Միջազգային միջնորդների դերը չպետք է սահմանափակվի միայն բարի ծառայությունների մատուցմամբ. ԱԳՆ-ն՝ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մասին
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության հաստատման փորձերի վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում հրապարակված տեղեկատվության առնչությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայտարարությունում ասվում է.
«Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսություն հաստատելու փորձերի մասին վերջերս ռուսաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներում անանուն դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով տարածված աղմկահարույց հրապարակումների առնչությամբ հարկ ենք համարում նշել հետևյալը.
Արցախի Հանրապետությունն ամենաշահագրգիռ կողմն է տարածաշրջանում կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանն ուղղված երկխոսության և խաղաղ բանակցությունների միջոցով Ադրբեջանի հետ հակամարտության համապարփակ լուծում գտնելու հարցում:
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո արդեն իսկ եղել են նման շփումների  փորձեր հրատապ մի շարք խնդիրների լուծման նպատակով։ Մասնավորապես, Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ  տեղի են ունեցել մի քանի հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվել են մարդասիրական, ենթակառուցվածքային և այլ տեխնիկական հարցեր՝ ուղղված մարդկանց խաղաղ և բնականոն կյանքի համար պայմանների ապահովմանը։ Մինչև Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպումների շնորհիվ արձանագրվել են կոնկրետ արդյունքներ՝ անհայտ կորածների ճակատագրի բացահայտման և զոհվածների աճյունների որոնման, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքի ապահովման, գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպման և այլ հարցերում։ Այս ձևաչափով վերջին հանդիպումն անց է կացվել է 2023 թվականի մարտի 1-ին, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցմանն առնչվող հարցեր։ Սակայն, ադրբեջանական կողմը սկզբում հրաժարվել է կատարել հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, իսկ այնուհետև դիմել է տարբեր սադրանքների և ագրեսիվ գործողությունների՝ հետևողականորեն մերժելով նշված ձևաչափով հանդիպումները շարունակելու Արցախի Հանրապետության բոլոր հետագա առաջարկները։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ խաղաղ գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է վերականգնել միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափը, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի բարեխղճության, համագործակցության և կողմերի իրավահավասարության սկզբունքների հիման վրա քննարկել բոլոր վիճահարույց հարցերն ու հակասությունները։ Միևնույն ժամանակ այս մեխանիզմը պետք է լինի ներառական և ներկայացուցչական, ինչպես նաև ունենա համապատասխան կարողություններ և լիազորություն՝ ապահովելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը։
Համոզված ենք, որ միջազգային միջնորդների դերը չպետք է սահմանափակվի միայն բարի ծառայությունների մատուցմամբ, այլ պետք է միտված լինի առկա խնդիրներին արդար, հավասարակշռված և կենսունակ լուծումներ գտնելու, երկխոսության համար բարենպաստ և արժանի պայմաններ ստեղծելու գործընթացում ավելի ակտիվ ներգրավվածությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների պահպանման և ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների իրականացման ապահովմանը։ Այս համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորման մեջ ներգրավված բոլոր հիմնական դերակատարների արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը։
Այս առումով առաջնային նշանակություն ունեն միջազգային հանրության հավաքական և անհատական ջանքերը՝ ուղղված Արցախում նորմալ կենսապայմանների ստեղծմանը, Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցմանը, ապօրինի տեղադրված ադրբեջանական անցակետի վերացմանը և մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժի ապահովմանը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման։ Ակնհայտ է, որ Արցախի շարունակվող խիստ շրջափակման, ուժի կիրառման և էթնիկ զտման ահագնացող սպառնալիքների պայմաններում, երբ Արցախի 120,000 բնակչությունը, ըստ էության, գտնվում է պատանդի կարգավիճակում, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման ուղիների շուրջ իրական երկխոսություն սկսելն անիրատեսական է։

Severe blockade and threat of force makes genuine dialogue unrealistic. Artsakh MFA
In conditions of the ongoing severe blockade of Artsakh (Nagorno Karabakh) and the increasing threat of the use of force and ethnic cleansing, when the 120,000 people of Artsakh are in fact in a hostage situation, genuine dialogue to discuss ways of a political settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict is unrealistic, the Foreign Ministry of Artsakh Republic said in a statement.
STEPANAKERT,  JUNE 16, ARTSAKHPRESS:  Below is the full statement released by the Artsakh MFA.
“In connection with the stirring media reports on attempts to establish dialogue between Stepanakert and Baku published recently in a number of Russian media outlets with reference to unnamed diplomatic sources, we consider it necessary to state the following:
“The Republic of Artsakh is the most interested party in finding a comprehensive solution to the conflict with Azerbaijan through dialogue and peaceful negotiations aimed at establishing lasting and just peace in the region.
“After the end of the 44-day war, there have already been attempts of such contacts to resolve a number of pressing issues. In particular, several meetings were held between the representatives of Artsakh and Azerbaijan through the mediation of the Russian Peacekeeping Contingent, during which humanitarian, infrastructural and other technical issues aimed at ensuring conditions for the normal and peaceful life of the people were discussed. Before the blockade of Artsakh by Azerbaijan, thanks to the meetings held with the mediation of the Russian Peacekeeping Contingent, specific results were achieved on issues of identifying the fate of the missing and searching for the remains of the dead, ensuring the normal functioning of vital infrastructures, organising agricultural work and others. The last meeting in this format was held on 1 March 2023, during which issues related to ending the transport and energy blockade of Artsakh were discussed. However, the Azerbaijani side first refused to implement the agreements reached during the meeting, and then resorted to various provocations and aggressive actions, consistently rejecting all subsequent proposals of the Republic of Artsakh  to continue the meetings in this format.
“The authorities of the Republic of Artsakh have repeatedly stated that for the resumption of the peace process, it is necessary to restore the internationally recognised negotiation format, within which it would be possible to discuss all disputes and differences based on the principles of good faith, co-operation and equal rights of the parties. At the same time, this mechanism must be inclusive and representative, and have the potential and authority to ensure the implementation of the agreements reached and the commitments undertaken by the parties.
“We are convinced that the role of international mediators should not be limited to providing good offices, but should be aimed at more active involvement in the process of finding fair, balanced and viable solutions to existing problems, creating favourable conditions to conduct dialogue with dignity, as well as ensuring Azerbaijan's compliance with the norms and principles of international law and the provisions of the UN Charter. In this context, we reiterate the importance of using the potential and experience of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, as well as the effective co-operation of all major actors involved in the peaceful settlement of the conflict.
“In this regard, we attach primary importance to the collective and individual efforts of the international community aimed at creating normal living conditions in Artsakh, ending its transport and energy blockade, removing the illegally installed Azerbaijani checkpoint and ensuring the unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions, in accordance with the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the Order of the International Court of Justice of 22 February 2023.
“It is obvious that in the conditions of the ongoing severe blockade of Artsakh and the increasing threat of the use of force and ethnic cleansing, when the 120,000 people of Artsakh are in fact in a hostage situation, genuine dialogue to discuss ways of a political settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict is unrealistic.”