Ֆրանսուա Օլանդը Երեւանում կքննարկի Ռիգայի գագաթնաժողովի նախապատրաստության հարցը
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ ապրիլի 24-ին Երեւան կատարվելիք այցի շրջանակներում քննարկվելու է նաեւ Ռիգայում կայանալիք գագաթնաժողովի հարցը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին մարտի 23-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հնարավոր համագործակցության մասին հարցին դեսպանը պատասխանել է, որ Եվրամիությունը կարեւոր է համարում մինչեւ Ռիգայի գագաթնաժողովը պարզեցնել համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Նրա խոսքով՝ կողմերը քննարկում են առաջիկա փաստաթղթի տեքստը։ Այս ենթատեքստում դեսպանը հավելեց, որ հայկական  կողմի ցանկությամբ շեշտադրումը դրվելու է այն ոլորտների վրա, որոնք չեն հակասում ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը։
«Կարծում ենք, որ Ռիգայի  գագաթնաժողովին պետք է գնալ համագործակցության ուղղությունների մասին հստակ պատկերացումներով։  Նախագահ Օլանդի այցի ընթացքում կքննարկվի նաեւ այս հարցը»,- նշեց դեսպանը։

Франсуа Олланд обсудит в Ереване подготовку к саммиту в Риге
В рамках визита президента Франции Франсуа Олланда 24 апреля в Ереван будет обсуждаться вопрос предстоящего в Риге саммита.
СТЕПАНАКЕРТ 23 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Об этом сообщил посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье 23 марта на пресс-конференции. Отвечая на вопрос о возможном сотрудничестве Армении и ЕС, посол отметил, что Евросоюз считает важным уточнение возможных направлений до саммита в Риге. По его словам, стороны работают над созданием текста будущего документа.
В этом контексте посол отметил, что по желанию армянской стороны акцентируются сферы, которые не противоречат участию Армении в ЕАЭС. «Считаем, что идти на саммит в Риге надо с четким представлением о направлениях развития сотрудничества. В рамках визита президента Олланда будет обсуждаться и эта тема», - сообщил посол.