Ֆրանսուա Օլանդը Երեւանում կքննարկի Ռիգայի գագաթնաժողովի նախապատրաստության հարցը
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ ապրիլի 24-ին Երեւան կատարվելիք այցի շրջանակներում քննարկվելու է նաեւ Ռիգայում կայանալիք գագաթնաժողովի հարցը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին մարտի 23-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հնարավոր համագործակցության մասին հարցին դեսպանը պատասխանել է, որ Եվրամիությունը կարեւոր է համարում մինչեւ Ռիգայի գագաթնաժողովը պարզեցնել համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Նրա խոսքով՝ կողմերը քննարկում են առաջիկա փաստաթղթի տեքստը։ Այս ենթատեքստում դեսպանը հավելեց, որ հայկական  կողմի ցանկությամբ շեշտադրումը դրվելու է այն ոլորտների վրա, որոնք չեն հակասում ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը։
«Կարծում ենք, որ Ռիգայի  գագաթնաժողովին պետք է գնալ համագործակցության ուղղությունների մասին հստակ պատկերացումներով։  Նախագահ Օլանդի այցի ընթացքում կքննարկվի նաեւ այս հարցը»,- նշեց դեսպանը։

The President of France to discuss preparation for Riga summit during Armenia trip
The Eastern Partner summit in Riga will be discussed during the visit of Francois Holland to Armenia, French Ambassador to Armenia Jean-François Charpentier told reporters.
STEPANAKERT, MARCH 23, ARTSAKHPRESS: The diplomat said that EU considers important clarifying possible directions of cooperation before the summit in Riga. The sides are working on drafting the text of a document, he added.
In this context, at the wish of the Armenian side, the focus will be on the areas that will not contradict Armenia's obligations to the Eurasian Economic Union.
“We believe it is necessary to go to Riga summit with a clear idea of the direction for the development of cooperation. During the visit, President Hollande will discuss this topic,” he said.