Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Դուբայում կմասնակցի InClassica 10-րդ միջազգային փառատոնին
Օգոստոսի 25-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, մեկնում է Դուբայ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես փոխանցում են նվագախմբից, այնտեղ մասնակցելու են դասական երաժշտության InClassica 10-րդ միջազգային փառատոնին, որը մեկնարկել է օգոստոսի 15-ին և կտևի մինչև սեպտեմբերի 26-ը:
Փառատոնային 43 օրերի ընթացքում երաժշտական խոշորագույն իրադարձությանը կմասնակցեն համաշխարհային ճանաչում ունեցող 38 կատարողներ, 8 առաջատար նվագախմբեր, 12 դիրիժորներ։
Մասնակիցների շարքում են «Գրեմմի» և Էվերի Ֆիշերի մրցանակների արժանացած ջութակահար Գիլ Շահամը, ՌԴ ժողովրդական արտիստ Դենիս Մացուևը, «Էմմի», ECHO Klassik մրցանակների դափնեկիր, օպերային երգչուհի Դանիել դե Նիզը, «Գրեմմի» մրցանակի արժանացած ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը և այլք:
Փառատոնին կմասնակցեն նաև Ռուսաստանի ազգային նվագախումբը, Երուսաղեմի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Ռեյնլանդ-Պֆալցի Գերմանիայի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և այլ հայտնի նվագախմբեր։ Կհնչեն բազմաթիվ պրեմիերաներ։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։
Փառատոնին զուգահեռ Դուբայում կանցկացվի դաշնամուրային մրցույթի եզրափակիչ փուլը։ Այն մեկնարկել է օգոստոսի 15-ին և կտևի մինչև սեպտեմբերի 3-ը։ Մրցույթին մասնակցում են տարբեր երկրներում նախընտրական փուլը հաղթահարած 14 դաշնակահարներ։
Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա նաև դասական երաժշտության մերձավորարևելյան ակադեմիայի (Middle EastClassical Music Academy) շնորհանդեսը։

Государственный симфонический оркестр Армении примет участие в 10-м международном фестивале InClassica в Дубае
25 августа Государственный симфонический оркестр Армении во главе с художественным руководителем Сергеем Смбатяном отбудет в Дубай.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как сообщили в оркестре, они примут участие в 10-м Международном фестивале классической музыки InClassica, который стартовал 15 августа и завершится 26 сентября.
В течение 43 дней фестиваля в крупнейшем музыкальном событии примут участие 38 всемирно известных исполнителей, 8 ведущих оркестров и 12 дирижеров.
Среди участников - обладатель Грэмми и Эйвери Фишер, скрипач Гил Шахам, народный артист России Денис Мацуев, , обладатель премий Эмми и ECHO Klassik, оперный певец Даниэль де Низ, обладатель премии Грэмми, скрипач Максим Венгеров и другие.
В фестивале примут участие Национальный оркестр России, Иерусалимский симфонический оркестр, Государственный филармонический оркестр земли Рейнланд-Пфальц Германии, Государственный симфонический оркестр Армении и другие известные оркестры. Будет много премьер. Резидент-композитор фестиваля - Алексей Береговой.
Параллельно с фестивалем в Дубае пройдет финальный этап конкурса пианистов. Он стартовал 15 августа и продлился до 3 сентября. В конкурсе принимают участие 14 пианистов, прошедших предвыборный этап в разных странах.