Եթե անգամ աշխարհը մեր դեմ է, մենք կարող ենք հասնել մեր նպատակներին. Սամվել Բաբայան
Մայիսյան երբեմնի Եռատոնի խորհրդանշական օրն «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատար, ռազմական, պետական և քաղաքական գործիչ, Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանի հետ բացառիկ հարցազրույցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ստեղծված իրավիճակի, անելիքների և օրվա խորհրդի գլխավոր ուղերձի հետ կապված հարցազրույցը ստորև.
-    Պարո՛ն Բաբայան, 31 տարի առաջ շրջափակման պայմաններում նաև Ձեր ծանրակշիռ մասնակցությամբ Շուշիի ազատագրումը հայ ժողովրդի պատմության մեջ փաստացի դարձավ նոր ու փառավոր հաղթանակների մեկնակետը: Պայքարի այս նոր փուլում, Ձեր կարծիքով, ո՞րն է հաջողության հասնելու մեր հիմնական անելիքը:
-    Հաջողության հասնելու համար, սովորաբար, կամք է պետք և պատասխանատվություն։ Դա հենց այն է, ինչ մեզ պակասում է, առավել ևս՝ այս փուլում։ Շարունակում եմ մնալ այն կարծիքին, որ եթե անգամ աշխարհը մեր դեմ է, մենք կարող ենք հասնել մեր նպատակներին։
-    Ստեղծված ծանր իրավիճակում Արցախում տարատեսակ շարժումներ են ձևավորվում, մարդիկ պայքարի տարբեր մեթոդներ են փորձում առաջարկել: Դուք ևս ակտիվ հանրային հանդիպումներ եք անցկացնում: Հետաքրքիր է, ի՞նչ ազդակներ եք ստանում ժողովրդից, ի՞նչ է ուզում հանրությունը:
-    Այդ տարատեսակ շարժումները խրախուսելի են, ժողովուրդն այդ բազմազանությունից ընտրելու հնարավորություն ունի։ Մենք, օրինակ, 2020թ․ համապետական ընտրությունների արդյունքում ստացել ենք ժողովրդի վստահությունը, սակայն իշխանությունը սահմանափակել է մեր բոլոր հնարավորությունները և թույլ չի տալիս ծառայելու ժողովրդին։ Ուստի մենք ստիպված ենք կրկին դիմելու մեր ժողովրդին՝ վերահաստատելու նրան ծառայելու մեր ստանձնած պարտավորությունը։ Իսկ մեր առաջարկած ծառայությունը ժողովրդի ակնկալիքներին համահունչ է՝ խաղաղություն, անվտանգութուն, սոցիալ-տնտեսական պաշտպանվածություն։
-    Պարո՛ն Բաբայան, հաղթանակների կորուստն անվերադարձ չէ, քանի դեռ ազգի մեջ ապրում է այն վերակերտելու ոգին: Այս խորհրդանշական օրը ի՞նչ ուղերձ կուղղեիք Արցախում, Մայր Հայրենիքում և Սփյուռքում ապրող հայությանը:
-    Հաղթանակներն, այո´, վաղեմության ժամկետ չեն ունենում։ 31 տարի առաջ, երբ խոսում էինք Շուշիի ազատագրման մասին, ոչ ոք լուրջ չէր ընդունում մեզ։ Մենք մի անգամ արդեն ստիպել ենք, որ աշխարհը մեզ հետ հաշվի նստի, նորից կանենք։ Շուշին, Հադրութը, Քաշաթաղը և այլ օկուպացված տարածքները վերադարձնելը խնդիր չէ։ Խնդիրը դրան քաղաքակիրթ ճանապարհով՝ բանակցություններով հասնելն է։ Բայց դրան մերկ ձեռքերով չեն հասնում, աշխարհը խարսխված է ուժի վրա։

Even if the world is against us, we can achieve our goals. Samvel Babayan
On the once symbolic May Triple Holiday, "Artsakhpress" News Agency held an exclusive interview with the former commander-in-chief of the NKR self-defense forces, military, state and political figure, Artsakh hero Samvel Babayan.
STEPANAKERT,  MAY 9, ARTSAKHPRESS:  The interview is presented below:
- Mr. Babayan, 31 years ago in the conditions of the blockade, the liberation of Shushi with your significant participation actually became the starting point of new and glorious victories in the history of the Armenian people. In this new phase of the struggle, what do you think we need to do to succeed?
- In order to achieve successes, one needs will and responsibility. That is exactly what we lack, especially at this stage. I continue to believe that even if the world is against us, we can achieve our goals.
- In the difficult situation, various movements are forming in Artsakh; people are trying to offer different methods of struggle. You are also holding active public meetings.  What signals do you get from the people, what does the public want?
- These different movements should be encouraged; people have an opportunity to choose from the variety. For example, we received the trust of the people as a result of the 2020 national elections, but the government has limited all our opportunities and does not allow us to serve the people. Therefore, we are forced to appeal to our people again to reaffirm our commitment to serve them. And the service we offer is in line with people's expectations: peace, security, socio-economic protection.
- Mr. Babayan, the loss of victories is not irreversible, as long as the nation lives in the spirit of restoring it. On this symbolic day, what message would you send to the Armenians living in Artsakh, the Motherland and the Diaspora?
- Victories, surely, do not have a statute of limitations. 31 years ago, when we talked about the liberation of Shushi, no one took us seriously.
We have already made the world reckon with us once, we will do it again. Returning Shushi, Hadrut, Kashatagh and other occupied territories is not a problem. The problem is to reach it in a civilized way, through negotiations. But this is not achieved with bare hands; the world is anchored on strength.