Տիգրան Համասյանը համերգներ կտա Արևմտյան Հայաստանի հայկական եկեղեցիներում
Հայտնի դաշնակահար Տիգրան Համասյանին հնարավորություն է ընձեռվել մասնակցել Երևան-Ստամբուլ ուխտագնացությանը՝ «Լույս ի լուսո» համերգային նախագծի շրջանակում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ mirrorspectator.com կայքի դաշնակահարը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը համերգներով հանդես կգան Ջավախքում, Թբիլիսիում, Կարսում, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի այլ քաղաքներում և Ստամբուլում։
«Մենք, հավանաբար, 10 համերգ կունենանք։ Կարևոր չէ, որ թուրքերը կփորձեն խափանել համերգները հայկական եկեղեցիներում։ Ես պատրաստվում եմ անել իմ աշխատանքը։ Իմ միակ մտավախությունն այն է, որ թուրքերը թույլ չեն տա մեզ համերգ ունենալ Անիի Տիգրան Հոնենց եկեղեցում, քանի որ Անին ռազմավարական նշանակություն ունի Թուրքիայի համար»,- ասել է Համասյանը։
Երևան-Ստամբուլ ուխտագնացությունը Համասյանի՝ «Լույս ի լուսո» խորագրով 100 համերգների նախագծի մի մասն է։ Համերգները կնկարահանվեն և կներկայացվեն վավերագրական ֆիլմի տեսքով։

Тигран Амасян даст концерты в армянских церквях Западной Армении
Известному пианисту Тиграну Амасяну выпала возможность принять участие в паломничестве в рамках концертного проекта «Луйс и лусо», сообщает mirrorspectator.com.
СТЕПАНАКЕРТ 27 МАРТА АРЦАХПРЕСС- Пианист и Ереванский государственный камерный хор выступят с концертом в Джавахке, Карсе, а также в других городах Западной Армении и Стамбуле. «Предположительно, у нас будет 10 концертов. Неважно, что турки попытаются сорвать концерты в армянских церквях. Я собираюсь выполнить свою работу. Единственное, что меня тревожит, что турки не позволят нам провести концерт в церкви Тигран Оненц в Ани, поскольку Ани имеет стратегическое значение для Турции», - сказал Амасян. Паломничество Ереван-Стамбул является частью 100 концертов Тиграна Амасяна под названием «Луйс и лусо». Концерты будут сняты и представлены в виде документального фильма.