ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանին որևէ կերպ ստատուս-քվո չի երաշխավորում․ Խորվաթիայի ԱԳ նախարար
Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանը և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը միակարծիք են, որ Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի մոտ կարող է լուրջ դեր ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի մոտ և Եվրամիությունն ընդհանրապես կարող են որևէ ձև նպաստել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները զսպելուն և տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելուն, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դրական պատասխան տվեց։
«Այո, կարծում եմ, որ Եվրամիությունը, ինչպես և ողջ միջազգային հանրությունը շատ լուրջ դեր ունի  Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման հետագա քննարկման և Լեռնային Ղարաբաղի այժմյան  բլոկադայի վերացման հարցում։ Կրկնում եմ, որ բոլոր հարցերի լուծման ճանապարհը մեկն է՝ խաղաղ բանակցությունները, դիվանագիտական ճանապարհը, և այստեղ միջազգային հանրությունը ու մասնավորապես Եվրոպական Միությունը դեր ունեն խաղալու»,- ասաց Միրզոյանը։
Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանն ուրախ է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
«Իսկապես շատ կարևոր է այս թեման, թե ինչպես Եվրամիությունը կարող է բոլոր ջանքերը գործադրել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար։ Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանը ճանաչում է ԵՄ դիտորդական առաքելության կարևորությունը։ Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությանը մինչև հարյուր անձ է մասնակցում, և երկու տարի է նախատեսված այս առաքելությունը իրականացնելու համար։ Եվ այդ հանձնառությունը կրել ենք՝ որպես տարածաշրջանում կայունությանը շահագրգիռ կողմ։ Այս առաքելությունը ժամանակավոր գործիք է հետագա կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման գործում։ Սա որևէ կերպ ստատուս-քվո չի երաշխավորում»,- ընդգծեց Ռադմանը։

Развертывание миссии наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе не гарантирует статус-кво: министр ИД Хорватии
Министр иностранных дел Хорватии Гордан Грлич Радман и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян едины во мнении, что размещение наблюдательной миссии ЕС у армяно-азербайджанской границы может сыграть серьезную роль в установлении мира в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. На совместной пресс-конференции министр иностранных дел Арарат Мирзоян дал положительный ответ, отвечая на вопрос, может ли размещение наблюдательной миссии ЕС у армяно-азербайджанской границы и в целом Евросоюз каким-либо образом способствовать сдерживанию агрессивных действий Азербайджана и установлению мира и стабильности в регионе.
«Да, я думаю, что Евросоюз, как и все международное сообщество, имеют очень серьезную роль в дальнейшем обсуждении прав и безопасности народа Нагорного Карабаха и снятии блокады Нагорного Карабаха. Повторю снова, что есть лишь один путь решения всех вопросов: мирные переговоры, дипломатический путь. И здесь свою роль должно сыграть международное сообщество и, в частности, Европейский Союз», - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел Хорватии Гордан Грлич Радман выразил удовлетворение тем, что Армения придает большое значение размещению миссии наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе.
«Тема, каким образом Евросоюз может приложить все усилия для установления мира в регионе, действительно очень важна. Я рад, что Армения признает важность миссии наблюдателей ЕС. Хочу сообщить, что в наблюдательной миссии ЕС участвует до ста человек, и на реализацию этой миссии запланировано два года. Мы выполнили это обязательство как сторона, заинтересованная в стабильности в регионе. Эта миссия является временным инструментом в дальнейшем установлении стабильного и долгосрочного мира. Но, никоим образом, не гарантирует статус-кво», - подчеркнул Радман.