ԱԳ նախարարը մասնակցել է Հայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարի շրջանակում անցկացված մի շարք միջոցառումների
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը հուլիսի 4-ին մասնակցել է Հայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարի (6-8-ը հուլիսի) շրջանակներում կայացած Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության կազմակերպած՝ «Միասին կարող ենք ավելին՝ Հանուն Արցախի» խորագրով բարեգործական համերգին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն:
Տոմսերի վաճառքից առաջացած հասույթը կփոխանցվի ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությանը՝ լուրջ առողջական խնդիրներով արցախցի երեխաների բուժման ծախսերը հոգալու նպատակով։
Սերգեյ Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության համահեղինակներ Հայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարի պատվավոր նախագահ Արա Բաբլոյանին և նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին՝ այս բարդ ու ծանր ժամանակահատվածում Արցախի կողքին կանգնելու և բարեգործական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Հուլիսի 5-ին՝ Համագումարի պաշտոնական բացմանը, Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ԱՀ նախագահի անունից պետական պարգևներ է հանձնել մի խումբ բժիշկների՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և հետպատերազմական շրջանում Արցախի առողջապահական համակարգին ցուցաբերած աջակցության համար։
Հուլիսի 6-ին ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում Արցախի արտգործնախարարն ընդունել է համագումարի մասնակիցներին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախի ամբողջական շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը, առողջապահական համակարգում ստեղծված ծանրագույն վիճակը և նախանշվել այդ իրավիճակի մեղմմանն ուղղված քայլերը:

Министр иностранных дел Республики Арцах принял участие в ряде мероприятий, проведённых в рамках 6-го Международного медицинского конгресса Армении
4 июля министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян принял участие в благотворительном концерте под названием «Вместе мы можем больше во имя Арцаха», организованном Государственным симфоническим оркестром Армении и Инициативой гуманитарной поддержки Арцаху, прошедшем в рамках 6-го Международного медицинского конгресса Армении (6-8 июля).
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июля,  АРЦАХПРЕСС- Как сообщает МИД Республики Арцах, выручка от продажи билетов будет передана Постоянному представительству Республики Арцах в Республике Армения с целью оплаты расходов на лечение арцахских детей с серьёзными проблемами со здоровьем.
Сергей Газарян выразил признательность соавторам инициативы почетному председателю 6-го Международного медицинского конгресса Армении Ара Баблояну и художественному руководителю, главному дирижёру оркестра Сергею Смбатяну за поддержку Арцаха и осуществление благотворительных программ в нынешний сложный и тяжёлый период.
5 июля, на официальном открытии Конгресса, глава внешнеполитического ведомства Арцаха от имени президента Республики Арцах вручил государственные награды группе врачей за помощь, оказанную системе здравоохранения Арцаха в ходе 44-дневной войны и в послевоенный период.
6 июля в Постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения министр иностранных дел Арцаха принял участников Конгресса. В ходе встречи были обсуждены гуманитарный кризис, возникший в результате тотальной блокады Арцаха, тяжелейшее положение, сложившееся  в системе здравоохранения, и  намечены шаги, направленные на смягчение этой ситуации.