Արևային էներգիայի օգտագործմամբ հնարավոր է մեղմացնել էներգետիկ ճգնաժամը. պարզաբանում են փորձագետները
Արցախի Հանրապետությունում արևային էներգիայի օգտագործմամբ  հնարավոր է որոշակի մեղմացնել  էներգետիկ ճգնաժամը, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով՝ լրիվությամբ ապահովվել պահանջարկը։
Արևային էներգիայի օգտագործմամբ հնարավոր  է մեղմացնել  էներգետիկ  ճգնաժամը. պարզաբանում են փորձագետները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է «Ջի Էս Էներջի»  ընկերության  նախագծերի  ղեկավար Սեյրան Դանիելյանը։
«Շրջափակման ընթացքում  մեր ընկերությունը  «Լորիկ»  մարդասիրական հիմնադրամի հետ համատեղ՝  20 ջրատաքացուցիչ  է տեղադրել Մարտունու շրջանի՝ Աշան, Նորշեն , Ավդուռ, Հացի և մի շարք այլ համայնքներում՝ սոցիալապես խոցելի խմբերի համար։
«Արևային դպրոցներ Արցախում»  ծրագրով էլ  «ռեԱրմենիա»  բարեգործական հարթակի համագործակցությամբ նախատեսվում է նաև արևային էլեկտրակայաններ տեղադրել Մարտունու շրջանի 5 դպրոցներում՝ Քերթի, Սպիտակաշենի, Գիշու, Ճարտար և Մարտունի քաղաքներում:  Արդեն հավաքագրվել է երկու դպրոցներում դրանց տեղադրման համար անհրաժեշտ գումարը ։ Այդուհանդերձ, շրջափակման հետևանքով համապատասխան սարքերը բերելու, բնականաբար նաև  տեղադրելու գործընթացն անորոշ ժամկետով հետաձգվել է»,-մանրամասնել է Ս. Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ մինչ այս  Կարմիր խաչի աջակցությամբ  նմանօրինակ ծրագիր է իրականացվել նաև Մարտունու շրջանի մի շարք  մանկապարտեզներում, որոնք այլևս էլեկտրաէներգիայի բացակայության խնդիր չեն ունենում։
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝  արևային էլեկտրակայաններով պետք է ապահովվել առաջին հերթին բուժհաստատությունները, որտեղ հոսանքի բացակայությունը կարող է մարդու կյանքին սպառնացող վտանգների հանգեցնել, ուստի իրավասու կառույցներին նման  ծրագիր են առաջարկել, որը քննարկման փուլում է:
Արևային ջրատաքացուցիչների և էլեկտրակայանների տեղադրմամբ զբաղվող մյուս ընկերության «Շտիգեն»-ի Արցախի ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանն էլ կարևորելով արևային ջրատաքացուցիչների ու էլեկտրակայանների տեղադրումը որպես ինքնաբավության հնարավորություն, նշել է, որ Հանրապետության տարածքում արևային օրերի քանակը բավականաչափ հնարավորություն է ընձեռում արևային էներգետիկան լայնորեն կիրառելու համար: «Մոտ 160 ջրատաքացուցիչ է տեղադրվել՝ Մարտունու, Մարտակերտի Ասկերանի շրջանների 19 համայնքում: Կառավարության որոշման համաձայն՝ չգազիֆիկացված համայնքներում պետության կողմից սուբսիդավորվում է արևային ջրատաքացուցիչների գումարի 50 տոկոսը»,-մանրամասնել է «Շտիգեն» ընկերության Արցախի ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ բարեգործական ծրագրի շահառուներին էլ ընտրում է համապատասխան կազմակերպությունը ։ Նրա տեղեկատվությամբ՝ շրջափակման պատճառով նախատեսված ծրագրերով մեկնարկած աշխատանքները ներկայում դադարեցված են: «Դիմել ենք կառավարությանը, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերվի կիսատ մնացած բարեգործական ծրագրերն ավարտին հասցնելու հարցում: Նույնիսկ ամենափոքր ծրագրի համար պահանջվում է 100 ջրատաքացուցիչ, որից միայն 8 հատի ներկրման համար է պայմանավորվածություն ձեռք բերվել , ինչ շահավետ չէ: Եթե նույնիսկ հաջողվի ներկրել համապատասխան քանակությամբ միջոցները, միևնույն է, տրանսպորտային վառելիքի բացակայության պատճառով չենք կարողանալու ջրատաքացուցիչների տեղադրումն իրականացնել հեռավոր համայնքներում։ Ապագայում նախատեսվում է ծրագիր իրականացնել Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության հետ: Շրջափակման հետևանքով, սակայն, հնարավոր չէ ներկրել բավարար քանակությամբ ջրատաքացուցիչները: Խնդրի լուծման համար դիմել ենք պետության աջակցությանը»,- եզրափակել է Արմեն Խաչատրյանը:

The use of solar energy will make it possible to alleviate the energy crisis in the republic. Experts
In the Republic of Artsakh, it is possible to alleviate the energy crisis to a certain extent by using solar energy; and in the long term, the demand can be fully ensured.
STEPANAKERT,  APRIL 21 , ARTSAKHPRESS: Seyran Danielyan, the head of the projects of "GS Energy" company, told ''Artsakhpress''.
''During the ongoing blockade, our company, together with the "Lorik" humanitarian foundation, have installed 20 water heaters for socially vulnerable groups in Ashan, Norshen, Avdur, Hatsi and a number of other communities of the region of Martuni.
With the framework of the "Solar Schools in Artsakh" program, in cooperation with the charity platform "reArmenia", it is planned to install solar power plants in 5 schools of the Martuni region. The funds necessary for the installation in two schools have already been collected. However, as a result of the blockade, the process of bringing and installing the relevant devices has been delayed for an indefinite period," explained S. Danielyan.
''With the support of the Red Cross, a similar program has been implemented in a number of kindergartens in the region of Martuni, which no longer have problems concerning the lack of electricity.
First of all, medical institutions should be provided with solar power plants, where the lack of electricity can lead to threats to human life, so we have proposed such a program to the relevant structures, which is under discussion, he said.
Armen Khachatryan, the Artsakh representative of the company of "Shtigen'' emphasizing the installation of  solar panels and water heaters as an opportunity for self-sufficiency, noted that the number of sunny days in the territory of the republic provides enough opportunity for the widespread use of solar energy.
"About 160 water heaters have been installed in 19 communities of the regions of Askeran, Martuni and Martakert. According to the government's decision, 50% of the cost of solar water heaters in non-gasified communities is subsidized by the state," detailed the Artsakh representative of the company, adding that the beneficiaries of the charity program are also chosen by the relevant organization. According to his information, due to the blockade, the work has been currently stopped.
In the future, it is planned to implement a program with the Armenian Charity General Union. Due to the blockade, however, it is not possible to import enough water heaters. We   expect state support in order to solve the problems," concluded Armen Khachatryan.