Եթե անգամ աշխարհը մեր դեմ է, մենք կարող ենք հասնել մեր նպատակներին. Սամվել Բաբայան
Մայիսյան երբեմնի Եռատոնի խորհրդանշական օրն «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատար, ռազմական, պետական և քաղաքական գործիչ, Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանի հետ բացառիկ հարցազրույցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ստեղծված իրավիճակի, անելիքների և օրվա խորհրդի գլխավոր ուղերձի հետ կապված հարցազրույցը ստորև.
-    Պարո՛ն Բաբայան, 31 տարի առաջ շրջափակման պայմաններում նաև Ձեր ծանրակշիռ մասնակցությամբ Շուշիի ազատագրումը հայ ժողովրդի պատմության մեջ փաստացի դարձավ նոր ու փառավոր հաղթանակների մեկնակետը: Պայքարի այս նոր փուլում, Ձեր կարծիքով, ո՞րն է հաջողության հասնելու մեր հիմնական անելիքը:
-    Հաջողության հասնելու համար, սովորաբար, կամք է պետք և պատասխանատվություն։ Դա հենց այն է, ինչ մեզ պակասում է, առավել ևս՝ այս փուլում։ Շարունակում եմ մնալ այն կարծիքին, որ եթե անգամ աշխարհը մեր դեմ է, մենք կարող ենք հասնել մեր նպատակներին։
-    Ստեղծված ծանր իրավիճակում Արցախում տարատեսակ շարժումներ են ձևավորվում, մարդիկ պայքարի տարբեր մեթոդներ են փորձում առաջարկել: Դուք ևս ակտիվ հանրային հանդիպումներ եք անցկացնում: Հետաքրքիր է, ի՞նչ ազդակներ եք ստանում ժողովրդից, ի՞նչ է ուզում հանրությունը:
-    Այդ տարատեսակ շարժումները խրախուսելի են, ժողովուրդն այդ բազմազանությունից ընտրելու հնարավորություն ունի։ Մենք, օրինակ, 2020թ․ համապետական ընտրությունների արդյունքում ստացել ենք ժողովրդի վստահությունը, սակայն իշխանությունը սահմանափակել է մեր բոլոր հնարավորությունները և թույլ չի տալիս ծառայելու ժողովրդին։ Ուստի մենք ստիպված ենք կրկին դիմելու մեր ժողովրդին՝ վերահաստատելու նրան ծառայելու մեր ստանձնած պարտավորությունը։ Իսկ մեր առաջարկած ծառայությունը ժողովրդի ակնկալիքներին համահունչ է՝ խաղաղություն, անվտանգութուն, սոցիալ-տնտեսական պաշտպանվածություն։
-    Պարո՛ն Բաբայան, հաղթանակների կորուստն անվերադարձ չէ, քանի դեռ ազգի մեջ ապրում է այն վերակերտելու ոգին: Այս խորհրդանշական օրը ի՞նչ ուղերձ կուղղեիք Արցախում, Մայր Հայրենիքում և Սփյուռքում ապրող հայությանը:
-    Հաղթանակներն, այո´, վաղեմության ժամկետ չեն ունենում։ 31 տարի առաջ, երբ խոսում էինք Շուշիի ազատագրման մասին, ոչ ոք լուրջ չէր ընդունում մեզ։ Մենք մի անգամ արդեն ստիպել ենք, որ աշխարհը մեզ հետ հաշվի նստի, նորից կանենք։ Շուշին, Հադրութը, Քաշաթաղը և այլ օկուպացված տարածքները վերադարձնելը խնդիր չէ։ Խնդիրը դրան քաղաքակիրթ ճանապարհով՝ բանակցություններով հասնելն է։ Բայց դրան մերկ ձեռքերով չեն հասնում, աշխարհը խարսխված է ուժի վրա։

Даже если весь мир против нас, мы сможем достичь наших целей: Самвел Бабаян
В некогда символичный день Майского Троепраздника информационное агентство "Арцахпресс" предлагает вниманию читателей эксклюзивное интервью с бывшим главнокомандующим силами самообороны НКР, военным, государственным и политическим деятелем, героем Арцаха Самвелом Бабаяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС- Ниже интервью, связанное с создавшейся ситуацией, задачами, которые необходимо выполнить, и основным посылом совета дня:
- Господин Бабаян, 31 год назад в условиях блокады освобождение Шуши при Вашем значительном участии фактически стало отправной точкой новых и славных побед в истории армянского народа. На этом новом этапе борьбы, что, по вашему мнению, главное, что нам нужно сделать, чтобы добиться успеха?
- Чтобы добиться успеха, обычно нужны воля и ответственность. Это именно то, чего нам не хватает, особенно на данном этапе. Я продолжаю верить, что даже если весь мир против нас, мы сможем достичь наших целей.
- В сложившейся сложной ситуации в Арцахе формируются различные движения, люди пытаются предлагать разные методы борьбы. Вы также проводите активные общественные собрания. Интересно, какие сигналы вы получаете от народа, чего хочет общественность?
- Эти различные движения нужно поощрять, у людей есть возможность выбирать из этого разнообразия. Например, мы получили доверие народа в результате общегосударственных выборов 2020 года, но правительство ограничило все наши возможности и не позволяет нам служить народу. Поэтому мы вынуждены вновь обратиться к нашему народу, чтобы подтвердить нашу приверженность служению ему. И предлагаемые нами услуги соответствуют ожиданиям народа: мир, безопасность, социально-экономическая защита.
- Господин Бабаян, утрата побед не является необратимой, пока нация живет духом ее восстановления. Какое послание в этот символический день вы бы направили армянству, проживающему в Арцахе, Матери-Родине и Диаспоре?
- Победы, да, не имеют срока давности. 31 год назад, когда мы говорили об освобождении Шуши, нас никто не воспринимал всерьез. Мы уже однажды заставили мир считаться с нами, мы сделаем это снова. Вернуть Шуши, Гадрут, Кашатаг и другие оккупированные территории не проблема. Проблема в том, чтобы достичь этого цивилизованно, путем переговоров. Но это не достигается голыми руками, мир держится на силе.