Ամերիկուհի գրողը Ցեղասպանության մասին գիրք է գրել՝ տատի պատմածների հիման վրա
Հայկական ծագմամբ ամերիկուհի գրող Դանա Ուոլրաթը (Dana Walrath) ապրիլի 22-ին Երեւանում ներակայացրել է իր «Ինչպես ջուրը քարի վրա» («Like water on stone») գիրքը, որտեղ արծարծվում է Հայոց ցեղասպանության թեման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Գրողի խոսքով՝ գիրքը գրվել է իր տատիկի՝ 100 տարի առաջ անցած ճանապարհի պատմությունների հիման վրա:
Ուոլրաթը նշում է, որ գրքի իրադարձությունները ծավալվում են թուրքական Բոլու քաղաքում, եւ այդ ընտրությունը պատահական չէ:
«Իմ տատը Բոլուից էր: 1994թ. ես այցելեցի այդ քաղաք: Այնտեղ հայտնվելու հետ կապված ոչ մի խնդիր չի ծագել, քանի որ ես ունեմ ամերիկյան քաղաքացիություն եւ արտաքին: Այդպես ես կարողացա ինձ ձեւացնել՝ որպես երիտասարդ հիմարիկ ամերիկուհի», - ժպիտով պատմում է Ուոլրաթը:
Նրա խոսքով՝ ուղեւորությունից առաջ նա սովորել է թուրքերեն, որպեսզի տեղի բնակիչներից կարողանա գտնել իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները: Գրողը տեղյակ էր, որ իր տատն ու պապը Բոլուում ջրաղաց են ունեցել, եւ հույս ուներ գտնել այն:
«Երբ ես հայտնվեցի Բոլուում, բոլորին հարցուփորձ էի անում՝ որեւէ մեկը գիտի՞ արդյոք՝ կա այստեղ ջրաղաց: Եւ բնակիչներից մեկը ինձ ուղղորդեց», - հուզմունքով պատմում է Ուոլրաթը:
Հետո նա փորձել է գտնել ջրաղացի տերերին: «Նրանք շատ հյուրասեր էին: Երբ մենք մի փոքր շփվեցինք, ես հարցրի ջրաղացի մասին: Տիրուհին որոշեց անկեղծանալ: Նա պատմեց, որ վերջին 60 տարիների ընթացքում այդ ջրաղացը պատկանել է իր ընտանիքին, սակայն մինչ այդ այն պատկանել է հայերին».
Գրողի խոսքով՝ կարիք չկա որեւէ մեկին ապացուցել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
«Այն այնքան ակնհայտ ճշմարտություն է, որ իմաստ չունի որեւէ մեկին համոզել դրանում», - ընդգծեց նա հավելելով, որ պետք է շարունակել մարդկանց տեղեկացնել 1915թ. իրադարձությունների մասին, որպեսզի դրանք այլեւս չկրկնվեն:

Писательница из США представила книгу о Геноциде на основе рассказов своей бабушки
Американская писательница армянского происхождения Дана Волрат (Dana Walrath) представила в Ереване 22 апреля свою книгу «Как вода на камне» («Like water on stone»), в котором затрагивается тематика Геноцида армян. По словам писательницы, книга была написана на основе рассказов ее бабушки о проделанном 100 лет назад пути. Волрат отмечает, что события в книге разворачиваются в турецком городе Болу, и выбор этот сделан неслучайно.
СТЕПАНАКЕРТ 23 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС- «Моя бабушка была из Болу. В 1994 году я посетила этот город. Никаких проблем попасть туда не возникло, поскольку у меня американское гражданство и внешность. Так я могла позволить себе прикинуться молодой глупенькой американкой», - с улыбкой сказала Волрат.
По ее словам, перед поездкой она подучила турецкий язык, чтобы суметь задать местным жителям интересующие ее вопросы. Дело в том, что писательница знала, что у ее бабушки и дедушки в Болу была мельница, и надеялась найти ее.
«Когда я оказалась в Болу, я то и дело всех расспрашивала, кто-нибудь знает, есть здесь мельница? И один из жителей указал мне дорогу к ней», - делится Волрат, немного волнуясь.
Затем она отыскала хозяев мельницы, которые пригласили ее на чай: «Они были очень гостеприимны. Когда мы  пообщались немного о том, о сем, я спросила о мельнице. И хозяйка решила быть откровенной. Она сказала, что последние 60 лет эта мельница принадлежит ее семье, но до этого она принадлежала армянам».
По словам писательницы, нет надобности кому-либо доказывать факт Геноцида армян.
«Это настолько очевидная истина, что нет смысла кого-то в этом убеждать», - подчеркнула она, добавив, что нужно продолжать осведомлять людей о событиях 1915 года с тем, чтобы они никогда не повторились в будущем.