«Մեր հիմնական խնդիրն է մնում երկրի տնտեսական զարգացման արագ տեմպերի ապահովումը»,-ԼՂՀ վարչապետ , «Ազատ հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ
«Ռուս-հայկական ռազմավարական և հասարակական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնի» russia-armenia.info Էլեկտրոնային պարբերականի հարցերը ԼՂՀ վարչապետ, «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։
«Մեր   հիմնական   խնդիրն    է մնում  երկրի   տնտեսական      զարգացման    արագ  տեմպերի  ապահովումը»,-ԼՂՀ   վարչապետ ,  «Ազատ  հայրենիք»    կուսակցության  առաջնորդ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ -Պարոն Հարությունյան, ինչպիսի՞ն է «Ազատ հայրենիք» կուսակցության հայեցակարգը ներկայիս պառլամենտական ընտրություններում: Ներկայացրեք, խնդրում եմ, հիմնական գաղափարներն ու սկբունքները:
-Ազատ հայրենիք կուսակցությունը Արցախի քաղաքական դաշտում որպես ակտիվ խաղացող շուրջ տասը տարվա կենսագրություն ունի: Մեր ծրագրային հիմնադրույթների մեծ մասը 2007թ-ից տեղ է գտել ԼՂՀ կառավարության ծրագրում, երբ հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից ինձ է վստահվել ԼՂՀ գործադիր իշխանության ղեկավարի պաշտոնը: Մեր հիմնական խնդիրը եղել և մնում է երկրի տնտեսական աճի բարձր տեմպերի ապահովումը, և տարեկան միջինը 9-10 տոկոս ՀՆԱ-ի աճի իրական արդյունքով մեզ հաջողվել է ոչ միայն շարունակական կերպով թուլացնել առկա սոցիալական լարվածությունը, այլև լուծել մեր երկրի առաջ ծառացած բազմաթիվ հրատապ խնդիրներ:
Գուցե շատերի համար կարող է իրատեսական չթվալ Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով շրջափակման ենթարկված Արցախի զարգացման նմանօրինակ տեմպերը, բայց հավատացնում եմ, որ տարեցտարի ԼՂՀ տնտեսության մեջ առաջանցիկ տեմպերով աճում են օտարերկրյա ներդրումների ծավալը, ինչը խթանում է հատկապես արդյունաբերական ճյուղերի զարգացումը:
Տնտեսական աճին զուգահեռ մեր օրակարգային հարցերից է եղել նաև ամրապնդել արցախում ժողովրդավարության զարգացումը, ազատ ու մրցակցային դաշտերաշխավորել , թե՛  տնտեսության, թե՛  քաղաքական համակարգի և թե՛  հանրապետության կենսագործունեության մյուս ոլորտների զարգացման համար: Վերջին տարիներին մեզ իսկապես հաջողվել է լուրջ ձեռքբերումներ արձանագրել բազմաթիվ ուղղություններում և պահպանել առաջանցիկ տեմպերը:
այս առումով իմ ղեկավարած կուսակցության հիմնական կոնցեպցիան ես համարում եմ բոլոր այդ ծրագրերի շարունակումը՝ կատարելագործելով և բարեփոխելով դրանք:
-Ինչպիսի՞ ներուժով է (ցուցակով) հանդես եկել «Ազատ հայրենիքը» նախընտրական պայքարում և ինչպե՞ս եք գնահատում կուսակցության հաղթանակի հնարավորությունները:
- Կուսակցությունը, լինելով Արցախի առաջատար քաղաքական ուժը, այս ընտրություններում ներկայացրել է ամենամեծ համամասնական ցուցակը, որտեղ ընդգրկված են տարբեր ոլորտների փորձառու, ճանաչված ինչպես նաև երիտասարդ ներկայացուցիչներ: Կուսակցության ցուցակում կան ինչպես նախկին, այնպես էլ նոր շատ անդամներ, ովքեր առաջին հերթին մեծ հարգանք  ու հեղինակություն են վայելում ժողովրդի կողմից: Մասնավորապես՝ կցանկանայի նշել գիտության, առողջապահության, տնտեսության բնագավառներում նշանակալից հաջողություններ և հարուստ կենսափորձ ունեցող անհատներին: Մենք ներկայացրել ենք պրոֆեսիոնալ թիմ, որն ի վիճակի է լուրջ դերակատարություն ստանձնել պետության կառավարման գործում: Իսկ տարիների ընթացքում մեր կուսակցության կողմից տրված խոստումների և կատարած աշխատանքի համեմատությունը, կարծում եմ, մեզ իրավունք է վերապահում մտածելու, որ առաջիկայում ևս պահպանելու ենք առաջատար քաղաքական ուժի դիրքը: Այդ են վկայում նաև անկախ սոցիոլոգիական հարցումները:
-Ինչպիսի՞ հաջողությամբ է ԼՂՀ տնտեսությունը դիմակայում մարտահրավերներին` կապված հաճախակի փոփոխվող արտաքին միջավայրի և միջազգային շուկայի կոնյունկտուրայի հետ:
Արդի աշխարհում, երբ բոլոր տնտեսությունները փոխկապակցված են, դժվար է ամբողջովին դիմակայել արտաքին ազդակներով պայմանավորված մարտահրավերներին: Դրա միակ լուծումն անկախության և ինքնաբավության բարձր մակարդակի ապահովումն է, որպեսզի հնարավոր լինի նվազեցնել ռիսկերը: Վերջին տարիներին մեր տնտեսական քաղաքականության հիմնական նպատակներից մեկը տնտեսական անկախության մակարդակի բարձրացումն է, և արդեն ունենք շոշափելի արդյունքներ: Մասնավորապես՝ էներգետիկայի ոլորտում հասել ենք շուրջ 80 տոկոս ինքնաբավության, և համոզված եմ, որ մի քանի տարում այն կդառնա գրեթե 100 տոկոս: Հաջողություններ ենք արձանագրել նաև պարենային որոշ կարևոր ապրանքատեսակների ինքնաբավության մասով:
Թեև ԼՂՀ ֆինանսավարկային և մաքսային քաղաքականությունները նույնական են ՀՀ-ի հետ, և, հետևաբար, մակրոգործիքներն էլ հիմնականում նույնն են, սակայն  երբեմն ԼՂՀ-ը կիրառում է իր առանձնահատուկ պայմաններից բխող լուծումներ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Բացի դրանից, արտաքին ցնցումների ժամանակ տնտեսության դիվերսիֆիկացված և փոքր լինելն ավելի մեծ ճկունություն է տալիս մեզ ռիսկերը նվազեցնելու գործում: Ընդհանուր առմամբ, ՀՆԱ-ի կայուն աճը և այլ մակրոցուցանիշներ վկայում են, որ մեզ հաջողվել է չեզոքացնել առ այսօր ի հայտ եկած մարտահրավերները: Ստեղծված պայմանները վստահությու ե տալիս մեզ, որ սպասվող մարտահրավերները ևս կհաղթահարվեն:
-Ինչպիսի՞ հեռանկարներ են բացվում Արցախի համար` կապված Հայաստանի` ԵՏՄ ինտեգրման հետ:
Մի կարևոր հանգամանք պետք է հաշվի առնել ՀՀ-ի՝ ԵՏՄ անդամակցության ազդեցությունից խոսելիս. Այն է՝ ՀՀ-ը և ԼՂՀ-ը նույն տնտեսական համակարգն ունեն, և ցանկացած ազդեցություն փաստացի նույնն է լինելու երկուսի պարագայում: Գլխավոր հեռանկարը հսկայական շուկայի դռների բացումն է, ինչը թույլ է տալու թե՛ արտահանել արցախյան ապրանքները, թե՛ ներկրել ԵՏՄ ապրանքներ ավելի բարենպաստ պայմաններով, քան նախկինում: Սակայն դրա շոշափելի օգուտները կարող են զգացվել ոչ կարճաժամկետ հատվածում, մանավանդ որ վերջին շրջանում միության շարժիչ ուժի՝ ՌԴ-ի տնտեսությունը ծանր մարտահրավերի առջև է: Այս տեսանկյունից զգացվում են նույնիսկ ԵՏՄ տարածքում ի հայտ եկած ճգնաժամի՝ Արցախի տնտեսության վրա բացասական ազդեցության որոշ հետևանքներ: Այնուամենայնիվ, համոզված եմ, որ երկարաժամկետ հատվածում հնարավոր կլինի օգտվել ԵՏՄ ընձեռած հնարավորություններից: Մյուս կողմից, լավ գիտակցում ենք, որ այս նոր իրադրությունը ժամանակի ընթացքում փոփոխություններ է թելադրելու տնտեսության կառուցվածքում, քանի որ որոշ ապրանքատեսակների շուկայում մրցակցային նոր պայմաններ են ձևավորվելու: Օրինակ՝ Արցախում արտադրվող և վաճառվող ցորենի գինը համեմատաբար բարձր է ՌԴ շուկայում գործող գնից, ինչը նշանակում է, որ մաքսերի վերացումից հետո ներքին շուկայում գնային փոփոխություններ են կատարվելու՝ ազդելով ցորենի արտադրության վրա ևս:
-Ինչպե՞ս է վերաբերվում կուսակցությունը պառլամենտական կառավարման գաղափարին: Ղեկավարման այդպիսի մեթոդը ընդունելի՞ է Արցախի համար:
Կառավարման պառլամենտական մոդելին անցումը մեր հիմնական առաջարկներից մեկն է վերջին շրջանում, քանի որ կարծում ենք, որ այդ բարեփոխումների պահը հասունացել է Արցախում: Մեր պայմաններում այն կհամարեի ոչ միայն ընդունելի, այլ նաև՝ արդյունավետ:
-2015 թվականի սկզբից և հատկապես հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի և Արցախում պառլամենտական ընտրությունների շեմին Ադրբեջանը հետևողականորեն շփման գծում սրում է լարվածությունը, զոհվում են մարդիկ: Ինչպե՞ս վերջ դնել այս ամենին և ինչը, ըստ ձեզ, կստիպի պաշտոնական Ադրբեջանին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Մինչև 2015-ը՝ դեռևս  1988թ-ին, ղարաբաղյան շարժումը ճնշելու համար ժամանակին ադրբեջանական կողմը դիմել է կոշտ ու անմարդկային գործողությունների Բաքվում, Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ հայաշատ քաղաքներում՝ իրականացնելով հայկական ջարդեր: Գոնե այդ մասին ամբողջ աշխարհը գիտի:
Այսօր՝ անգամ 27 տարի անց, ադրբեջանական քաղաքական գործելաոճի մեջ որևէ փոփոխություն  չի եղել: Ինչպես գիտեք, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը միտված բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով, որում ընդգրկված են երեք տերությունների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ նահանգների և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները: Չնայած միջնորդների ակտիվ ջանքերին՝ Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց ապակառուցողական քաղաքականությամբ անընդհատ փորձել են և այսօր էլ շարունակում են խոչընդոտել բանակցությունների բնականոն ընթացքը: Դրան զուգահեռ, այդ երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը ակտիվ կերպով զբաղվում է ռազմական հռետորաբանությամբ, նավթադոլարների մի զգալի մասը ուղղում է նոր սպառազինությունների ձեռքբերմանը, իսկ առաջնագծում շարունակում է հրահրել սադրիչ գործողություններ: Միթե՞ հնարավոր է այդպիսի քաղաքականություն որդեգրած իշխանության հետ նստել բանակցային սեղանի շուրջ ու դրական արդյունք ակնկալել:
Իհարկե, հայկական կողմը  ադրբեջանական կողմին զսպելու համար պարբերաբար հանդես է գալիս համարժեք գործողություններով` հաճախ պատճառելով բազմապատիկ կորուստներ` բոլոր առումներով՝ թե՛ մարդկային և թե՛ տեխնիկական: Դա միանշանակ ստիպում է նրանց որոշ ժամանակ հանգստություն պահպանել, բայց մի առ ժամանակ անց, կարծես թե, ադրբեջանական բանակի
ղեկավարության մոտ հիշողության կորուստ է նկատվում  ու շարունակում են կրկնել նախկին սխալները:
Մեզ համար, անտարակույս, անփոխարինելի է մեր յուրաքանչյուր զիվորի կյանքը, և մեր առաջիկա ջանքերը ուղղված կլինեն առաջնագծում տեխնիկական և ինժեներական նոր վերազինումների ու վերափոխումների արդյունքում ստիպել Ադրբեջանին ետ քայլ կատարել: Թեև հասկանում ենք , որ դա շատ դժվար կլինի, քանի որ առաջնագծում ադրբեջանական կողմը հետևողական կեպով առաջ է քաշում հիմնականում այդ երկրում ապրող ազգային այլ ծագում ունեցող ժամկետային զինծառայողներին, և սրտացավ չէ նրանց կյանքի համար: Դրա մասին վկայող բազմաթիվ փաստարկներ կան:

«Основной нашей задачей остаётся обеспечение быстрых темпов экономического развития страны», – премьер-министр НКР и лидер партии «Свободная Родина»
Интервью премьер-министра Нагорно-Карабахской Республики, председателя партии «Свободная Родина» Араика Арутюняна электронному изданию russia-armenia.info «Центра поддержки Русско-Армянских стратегических и общественных инициатив»
СТЕПАНАКЕРТ 30 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС- –  Г-н Арутюнян, какова предвыборная концепция партии «Свободная Родина» на нынешних парламентских выборах?Представьте, пожалуйста, основные идеи концепции.
– Партия «Свободная Родина» имеет примерно десятилетнюю биографию активного актора на политическом поле Арцаха. Большая часть наших программных положений нашла своё место в программе правительства с 2007 года, когда со стороны президента НКР Бако Саакяна мне была доверена должность руководителя исполнительного органа НКР. Основной нашей задачей было и остаётся обеспечение быстрых темпов экономического развития страны, и благодаря реальному среднегодовому темпу прироста ВВП в 9-10% нам удалось не только последовательно ослабить имевшуюся социальную напряжённость, но и решить многочисленные актуальные проблемы, стоящие перед нашей страной.
Быть может, многим покажутся нереальными подобные темпы развития Арцаха, находящегося в блокаде вследствие азербайджанской агрессии, однако уверяю, что год от года в экономике НКР поступательными темпами растут объёмы иностранных инвестиций, что в особенности стимулирует развитие промышленных отраслей.
Параллельно с экономическим ростом вопросами нашей повестки являются укрепление демократии в Арцахе, обеспечение свободного и конкурентного поля для развития как экономики и политической системы, так и других сфер деятельности республики. В последние годы нам на самом деле удалось зафиксировать серьёзные достижения во многих направлениях и сохранить передовые темпы роста. В этом плане я считаю основной концепцией руководимой мною партии продолжение всех указанных  программ, их совершенствование и преобразование.
– С каким потенциалом (списком) вступила «Свободная Родина» в предвыборную борьбу, и как Вы расцениваете шансы партии на победу?
– Будучи ведущей политической силой Арцаха, наша партия представила на нынешних выборах самый большой пропорциональный список, в который включены как опытные, известные, так и молодые представители различных сфер. В списках партии как прежние, так и многие новые члены, которые пользуются большим уважением и авторитетом у нашего народа. В частности, хотел бы отметить личности, которые наряду  с богатым жизненным опытом имеют значительные успехи в сферах науки, здравоохранения, экономики. Мы представили профессиональную команду, которая в состоянии выполнять серьёзную роль в деле управления страной. А соотношение обещанного в течение лет со стороны нашей партии и проделанной работы, думаю, даёт нам право предполагать, что и в будущем мы сохраним позицию ведущей политической силы. Об этом свидетельствуют также независимые социологические опросы.
– Насколько успешно экономика НКР противостоит вызовам, связанным с часто меняющейся внешней средой и конъюнктурой мирового рынка?
– В современном мире, когда все экономики взаимосвязаны, трудно в полной мере  противостоять вызовам, обусловленным внешними импульсами. Единственным эффективным решением этого является обеспечение высокого уровня независимости и самодостаточности, что позволит уменьшить риски. В последние годы одной из основных целей нашей экономической политики является повышение уровня экономической независимости, и у нас уже есть ощутимые результаты. В частности, в энергетической сфере достигли примерно 80-процентной самодостаточности, и я уверен, что в течение нескольких лет этот показатель приблизится к 100 процентам. Зафиксированы успехи также по части самодостаточности некоторых важных видов продовольственной продукции.
Хотя финансово-кредитная и таможенная политика НКР идентична с Республикой Армения и, следовательно, макроинструменты в основном также одинаковые, однако порой для противостояния вызовам НКР применяет решения, вытекающие из её особых условий. Кроме того, во время внешних потрясений диверсифицированность экономики и её небольшие размеры дают нам больше гибкости в деле уменьшения рисков. В целом, стабильный рост ВВП и другие макропоказатели свидетельствуют о том, что нам удалось нейтрализовать существующие по сей день вызовы. Создавшиеся условия внушают нам уверенность, что ожидающиеся вызовы также будут преодолены.
–  Какие перспективы открываются для Арцаха в связи со вступлением Армении в ЕврАзЭС?
– Говоря о влиянии на НКР вступления Республики Армении в ЕврАзЭС, необходимо учитывать одно важное обстоятельство. Оно заключается в том, что РА и НКР имеют идентичную экономическую систему, и любое влияние будет фактически одинаковым для обеих республик. Главную перспективу вижу в открытии дверей огромного рынка, что позволит нам как вывозить арцахские товары, так и ввозить продукцию ЕврАзЭС на более благоприятных, чем раньше, условиях. Однако ощутимая польза от этого будет наблюдаться не в краткосрочной перспективе, тем более что в последний период движущая сила данного союза – Российская Федерация – стоит перед тяжёлыми вызовами. С этой точки зрения даже чувствуется определённое отрицательное влияние кризиса на пространстве ЕврАзЭС на экономику Арцаха. Тем не менее, уверен, что в долгосрочной перспективе мы сможем воспользоваться возможностями ЕврАзЭС.
С другой стороны, мы прекрасно понимаем, что эта новая ситуация со временем будет диктовать изменения в экономической структуре, поскольку на рынке определённых видов товаров будут формироваться новые условия. Например, цена на производимую и продаваемую в Арцахе пшеницу относительно выше цены, действующей на рынке РФ, а это означает, что после ликвидации пошлин на внутреннем рынке будут произведены ценовые изменения, и они отразятся также на производстве зерна.
– Как относится партия к идее парламентского правления? Актуальна ли такая модель правления для Арцаха?
– Переход на парламентскую форму правления – одно из наших основных предложений последнего периода, потому что мы считаем, что момент данных преобразований в Арцахе назрел. В наших условиях такую модель считаю не только приемлемой, но и эффективной.
– С начала 2015 года и в особенности накануне даты 100-летия Геноцида армян и парламентских выборов в Арцахе Азербайджан последовательно нагнетает напряжённость на линии соприкосновения, гибнут люди. Как положить конец этому и что, на Ваш взгляд, может заставить официальный Баку сесть за стол переговоров?
– Ещё в 1988 году для подавления Карабахского движения азербайджанская сторона прибегла к жестоким, бесчеловечным действиям в Баку, Сумгаите и других азербайджанских городах, где проживало много армян. Об армянских погромах знает весь мир. Однако даже сегодня, спустя 27 лет, в политическом стиле работы Азербайджана никаких изменений не произошло.
Как вы знаете, переговоры по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта проходят в формате Минской группы ОБСЕ, в которую в качестве сопредседателей вовлечены представители трёх держав: России, США и Франции. Несмотря на активные усилия посредников, власти Азербайджана своей деструктивной политикой непрестанно пытались и сегодня продолжают препятствовать естественному ходу переговоров. Параллельно с этим высшее руководство данной страны ведёт активную милитаристскую риторику, направляет значительную часть нефтедолларов на приобретение нового вооружения, а на передовой линии продолжает провокационные действия. Разве возможно сесть за стол переговоров с властями, придерживающимися такой политики, и тем более ожидать положительного результата?
Конечно, армянская сторона периодически прибегает к адекватным действиям для сдерживания азербайджанской стороны, часто нанося ей значительные потери – как в человеческом, так и техническом плане. Это, однозначно, заставляет противника успокоиться на определённый период, однако спустя некоторое время память, кажется, изменяет руководству азербайджанской армии, и оно начинает повторять прежние ошибки.
Для нас, безусловно, бесценна жизнь каждого нашего воина, и наши усилия будут направлены на то, чтобы в результате технического и инженерного перевооружения и преобразований на передовой линии заставить Азербайджан отказаться от подобных действий. Хотя понимаем, что это будет очень трудно, поскольку на передовой азербайджанская сторона последовательным образом выдвигает вперёд в основном проживающих в этой стране военнослужащих срочной службы иной национальной принадлежности и не болеет душой за их жизни. Об этом свидетельствуют многочисленные факты.