Բաքվի զորամասում զինվորը գնդակահարել է անզեն քաղաքացուն
Մարտի 31-ի կեսօրին Բաքվի Զիրա ավանում տեղակայված Ադրբեջանի զինված ուժերի զորամասերից մեկում միջադեպ է տեղի ունեցել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Զորամասի տարածքում ծնեբեկ հավաքող Խազարի շրջանի 47-ամյա բնակիչ Զաֆեր Շահվերդիեւը գնդակահարվել է այդտեղ ծառայող զինծառայողի կողմից:
«Ազադլըգ» թերթի փոխանցմամբ՝ միջադեպի ժամանակ Զ. Շահվերդիեւի մոտ են եղել նաեւ նրա հորեղբորորդի Յավեր Շահվերդիեւը եւ մերձավոր Էլնուր Շիրինովը:
Նկատելով ծնեբեկ հավաքող քաղաքացիական անձանց՝ զինծառայողը նրանց հրամայել է պառկել: Զ. Շահվերդիեւը չի պառկել, զինծառայողը գնդակահարել է նրան: Վիրավորվ քաղաքացուն թողնելով միջադեպի վայրում՝ զինծառայողը մյուս երկուսին տարել է զորամաս: Քաղաքացիների այն զգուշացումներին, որ Զ. Շահվերդիեւը արյունաքամ է լինում, անհրաժեշտ է բժշկական օգնություն ցուցաբերել, զորամասի հրամանատարությունը անտարբերություն է ցուցաբերել: Նրանցից վերցրել են անձը հաստատող փաստաթղթերը եւ բաց թողել:
Հետո հայտնի է դարձել, որ Զ. Շահվերդիեւը տարվել է Զիրայի հիվանդանոցներից մեկը: Հայտնի չէ, թե վիրավոր քաղաքացուն ով է հասցրել հիվանդանոց: Շատ արյուն կորցրած լինելու պատճառով բժիշկները որոշել են նրան տեղափոխել Սաբունչիի մասնագիտացված հիվանդանոց, որի ճանապարհին էլ նա մահացել է:  Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը դեռսւ չի արձագանքել միջադեպին:

Вооруженный инцидент на территории оружейного склада ВМС Азербайджана: есть погибший
В воинской части ВМС Азербайджана произошел вооруженный инцидент: трое гражданских, вооруженных ножами, перелезли через забор воинской части и проникли на охраняемую территорию склада вооружения и боеприпасов.
СТЕПАНАКЕРТ 1 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом сообщает азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз», ссылаясь на пресс-службу Минобороны Азербайджана.
Как сказано в материале, инцидент произошел днем 31 марта. Согласно уставу гарнизонной и караульной службы Азербайджана, двое нарушителей были задержаны, а третий попытался скрыться, проигнорировав требования часового даже после предупредительного выстрела в воздух. Тогда по нарушителю был открыт огонь.
Раненым нарушителем оказался житель Баку Шахвердиев Зафар Чыраг оглу, который скончался в больнице. По факту проникновения на территорию охраняемого объекта ВМС Азербайджана возбуждено уголовное дело, ведется следствие, пишет портал.