Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորն ազատվել է պաշտոնից՝ Պուտինին չդատապարտելու համար
Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ ռուսական բանակը շարունակում է Պոդոլսկի և Սիվերսկի ուղղություններից Կիևի վրա հարձակման փորձերը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր, երաժիշտ Վալերի Գերգիևը հեռացվել է աշխատանքից այն բանից հետո, երբ հրաժարվել է դատապարտել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներխուժումն Ուկրաինա, հաղորդում է New York Times-ը:
Թերթը գրում է, որ Գերգիևը վերջին օրերին զայրույթի և դատապարտումների սուբյեկտ էր դարձել Պուտինին աջակցելու համար, որին նա ճանաչում է շուրջ երեք տասնամյակ: Գերգիևի պայմանագիրը խզվել է ժամկետից երեք տարի շուտ:
Մյունխենի քաղաքապետ Դիտեր Ռեյթերն ասել է, որ Գերգիևը, որը գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2015 թ-ից, չի արձագանքել իր՝ պահանջին մինչև երկուշաբթի դատապարտել Պուտինի «դաժան պատերազմը»: «Ես ակնկալում էի, որ նա կվերանայի և կփոխի իր շատ դրական գնահատականը Ռուսաստանի ղեկավարի վերաբերյալ, – ասվում է պարոն Ռեյթերի հայտարարության մեջ:- Բայց նա դա չարեց»:

Армянского дирижера Мюнхенского филармонического оркестра уволили за отказ осудить Путина
Дирижер Мюнхенского филармонического оркестра, музыкант Валерий Гергиев уволен за отказ осудить вторжение президента России Владимира Путина в Украину.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает New York Times, дирижер Мюнхенского филармонического оркестра, музыкант Валерий Гергиев, был уволен после того, как отказался осудить российское вторжение в Украину.
Газета пишет, что Гергиев в последние дни стал предметом гнева и осуждения за поддержку Путина, которого знает почти три десятилетия. Контракт с Гергиевым был расторгнут на три года раньше срока.
В прошлую пятницу мэр Мюнхена Дитер Райтер заявил, что если Валерий Гергиев "не обозначит свою позицию к понедельнику, то он не сможет оставаться главным дирижером".