Էներգետիկ ի՞նչ խնդիրների կհանգեցնի Սարսանգի դատարկվելը. պարզաբանում է նախարարը
Արցախի Հանրապետության Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը «Արցախպրես»-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հանրապետությունում էներգետիկ ներկա իրավիճակին, Սարսանգի ջրամբարի դատարկվելու հետևանքներին ու այլընտրանքային էներգիայի հնարավորություններին:
Էներգետիկ ի՞նչ խնդիրների  կհանգեցնի Սարսանգի դատարկվելը. պարզաբանում է նախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
- Ինչպե՞ս կգնահատեիք Հանրապետությունում էներգետիկ իրավիճակը:
-Հայաստանից Արցախը սնուցող միակ բարձրավոլտ օդային գծի՝ Ադրբեջանի կողմից վնասման օրվանից (2023 թվականի հունվարի 9) առայսօր և գազամատակարարման պարբերաբար խափանումների, իսկ մարտի 22-ից արդեն վերջնականապես արգելափակման հետևանքով ստեղծված էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում, Արցախի էներգետիկ համակարգը ստիպված անցել է գերծանրաբեռնված ռեժիմով աշխատանքի: Ստեղծված իրավիճակում բնակչության նվազագույն էներգետիկ պահանջարկը բավարարելու նպատակով Արցախի Հանրապետության կառավարությունը ստիպված է եղել կիրառել մի շարք լրացուցիչ միջոցներ, ներառյալ՝ էլեկտրաէներգիայի խոշոր սպառող հանդիսացող մի շարք ձեռնարկությունների գործունեության դադարեցում, էլեկտրաէներգիայի ամենօրյա հովհարային անջատումներ՝ օրական 6 ժամ տևողությամբ, գործող ՀԷԿ-երի առավելագույն հզորությամբ շահագործում և այլն: Իսկ մարտի 31-ից, պայմանավորված ջեռուցման սեզոնի ավարտով, ինչպես նաև ընդհանուր սպառման կրկնակի նվազումն ու ձնհալի հետևանքով հոսող գետերի վրա աշխատող փոքր ՀԷԿ-երի էլեկտրաէներգիայի արտադրանքի ծավալի շուրջ 30%-ով աճը, հնարավորություն ընձեռվեց հովհարային անջատումների տևողությունը նվազեցնել՝ դարձնելով այն օրական 3 ժամ:
- Ինչպես հայտնել էր ՏԿԵ նախարարությունը՝ Սարսանգը, որի վրա կառուցված է մեր ամենամեծ էներգետիկ ռեսուրս արտադրող ՀԷԿ-ը, գրեթե դատարկվել է: Ի՞նչ հետևանքների կհանգեցնի Սարսանգի դատարկվելը:
-Ստեղծված էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում Արցախի էներգետիկ համակարգի արտադրող հզորությունների հնարավորություններն օր օրի նվազում են՝ պայմանավորված Սարսանգի ջրամբարի պաշարների սրընթաց սպառմամբ: Այժմ Սարսանգի ջրային պաշարները հասել են կրիտիկական պայմաններին՝ ընդհանուր ջրատարողության 15% և մոտենում է մեռյալ (չօգտագործելի) ծավալին, ինչը ենթադրում է, որ տեղումների պակասի դեպքում Արցախի էլեկտրաէներգետիկական համակարգը կհայտնվի անելանելի իրավիճակում, որն էլ իր հերթին կհանգեցնի հումանիտար աղետի:
- Այլընտրանքային էներգիայի ի՞նչ հնարավորություններ են առկա, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում այդ ուղղությամբ:
-Էլեկտրաէներգիայի տեղական արտադրանքի դեֆիցիտը հաշվի առնելով՝ ՏԿԵ նախարարությունն առաջնային է համարում այլընտրանքային աղբյուրներից արևային էներգիայի առավելագույն օգտագործումը, դրա համար անհրաժեշտ ներդրումների խթանումը՝ առաջիկա տարիների ընթացքում վերականգնվող առաջնային էներգիան հասցնելով սպառվող ողջ էներգիայի 20 և ավելի տոկոսին, որը կարևորվում է էներգետիկ անվտանգության ապահովման տեսակետից: Ընդ որում ԱՀ կառավարության 2022 թվականի մարտի 16-ի «ԱՀ համայնքներում արևային ֆոտովոլտային կայանների ձեռքբերման և տեղադրմանծրագիրը հաստատելու մասին» N265-Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է յուրաքանչյուր տարի ԱՀ բյուջետային հիմնարկների և կազմակերպությունների համար (դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ, համայնքապետարաններ և այլն) կառուցել շուրջ 1 մեգավատտ ընդհանուր գումարային դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային հիբրիդային կայաններ: Արդյունքում տարեկան կարտադրվի շուրջ 1,3 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, որը մասամբ կթեթևացնի բաշխիչ ցանցի ծանրաբեռնվածությունը, իսկ նշված հիմնարկներն ու կազմակերպությունները կունենան ինքնաբավ էլեկտրասնուցում: Հարկ է նշել, որ շրջափակումից ի վեր նշված ծրագրերի իրականացումն այլևս հնարավոր չէ կազմակերպել՝ ներկրման անհնարիության պայմաններում:
- Հնարավո՞ր է, որ էներգետիկ ճգնաժամի խորացման դեպքում, մասնավորապես՝ ձմռանը ամբողջովին անցում կատարվի վառելափայտով ջեռուցման: Եթե այո, ապա ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում կամ ի՞նչ ծրագրեր են նախատեսվում այդ ուղղությամբ:
-Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքն ու Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող բազմաթիվ անօրինություններն ու չդադարող սադրանքները՝ փորձում ենք անել ամեն բան՝ էներգետիկ ճգնաժամին դիմակայելու և հետագա խորացումը կանխելու նպատակով: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը, բոլոր հնարավոր սցենարները հաշվի առնելով, մշակել է որոշակի ծրագրեր և հետամուտ է դրանց իրականացմանը:

Какие энергетические проблемы вызовет опустошение Сарсанга? разъясняет министр
Министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Сурен Галстян в интервью «Арцахпресс» коснулся текущей энергетической ситуации в Республике, последствий опустошения Сарсангского водохранилища и возможностей альтернативной энергетики.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая, АРЦАХПРЕСС- Представляем интервью ниже:
- Как бы вы оценили энергетическую ситуацию в Республике?
- В условиях энергетического кризиса, возникшего в результате повреждения Азербайджаном единственной высоковольтной воздушной линии из Армении в Арцах (9 января 2023 года) и регулярных перебоев с подачей газа, а с 22 марта окончательной блокировкой газоснабжения, энергосистема Арцаха была вынуждена работать в перегруженном режиме. Для обеспечения минимальных энергетических потребностей населения в сложившейся ситуации правительство Республики Арцах было вынуждено применить ряд дополнительных мер, в том числе приостановить деятельность ряда предприятий, являющихся крупными потребителями электроэнергии, ежедневные веерные отключения электроэнергии продолжительностью 6 часов в сутки, работа существующих гидроэлектростанций на максимальной мощности и т.п. А с 31 марта в связи с окончанием отопительного сезона, а также двойным снижением общего потребления и увеличением на 30% объема выработки электроэнергии малыми ГЭС, работающими на реках, текущих за счет таяния снега, удалось сократить продолжительность веерных отключений до 3 часов в сутки.
- Как сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур, Сарсанг, на которой построена наша крупнейшая энергоресурсодобывающая ГЭС, почти опустела. Каковы будут последствия опустошения Сарсанга?
- В условиях создавшегося энергетического кризиса производственные мощности энергосистемы Арцаха сокращаются день ото дня из-за стремительного истощения ресурсов Сарсангского водохранилища. В настоящее время водные ресурсы Сарсанга достигли критического состояния, 15% от общего объема воды и приближаются к мертвому (непригодному для использования) объему, что означает, что в случае отсутствия осадков электроэнергетическая система Арцаха окажется в безвыходном положении, что в свою очередь приведет к гуманитарной катастрофе.
- Какие возможности альтернативной энергетики имеются, какие шаги предпринимаются в этом направлении?
- Принимая во внимание дефицит местного производства электроэнергии, Министерство территориального управления и инфраструктур считает приоритетным максимальное использование солнечной энергии из альтернативных источников, поощрение необходимых для этого инвестиций, доведение возобновляемой первичной энергии до 20 и более процентов всей потребляемой энергии в ближайшие годы, что важно с точки зрения обеспечения энергетической безопасности. Более того, в рамках программы, утвержденной решением N265-А Правительства Республики Арцах от 16 марта 2022 года «Об утверждении программы приобретения и установки солнечных фотоэлектрических систем в населенных пунктах Республики Арцах», ежегодно планируется строительство солнечных фотоэлектрических гибридных станций общей установленной мощностью около 1 МВт для бюджетных учреждений и организаций Республики Арцах (школ, детских садов, больниц, домов культуры и т. д.). В результате ежегодно будет вырабатываться около 1,3 млн кВт ч электроэнергии, что частично разгрузит распределительную сеть, а указанные учреждения и организации получат автономное электроснабжение. Следует отметить, что после блокады организовать реализацию упомянутых программ уже невозможно в условиях невозможности ввоза.
- Возможно ли, что в случае углубления энергетического кризиса, в частности зимой, будет осуществлен полный переход на дровяное отопление? Если да, то какие шаги предпринимаются или какие планы в этом направлении?
- Принимая во внимание агрессивную позицию Азербайджана и многочисленные беззакония и непрекращающиеся провокации против народа Арцаха, мы стараемся сделать все, чтобы противостоять энергетическому кризису и не допустить его дальнейшего углубления. Правительство Республики Арцах с учетом всех возможных сценариев разработало определенные программы и занимается их реализацией.