Ստեփանակերտի վերականգնողական կենտրոնը համալրված է անհրաժեշտ մասնագետներով
Ստեփանակերտի` բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնում տարեկան բուժում է ստանում 800 մարդ: Այսօրվա դրությամբ կենտրոնում հաշվառված են 20` առկա, 40` ամբուլատոր և 100 տնային պայմաններում բուժում ստացող հաշմանդամներ:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կենտրոնի տնօրեն՝ Վարդան Թադևոսյանը` նշելով, որ կենտրոնում բուժումը կատարվում է պետպատվերի շրջանակում: «Կենտրոնն ունի հոգեբան, բժիշկներ, բուժքույրեր, լոգոպեդ, ֆիզիոթերապևտ, էրգոթերապևտ (աշխատանքի թերապևտ), ովքեր զբաղվում են հատուկ կարիքներ ունեցող երեխանների և երիտասարդների վերականգնման հարցերով: Կարելի է ասել,որ այսօրվա դրությամբ  գրեթե չունենք մասնագետների պակաս: Ունենք նաև երաժշտության ու կիրառական արվեստի ուսուցիչներ: Այստեղ գործում են  նաև հրաշալի կահավորված լողավազան, նկարչության, կար ու ձևի, խեցեգործության, համակարգչային ու երաժշտական դասարաններ, տարբեր մարզասարքերով հագեցված մարզադահլիճ»,- ասաց կենտրոնի տնօրենը:
Վ. Թադևոսյաի խոսքով, գործող շենքը տիպային չէ և սպասում են նոր շենքի: Այս տարի կենտրոնի տնօրենի տեղեկացմամբ, կհամակարգվի հաշմանդամային սպորտը, ինչպես նաև աշխատանքներ կիրականացվեն մասնագիտական գիտելիքների բարձրացման ուղղությամբ:

Степанакертский реабилитационный центр укомплектован необходимым штатом высококвалифицированных специалистов
В степанакертском реабилитационном центре им. баронессы Керолайн Кокс получает лечение в год 800 человек. На сегодня в Центре зарегистрировано 20 стационарных больных, 40 амбулаторных и 100 пациентов получают лечение в домашних условиях.
В степанакертском реабилитационном центре им. баронессы Керолайн Кокс получает лечение   в год 800 человек. На сегодня в Центре зарегистрировано 20 стационарных больных, 40 амбулаторных и 100 пациентов  получают лечение в домашних условиях.
Об этом в разговоре с  корреспондентом " Арцахпресс" сказал директор Центра  Вардан Тадевосян, отметив,что, в Центре лечение финансируется государтсвом. " В центре есть психологи, врачи, медсестры, логопед, физиотерапевт, эрготерапевт, которые занимаются вопросами  реабилитации  детей и молодых людей с ограниченными возможностями.Можно сказать, что  на сегодня мы не испытываем  нехватки в специалистах. У нас также есть учителя музыки и прикладного искусства. Здесь есть специально оснащенный бассейн,  классы живописи, рисования, шитья,керамики, компьютерные классы , оборудованный тренажерный зал ",- сказал директор Центра .
По словам В. Тадевосяна,  действующее здание  не совсем соответствует нам, мы ждем новое здание. В этом году, как сказал директор Центра, систематизируются виды спорта и спортивные дисциплины инвалидов, а также будут осуществляться работы для повышения квалификации специалистов.