Արևային էներգիայի օգտագործմամբ հնարավոր է մեղմացնել էներգետիկ ճգնաժամը. պարզաբանում են փորձագետները
Արցախի Հանրապետությունում արևային էներգիայի օգտագործմամբ  հնարավոր է որոշակի մեղմացնել  էներգետիկ ճգնաժամը, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով՝ լրիվությամբ ապահովվել պահանջարկը։
Արևային էներգիայի օգտագործմամբ հնարավոր  է մեղմացնել  էներգետիկ  ճգնաժամը. պարզաբանում են փորձագետները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է «Ջի Էս Էներջի»  ընկերության  նախագծերի  ղեկավար Սեյրան Դանիելյանը։
«Շրջափակման ընթացքում  մեր ընկերությունը  «Լորիկ»  մարդասիրական հիմնադրամի հետ համատեղ՝  20 ջրատաքացուցիչ  է տեղադրել Մարտունու շրջանի՝ Աշան, Նորշեն , Ավդուռ, Հացի և մի շարք այլ համայնքներում՝ սոցիալապես խոցելի խմբերի համար։
«Արևային դպրոցներ Արցախում»  ծրագրով էլ  «ռեԱրմենիա»  բարեգործական հարթակի համագործակցությամբ նախատեսվում է նաև արևային էլեկտրակայաններ տեղադրել Մարտունու շրջանի 5 դպրոցներում՝ Քերթի, Սպիտակաշենի, Գիշու, Ճարտար և Մարտունի քաղաքներում:  Արդեն հավաքագրվել է երկու դպրոցներում դրանց տեղադրման համար անհրաժեշտ գումարը ։ Այդուհանդերձ, շրջափակման հետևանքով համապատասխան սարքերը բերելու, բնականաբար նաև  տեղադրելու գործընթացն անորոշ ժամկետով հետաձգվել է»,-մանրամասնել է Ս. Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ մինչ այս  Կարմիր խաչի աջակցությամբ  նմանօրինակ ծրագիր է իրականացվել նաև Մարտունու շրջանի մի շարք  մանկապարտեզներում, որոնք այլևս էլեկտրաէներգիայի բացակայության խնդիր չեն ունենում։
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝  արևային էլեկտրակայաններով պետք է ապահովվել առաջին հերթին բուժհաստատությունները, որտեղ հոսանքի բացակայությունը կարող է մարդու կյանքին սպառնացող վտանգների հանգեցնել, ուստի իրավասու կառույցներին նման  ծրագիր են առաջարկել, որը քննարկման փուլում է:
Արևային ջրատաքացուցիչների և էլեկտրակայանների տեղադրմամբ զբաղվող մյուս ընկերության «Շտիգեն»-ի Արցախի ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանն էլ կարևորելով արևային ջրատաքացուցիչների ու էլեկտրակայանների տեղադրումը որպես ինքնաբավության հնարավորություն, նշել է, որ Հանրապետության տարածքում արևային օրերի քանակը բավականաչափ հնարավորություն է ընձեռում արևային էներգետիկան լայնորեն կիրառելու համար: «Մոտ 160 ջրատաքացուցիչ է տեղադրվել՝ Մարտունու, Մարտակերտի Ասկերանի շրջանների 19 համայնքում: Կառավարության որոշման համաձայն՝ չգազիֆիկացված համայնքներում պետության կողմից սուբսիդավորվում է արևային ջրատաքացուցիչների գումարի 50 տոկոսը»,-մանրամասնել է «Շտիգեն» ընկերության Արցախի ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ բարեգործական ծրագրի շահառուներին էլ ընտրում է համապատասխան կազմակերպությունը ։ Նրա տեղեկատվությամբ՝ շրջափակման պատճառով նախատեսված ծրագրերով մեկնարկած աշխատանքները ներկայում դադարեցված են: «Դիմել ենք կառավարությանը, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերվի կիսատ մնացած բարեգործական ծրագրերն ավարտին հասցնելու հարցում: Նույնիսկ ամենափոքր ծրագրի համար պահանջվում է 100 ջրատաքացուցիչ, որից միայն 8 հատի ներկրման համար է պայմանավորվածություն ձեռք բերվել , ինչ շահավետ չէ: Եթե նույնիսկ հաջողվի ներկրել համապատասխան քանակությամբ միջոցները, միևնույն է, տրանսպորտային վառելիքի բացակայության պատճառով չենք կարողանալու ջրատաքացուցիչների տեղադրումն իրականացնել հեռավոր համայնքներում։ Ապագայում նախատեսվում է ծրագիր իրականացնել Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության հետ: Շրջափակման հետևանքով, սակայն, հնարավոր չէ ներկրել բավարար քանակությամբ ջրատաքացուցիչները: Խնդրի լուծման համար դիմել ենք պետության աջակցությանը»,- եզրափակել է Արմեն Խաչատրյանը:

Используя солнечную энергию можно смягчить энергетический кризис: Разъясняют эксперты
В Республике Арцах можно в определенной степени смягчить энергетический кризис за счет использования солнечной энергии, а в долгосрочной перспективе спрос может быть полностью обеспечен.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля, АРЦАХПРЕСС: Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил руководитель проектов компании "Джи-Эс-Энерджи" Сейран Даниелян.
"Во время блокады наша компания совместно с гуманитарным фондом «Лорик» установила 20 водонагревателей в Ашане, Норшене, Авдуре, Хаци и ряде других населенных пунктов Мартунинского района для социально незащищенных слоев населения.
По программе «Солнечные школы в Арцахе» в сотрудничестве с благотворительной платформой «реАрмения» планируется установить солнечные электростанции в 5 школах Мартунинского района, в общинах Керт, Спитакашен, Гиши, городах Чартар и Мартуни. Сумма, необходимая для их установки электростанций в двух школах, уже собрана. Однако из-за блокады процесс привоза и установки соответствующих устройств затянулся на неопределенный срок", - пояснил С. Даниелян.
По его словам, до этого при поддержке Красного Креста аналогичная программа была реализована в ряде детских садов Мартунинского района, в которых уже не существует проблемы отсутствия электричества.
По убеждению нашего собеседника, в первую очередь солнечными электростанциями должны быть обеспечены медицинские учреждения, где отсутствие электричества может привести к угрозе жизни людей, поэтому такую ​​программу они предложили компетентным структурам, которая находится на стадии обсуждения.
Армен Хачатрян, представитель в Арцахе другой компании "Штиген", занимающейся установкой солнечных водонагревателей и электростанций, подчеркнув установку солнечных водонагревателей и электростанций как возможность самоокупаемости, отметил, что количество солнечных дней в территория республики предоставляет достаточно возможностей для широкого использования солнечной энергии.
«В 19 общинах Аскеранского, Мартунинского, Мартакертского районов установлено около 160 водонагревателей. По решению правительства 50 процентов стоимости солнечных водонагревателей субсидируется государством в негазифицированных населенных пунктах»,- уточнил арцахский представитель компании "Штиген", добавив, что бенефициары благотворительной программы также выбираются соответствующей организацией. По его информации, из-за блокады начатые работы по запланированным проектам в настоящее время остановлены. «Мы обратились к правительству с просьбой оказать поддержку в завершении незавершенных благотворительных проектов. Даже самый маленький проект требует 100 водонагревателей, из которых только 8 согласовано импортировать, что невыгодно. Даже если нам удастся ввезти соответствующую сумму средств, мы все равно не сможем установить водонагреватели в отдаленных населенных пунктах из-за отсутствия топлива для транспорта. В дальнейшем планируется реализовать программу с Армянским всеобщим благотворительным союзом. Однако из-за блокады невозможно импортировать достаточное количество водонагревателей. Мы обратились за поддержкой к государству для решения проблемы", - заключил Армен Хачатрян.