Տիգրան Համասյանը համերգներ կտա Արևմտյան Հայաստանի հայկական եկեղեցիներում
Հայտնի դաշնակահար Տիգրան Համասյանին հնարավորություն է ընձեռվել մասնակցել Երևան-Ստամբուլ ուխտագնացությանը՝ «Լույս ի լուսո» համերգային նախագծի շրջանակում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ mirrorspectator.com կայքի դաշնակահարը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը համերգներով հանդես կգան Ջավախքում, Թբիլիսիում, Կարսում, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի այլ քաղաքներում և Ստամբուլում։
«Մենք, հավանաբար, 10 համերգ կունենանք։ Կարևոր չէ, որ թուրքերը կփորձեն խափանել համերգները հայկական եկեղեցիներում։ Ես պատրաստվում եմ անել իմ աշխատանքը։ Իմ միակ մտավախությունն այն է, որ թուրքերը թույլ չեն տա մեզ համերգ ունենալ Անիի Տիգրան Հոնենց եկեղեցում, քանի որ Անին ռազմավարական նշանակություն ունի Թուրքիայի համար»,- ասել է Համասյանը։
Երևան-Ստամբուլ ուխտագնացությունը Համասյանի՝ «Լույս ի լուսո» խորագրով 100 համերգների նախագծի մի մասն է։ Համերգները կնկարահանվեն և կներկայացվեն վավերագրական ֆիլմի տեսքով։

Tigran Hamasyan to perform concerts in Western Armenia
Fans of diminutive jazz dynamo, pianist Tigran Hamasyan, have the chance to take part in the Yerevan-Istanbul pilgrimage as part of the musician’s concert tour, “Luys I Lusoy”.
STEPANAKERT, MARCH 27, ARTSAKHPRESS:  As part of the pilgrimage, the musician and the Yerevan State Chamber Choir will perform in Javakhk, Tbilisi, Gandza, Kars, as well as other cities of Western Armenia and in Istanbul, reports the Armenian Mirror Spectator.
“We will most likely give 10 concerts at churches in Armenia. It doesn’t matter if the Turks try to disturb the concerts at Armenian churches. I’m going to do my job. My only fear is that the Turks won’t let us perform at the Tigran Honents Armenian Church in Ani since Ani is of strategic significance for Turkey,” Hamasyan noted. The Yerevan-Istanbul pilgrimage is part of Hamasyan’s 100 concerts with the title “Luys I Lusoy.”