Ֆրանսիայի Բորդո քաղաքում տեղադրվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար
Ֆրանսիայի Բորդո (Bordeaux) քաղաքի կենտրոնում գտնվող հանրային զբոսայգում hունիսի 25-ին տեղի է ունեցել հայկական խաչքարի բացման արարողություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկանում է Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառմանը ներկա էին Բորդոյի քաղաքապետ Պիեր Հյուրմիկը, Լիոնում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Նարինե Նիկոլյանը, Նոր Աքվիտանիա շրջանի պրեֆեկտի դիվանագիտական խորհրդականը, շրջանային, մարզային, Բորդո մետրոպոլի և քաղաքային իշխանությունների բարձրաստիճան  ներկայացուցիչներ, Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի ներկայացուցիչը, ինչպես նաև տասնյակ ֆրանսահայեր Բորդոյից և շրջակա քաղաքներից:
ՀՀ Գլխավոր հյուպատոսն իր խոսքում շնորհակալության է հայտնել Բորդոյի քաղաքապետին ներկայության և քաղաքի հանրային այգում հայկական հուշարձանի տեղադրման թույլտվության, ինչպես նաև՝ Բորդո Աքվիտանիայի հայկական մշակութային միությանը՝ կարևոր նախաձեռնության համար:
Ներկայացնելով Արցախում ստեղծված աղետալի իրավիճակը՝ Գլխավոր հյուպատոսն ընդգծել է դրա առնչությունը Հայոց ցեղասպանության անպատժելիության փաստի հետ: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանն Արցախի 120.000 հայ բնակչության նկատմամբ վարում է էթնիկ զտման քաղաքականություն, կոպտորեն ոտնահարում է իր միջազգային պարտավորությունները և շարունակաբար անտեսում Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացելու վերաբերյալ միջազգային իրավասու կառույցների որոշումներն ու միջազգային հանրության կոչերը:
Կարևորելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի, Արցախի համար նահատակված քաջորդիների և Ֆրանսիայի համար զոհված հայերի հիշատակին նվիրված խաչքարի տեղադրումը՝ Նիկոլյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու պետական օրացույցում ներառման, մշտապես Հայաստանի ու Արցախի կողքին լինելու համար և հիշատակել դիմադրության շարժման ակտիվ անդամ Միսակ Մանուշյանին Փարիզի Պանթեոնում ամփոփելու մասին Ֆրանսիայի նախագահի հունիսի 18-ին հրապարակված պատմական որոշումը՝ շեշտելով հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների արժեքների միասնությունը:
Ծանոթություն. Բորդոյի հանրային զբոսայգում խաչքարի տեղադրումը նախաձեռնվել և իրականացվել է Բորդո Աքվիտանիայի հայկական մշակութային միության, մասնավորապես՝ միության ներկայիս նախագահ Ալեն Ներսեսյանի և  նախկին նախագահ Ռոբերտ Ներսեսյանի ակտիվ ջանքերի շնորհիվ: Խաչքարի հեղինակն է քանդակագործ Ավետիք Հունանյանը:

Во Франции, в Бордо установлен хачкар в память жертв Геноцида армян
Во Франции, в общественном парке в центре Бордо, 25 июня, , состоялась церемония открытия армянского хачкара.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июня,  АРЦАХПРЕСС- Как сообщает МИД РА, в мероприятии участвовали мэр Бордо Пьер Гирмик, генеральный консул РА в Лионе Нарине Николян, дипломатический советник префект Новой Аквитании, должностные лица региональных, областных, митрополичьих и городских властей Бордо, представитель французской епархии Армянской Апостольской церкви и представители армянских общин Бордо и близлежащих городов.
Генеральный консул РА поблагодарила мэра Бордо за присутствие и разрешение на установку армянского памятника в общественном парке города, а также Армянское культурное общество Бордо за эту инициативу.
Представляя создавшуюся в Арцахе катастрофическую ситуацию, генеральный консул подчеркнула ее связь с фактом безнаказанности за Геноцид армян. Было подчеркнуто, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в отношении 120-тысячного армянского населения Арцаха, грубо нарушает свои международные обязательства и постоянно игнорирует решения компетентных международных структур и призывы международного сообщества о немедленном открытии Лачинского коридора.
Подчеркнув значение установки хачкара, посвященного памяти жертв Геноцида армян, отважных героев борьбы за Арцах и армян, павших за Францию, Николян поблагодарила французские власти за признание Геноцида армян и включение даты поминовения в государственный календарь. За то, что Франция всегда  на стороне Армении и Арцаха. Она почтила память Мисака Манушяна, активного участника движения сопротивления, коснувшись исторического решения президента Франции перезахоронить его в парижском Пантеоне, подчеркивающего единство ценностей армянского и французского народов.
Установка хачкара в общественном парке Бордо была инициирована и осуществлена ​​благодаря активным усилиям Армянского культурного союза Бордо региона Аквитании, в частности, нынешнего председателя союза Алена Нерсесяна и бывшего председателя Роберта Нерсесяна. Автор хачкара - скульптор Аветик Унанян.