարում նվագելուն»,-ասում է Ավանեսյանն ու հավելում՝ եթե թավջութակ չնվագեր, գուցե ավելի մեծ հաջողությունների հասներ սպորտում: Նրան հետաքրքիր է, թե ինչքան կարող է այս տարիքում սպորտով զբաղվել և հնարավո՞ր է չեմպիոն դառնալ:
Երաժիշտը մշտապես փորձել է կոտրել կարծրատիպերը: Այդ է վկայում նաև Հայ Առաքելական Եկեղեցում թավջութակ նվագելը: Շեշտում է՝ եթե կարող է թավջութակ նվագել, ռինգում հաջողությունների հասնել, ինչո՞ւ չանել դա:
Սևակ Ավանեսյանն այժմ նվագում է հանրահայտ թավջութակահար Միշա Մայսկու գործիքով: Կարևորում է թե՛ հույզերը, թե՛ կատարողական տեխնիկան: «Միշտ պարապում եմ տեխնիկայի վրա, բայց ելույթի ժամանակ այն կորչում է, այսինքն՝ այնքան ես պարապում, որ դա դառնում է բնական բան, իսկ կատարումն այն է, ինչը ես եմ: Կյանքում այն ամենն ինչ տեսնում եմ, ինչպես ապրում եմ, կարդում եմ, շնչում եմ, արտահայտվում է հույզերով, ինչն էլ փոխանցվում է տեխնիկայի միջոցով. տեխնիկան ընդամենը գործիք է: Իմ նվագը շատ փոխվեց պատերազմից հետո: Նույն գործերը հիմա այլ կերպ եմ տեսնում: Երբ պատերազմի օրերին Արցախում էի, գլխումս Բեթհովենի մի քանի ստեղծագործություն էր պտտվում:  Սթրես էր, վախ, որ ամեն վայրկյան կարող են կրակել, կամ անօդաչու թռչող սարքը կարող է հարվածել: Ինձ պահողը, հաց ու ջուրը երաժշտությունն էր և պատերազմից հետո այլ կերպ եմ տեսնում ամեն բան»,-ընդգծում է նա:
Թավջութակահարն օրեր առաջ է վերադարձել Արցախից: Նշում է, որ ցավալի երևույթների ականատես է եղել, սակայն, երբ տեսել է, որ Արցախում երեխաները վազվզում են, ծիծաղում, դպրոց գնում, երբ մարդը, որը զրկվել է ոտքից, ժպտում է, ասում, որ պետք է նորից ստեղծել, երբ Հադրութում երկու որդուն կորցրած կինը ժպտում է, գալիս համերգի ու խոսում նորից կառուցելու մասին, հասկացել է, որ Արցախը կա, Հայաստանը կա և անհրաժեշտ է կրկին կառուցել:
Անդրադառնալով Սիմֆոնիկ նվագախմբ հետ սպասվող համերգին՝ Սևակ Ավանեսյանը պատմեց, որ առաջին անգամ են հանդես գալու միասին: Գաղափարը Ավանեսյանինն է: Երևանում են և՛ Սևակը, և՛ Մարիաննան և՛ Հրաչյան: Սերգեյ Սմբատյանին առաջարկել են ելույթ ունենալ միասին: Սմբատյանը միանգամից համաձայնել է, ասել, որ Հայաստանում չէ, սակայն նվագախումբը կղեկավարի Վահագն Պապյանը: Համերգին կհնչեն Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Եռակի կոնցերտը և Պյոտր Չայկովսկու Սիմֆոնիկ ֆանտազիան՝ «Ֆրանչեսկա դա Ռիմինի»։

Мое исполнение после войны изменилось: в Ереване выступит Севак Аванесян
Севак Аванесян, армянский виолончелист, проживающий в Бельгии, лауреат многих престижных международных конкурсов и член многих жюри, однако в Армении он получил признание после исполнения «Крунка» Комитаса в обстрелянной во время 44-дневной Арцахской войны церкви Святого Спасителя Газанчецоц в Шуши.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Виолончелист об этом исполнении говорит, что играл не он, а весь армянский народ.
Аванесян в настоящее время вместе со своим братом Грачья Аванесяном и пианисткой Марианной Ширинян находится в Армении, они выступят в Ереване вместе с Государственным оркестром.
В преддверии концерта, который состоится 27 июля в Концертном зале Арама Хачатуряна, журналисты имели возможность участвовать в репетиции концерта и общаться с Севаком Аванесяном, который считает себя ереванцем - он выезжает на гастроли, затем возвращается на родину.
Говоря о своем выступлении в церкви Святого Спасителя Казанчецоц, виолончелист говорит, что во время войны выступление необходимо было, чтобы показать всему миру, что происходит в Арцахе, в Армении, какая творится несправедливость, и насколько мир безразличен. «Я играл с в церкви именно этой целью, но не говорил об этом с 9 ноября, потому что это уже осталось в истории. Признаюсь, играя я не ожидал, что все так закончится. В тот момент исполнял не я. Это был весь армянский народ», - говорит виолончелист.
Выбор «Крунка» был случайным. До этого музыкант его ни разу не исполнял. Но как только он сел на стул, он понял, что должен сыграть  именно «Крунк». «Я не репетировал, я не знал тональности. И если я стану сейчас репетировать, возможно, и не смогу так сыграть», - сказал он.
Севак и профессиональный спортсмен, ему удается совмещать музыку и спорт. Он уверяет, что спорт требует такой же чуткости. «Само слово боевое «искусство» уже говорит о нем как об искусстве. Несколько недель назад я в Бразилии принимал участие в первенстве по джиу-джитсу, а в Армении участвовал в первенстве по крафтингу. Собираюсь принять участие в чемпионате мира боев без правил, который состоится в конце августа. Мои руки пока серьезно не травмированы. Я во время тренировок и соревнований получаю травмы, но это не мешает мне играть на виолончели», - говорит Аванесян, добавляя, что, если бы он не играл на виолончели, то в спорте мог бы добиться большего успеха. Его интересует, сколько он еще сможет заниматься спортом, и можно ли стать чемпионом в этом возрасте.
Музыкант всегда разрушал стереотипы. Об этом свидетельствует и его игра на виолончели в Армянской Апостольской церкви. Он подчеркивает, что если он может играть на виолончели и одновременно преуспевать на ринге, почему бы ему не делать и то и другое.
Севак Аванесян сейчас играет на инструменте известного виолончелиста Миши Майского. Он придает значение не только технике исполнения, но и эмоциональности. «Я всегда репетирую технику, но во время выступления она теряется, то есть вы репетируете так много, что она становится естественным, а при выступлении - бываю я сам. Все, что я вижу, как я живу, читаю, дышу, это выражается эмоциями, которые передаются с помощью техники. Техника - это только инструмент передачи эмоций. Мое исполнение после войны очень изменилась. Теперь я все воспринимаю по-другому. Во время войны, когда я был в Арцахе, в моей голове кружилась музыка Бетховена. Это был стресс, страх в любой момент попасть под обстрел или под удар дрона. Меня, как хлеб и вода, поддерживала музыка. После войны я все воспринимаю по-другому», - сказал он.
Недавно виолончелист вернулся из Арцаха. Он говорит, что был свидетелем страшных событий, но когда он увидел, что в Арцахе дети бегают, смеются, ходят в школу, что человек, потерявший ногу, улыбается, и говорит, что все нужно заново создавать, что женщина, потерявшая в Гадруте двоих сыновей, приходит на концерт, улыбается, и тоже говорит о восстановлении, он понял, что Арцах есть, есть Армения, и все необходимо заново восстанавливать.
Касаясь предстоящего концерта с симфоническим оркестром, Севак Аванесян сказал, что он впервые выступит с ним. Идея принадлежит самому Севаку. Севак, Марианна и Грачья сейчас в Ереване, и предложили Сергею Смбатяну выступить совместно. Смбатян сразу согласился, сказав, что его не будет в Армении, но оркестром будет дирижировать Ваагн Папян. В концерте прозвучит Третий концерт Людвига ван Бетховена и Симфоническая фантазия - «Франческа да Римини» Петра Чайковского.